Eko skwer na Młynowie? Mieszkańcy Woli zagłosują
7 czerwca 2023
W ramach przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego jedna z mieszkanek proponuje stworzenie naturalnego i kameralnego, osiedlowego skweru na Młynowie. O tym czy powstanie, zadecydują mieszkańcy.
Jak wyjaśnia pomysłodawczyni projektu Agata Tobolczyk w okolicy Młynarskiej 37, gdzie miałby powstać miniskwer, znajdują się filia Wolskiego Centrum Kultury, żłobek i przedszkole.
Dzieci nie mają gdzie wyjść
- Projekt doskonale wpisuje się w filozofię tych ośrodków. Idealnie uzupełni wachlarz propozycji spędzania czasu z małymi dziećmi.
Brakuje parkingów na Młynowie. Czy PKP pomoże?
Na osiedlu Młynów, podobnie jak i na całej Woli, każdy teren pod nowe parkingi jest na wagę złota. Jeden z mieszkańców pyta: dlaczego PKP PLK, które mają dużo działek - nie mogłyby ich płatnie udostępnić mieszkańcom i na tym zarabiać?
Stworzy nowe możliwości prowadzenia zajęć dla opiekunów i wychowawców. Teren będzie dostępny dla mieszkańców w zasięgu kilkuminutowego spaceru od placówek - argumentuje autorka projektu Agata Tobolczyk. - Dzieci mają coraz więcej kłopotów ze sprawnością ruchową, są "sztywniejsze" i mniej chętne do naturalnego, zdrowego ruchu. Problem jest spowodowany nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych (telefon, tablet, komputer) oraz brakiem atrakcyjnej infrastruktury w najbliższej okolicy, która zachęcałaby rodziny do wyjścia na dwór i wspólnego spędzania czasu poza domem. Nasz atrakcyjny, naturalny ogród będzie zachęcał do ruchu na świeżym powietrzu. Skakanie z pieńka na pieniek, czołganie się w tunelu, podskoki na ścieżce sensorycznej, czy wspinanie się na drewnianą kłodę to doskonałe ćwiczenia motoryki dużej - podsumowuje.
Miniskwer do zabaw na świeżym powietrzu
Autorka proponuje stworzenie za 261 tys. zł miniskweru. Ma to być "inspirujące miejsce do spotkań na świeżym powietrzu". Dzieci mogłyby liczyć na organiczny szałas, kryjówkę z wikliny, tor przeszkód stworzony z naturalnych elementów, siedziska z pni drzew. Okrężne naturalne ścieżki pokryte kępami trawy, drewnianymi plastrami, żwirkiem, piaskiem i korą mają dostarczyć "bogatych doznań sensorycznych".
- Wszystkie materiały przewidziane w projekcie są pochodzenia naturalnego. Istniejące drzewa zostaną zachowane, co gwarantuje częściowe zacienienie terenu. Dodatkowo planujemy posadzenie wzdłuż ogrodzenia traw odpornych na suszę - zapowiada pomysłodawczyni.
Projekt, podobnie jak w poprzednim roku, zyskał pozytywną ocenę urzędników i od 15 do 30 czerwca mieszkańcy mogą na niego zagłosować na stronie urzędu miasta. Czy tym razem się uda?
(jr)
.