REKLAMA

Wola

Wydarzenia

 

"Chcemy oddychać!". Foton wciąż truje

  5 grudnia 2016

alt='"Chcemy oddychać!". Foton wciąż truje'
źródło: materiały prasowe

Od ponad roku przy Skierniewickiej czuć "chemiczny" zapach, a mieszkańcy narzekają na bóle głowy i nudności. To "pamiątka" po XX-wiecznej fabryce fotochemicznej.

REKLAMA

- Precz z benzenem! Chcemy oddychać! Przestańcie nas truć! - takie hasła skandowało ok. 70 mieszkańców Woli, zgromadzonych w sobotę na rogu Wolskiej i Skierniewickiej. Protestowali, bo od kilku miesięcy zmagają się z. Wspomnienie o Fotonie. "Niecodzienna i dramatyczna historia" Wspomnienie o Fotonie. "Niecodzienna i dramatyczna historia"
W lutym tego roku upadła ostatnia ściana budynku Foton przy Wolskiej 45. Na miejscu zakładów fotograficznych zaczęła się już budowa apartamentowca.
.. historycznym dziedzictwem dzielnicy. Od latach 30. do 90. ubiegłego wieku przy Wolskiej produkowano błony i odczynniki fotograficzne, a przy okazji zatruwano wody gruntowe chemikaliami. Skażenie być może dawało o sobie znać już wiele lat temu, ale wówczas nikt nie łączył bólu głowy i nudności z sąsiedztwem fabryki. Sprawa wyszła na jaw dopiero teraz.

W maju Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska stwierdziła 700-krotne przekroczenie normy jakości powietrza na wylocie instalacji, która miała oczyszczać powietrze w budynku sądu przy Skierniewickiej 21. Monitoring nie był jednak prowadzony na stałe.

- W ostatnich dniach "chemiczny" zapach, a wraz z nim bóle i zawroty głowy, nudności, problemy z oddychaniem powróciły - mówi radna Aneta Skubida.

- Jest to sytuacja, którą uważamy za skandaliczną - dodaje Tomasz Kalinowski, mieszkaniec pobliskiego osiedla. - Wiemy, iż normy jakości powietrza dla silnie szkodliwych, w tym rakotwórczych substancji takich jak benzen czy toluen, wielokrotnie bywały tu przekroczone.

Mieszkańcy domagają się stałego monitorowania jakości powietrza i szybkiej reakcji służb miejskich, gdy z kanalizacji zacznie uwalniać się rakotwórczy benzen. Mówią, że chcą zmotywować warszawski samorząd, instytucje ochrony środowiska i budujących w pobliżu deweloperów do stosowania takich zabezpieczeń, które w pełni uchronią ich przed szkodliwym oddziaływaniem chemikaliów.

- Uczulimy straż pożarną i straż miejską, by traktowały poważnie każde zgłoszenie - mówił we wrześniu w klubokawiarni Chłodna 25 wiceprezydent Michał Olszewski. - Nasza straż pożarna ma bardzo dobrze wyposażone oddziały chemiczne, przygotowane do usuwania skażeń. W przypadku poczucia "chemicznego" odoru należy dzwonić na numer alarmowy 112.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy