REKLAMA

Wola

budżet obywatelski »

 

Niegodne miejsce upamiętnienia prymasa Wyszyńskiego i siostry Czackiej?

  12 czerwca 2023

alt='Niegodne miejsce upamiętnienia prymasa Wyszyńskiego i siostry Czackiej?'
źródło: Archidiecezja Warszawska/Konferencja Episkopatu Polski/G. Gałązka

Propozycja upamiętnienia prymasa Stefana Wyszyńskiego i siostry Róży Czackiej w budżecie obywatelskim Woli pojawiła się już w ubiegłym roku. Wówczas urzędnicy postanowili nie dopuścić tego projektu do głosowania z powodu braku jednego podpisu. W tym roku projekt również nie przeszedł, ale z innej przyczyny.

REKLAMA

W ubiegłym roku jeden z mieszkańców zaproponował przeznaczenie 20 tys. zł na stworzenie na Woli muralu upamiętniającego prymasa Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) i siostrę Różę Czacką (1876-1961). Projekt został odrzucony przez urzędników, ponieważ zgłoszenie nie zostało podpisane. Eko skwer na Młynowie? Mieszkańcy Woli zagłosują Eko skwer na Młynowie? Mieszkańcy Woli zagłosują
W ramach przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego jedna z mieszkanek proponuje stworzenie naturalnego i kameralnego, osiedlowego skweru na Młynowie. O tym czy powstanie, zadecydują mieszkańcy.

Tym razem o mural postanowił zawalczyć Wojciech Gaweł. Wybór lokalizacji pozostawił wolskim urzędnikom. Przewidywany koszt się nie zmienił - 20 tys. zł. Jak na standardy budżetu obywatelskiego, niedrogo.

Mural z wizerunkiem błogosławionych odrzucony

Wolski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami zaproponował dla muralu lokalizację na ścianie budynku przy Olbrachta 44.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami projekt został skonsultowany m.in. z Zespołem do Spraw Wznoszenia Pomników i Realizacji Upamiętnień na Terenie m.st. Warszawy, który nie zaakceptował lokalizacji muralu. W uzasadnieniu czytamy: "Zastrzeżenia budzi chaos przestrzenny wynikający z nagromadzenia nośników reklamowych oraz duże zróżnicowanie form zabudowy w sąsiedztwie, co wpływa na odbiór przestrzeni i jej wartości reprezentacyjne".

Ponieważ wolski ZGN nie znalazł dla muralu innej lokalizacji, "która będzie adekwatna do rangi projektu", koncepcja upamiętnienia prymasa Wyszyńskiego i siostry Czackiej została odrzucona

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Czytelnik

13.06.2023 10:57

Pytanie czy te dwie postacie nie zostały już należycie upamietnione? Kardynałowi Wyszyńskiemu poświęcono wiele obiektów w Warszawie: uczelnię wyższą (UKSW), aleję Prymasa Tysiąclecia i skwer na Woli, który właściwie jest krótką ulicą. Były prymas ma też pomnik na Krakowskim Przedmieściu i popiersie przed Pałacem Arcybiskupim na Miodowej. Jego portret wisi też na fasadzie katedry. Co do siostry Czackiej, to jej portret wisi w kościele na Żytniej (położonym swoją drogą koło skweru Kardynała Wyszyńskiego).
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA