REKLAMA

Wola

budżet obywatelski

 

Niegodne miejsce upamiętnienia prymasa Wyszyńskiego i siostry Czackiej?

  12 czerwca 2023

Niegodne miejsce upamiętnienia prymasa Wyszyńskiego i siostry Czackiej?
źródło: Archidiecezja Warszawska/Konferencja Episkopatu Polski/G. Gałązka

Propozycja upamiętnienia prymasa Stefana Wyszyńskiego i siostry Róży Czackiej w budżecie obywatelskim Woli pojawiła się już w ubiegłym roku. Wówczas urzędnicy postanowili nie dopuścić tego projektu do głosowania z powodu braku jednego podpisu. W tym roku projekt również nie przeszedł, ale z innej przyczyny.

REKLAMA

W ubiegłym roku jeden z mieszkańców zaproponował przeznaczenie 20 tys. zł na stworzenie na Woli muralu upamiętniającego prymasa Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) i siostrę Różę Czacką (1876-1961). Projekt został odrzucony przez urzędników, ponieważ zgłoszenie nie zostało podpisane. Eko skwer na Młynowie? Mieszkańcy Woli zagłosują Eko skwer na Młynowie? Mieszkańcy Woli zagłosują
W ramach przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego jedna z mieszkanek proponuje stworzenie naturalnego i kameralnego, osiedlowego skweru na Młynowie. O tym czy powstanie, zadecydują mieszkańcy.

Tym razem o mural postanowił zawalczyć Wojciech Gaweł. Wybór lokalizacji pozostawił wolskim urzędnikom. Przewidywany koszt się nie zmienił - 20 tys. zł. Jak na standardy budżetu obywatelskiego, niedrogo.

Mural z wizerunkiem błogosławionych odrzucony

Wolski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami zaproponował dla muralu lokalizację na ścianie budynku przy Olbrachta 44.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami projekt został skonsultowany m.in. z Zespołem do Spraw Wznoszenia Pomników i Realizacji Upamiętnień na Terenie m.st. Warszawy, który nie zaakceptował lokalizacji muralu. W uzasadnieniu czytamy: "Zastrzeżenia budzi chaos przestrzenny wynikający z nagromadzenia nośników reklamowych oraz duże zróżnicowanie form zabudowy w sąsiedztwie, co wpływa na odbiór przestrzeni i jej wartości reprezentacyjne".

Ponieważ wolski ZGN nie znalazł dla muralu innej lokalizacji, "która będzie adekwatna do rangi projektu", koncepcja upamiętnienia prymasa Wyszyńskiego i siostry Czackiej została odrzucona

(db)

.
 

Komentarze (1)

# Czytelnik

13.06.2023 10:57

Pytanie czy te dwie postacie nie zostały już należycie upamietnione? Kardynałowi Wyszyńskiemu poświęcono wiele obiektów w Warszawie: uczelnię wyższą (UKSW), aleję Prymasa Tysiąclecia i skwer na Woli, który właściwie jest krótką ulicą. Były prymas ma też pomnik na Krakowskim Przedmieściu i popiersie przed Pałacem Arcybiskupim na Miodowej. Jego portret wisi też na fasadzie katedry. Co do siostry Czackiej, to jej portret wisi w kościele na Żytniej (położonym swoją drogą koło skweru Kardynała Wyszyńskiego).
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy