REKLAMA

zoliborz urodziny placu Wilsona 2025 1zoliborz urodziny placu Wilsona 2025 2zoliborz urodziny placu Wilsona 2025 0
Żoliborz

inwestycje »

Budowa żłobka i przedszkola przy Ficowskiego. Radni mają wątpliwości

  dzisiaj, 13:53

alt='Budowa żłobka i przedszkola przy Ficowskiego. Radni mają wątpliwości'
Tak ma wyglądać przyszły budynek żłobka i przedszkola na Powązkach, źródło: Dzielnica Żoliborz

Niektórzy samorządowcy powątpiewają w zasadność budowy nowego kompleksu żłobkowo-przedszkolnego przy ul. Ficowskiego. Powodem są m.in. prognozy niżu demograficznego. Co na to władze dzielnicy?

REKLAMA

mazovia 20250625 2mazovia 20250625 0

Radna Jolanta Zjawińska przypomina, że od siedmiu lat liczba narodzin w Warszawie systematycznie spada. Według szacunków ratusza w roku szkolnym 2027/28 w stolicy będzie o ponad 15 tys. mniej dzieci w wieku przedszkolnym niż obecnie, a w roku 2025/26 będzie około 6 tys. Nowe życie Śmiałej 21. Trwa przebudowa Żoliborskiego Domu Kultury Nowe życie Śmiałej 21. Trwa przebudowa Żoliborskiego Domu Kultury
Trwa przebudowa siedziby Żoliborskiego Domu Kultury przy ul. Śmiałej 21. Budynek z lat 50. XX wieku zyska nową formę, nawiązującą do modernistycznego dziedzictwa dzielnicy. Kiedy zakończą się prace?
wolnych miejsc w przedszkolach. Podobny trend widać w żłobkach - w naborze na rok 2025/26 zgłoszono 3514 dzieci, co oznacza, że w Warszawie będzie ponad 4 tys. wolnych miejsc.

W tej sytuacji radna pyta, czy prognozy dotyczące spadku liczby dzieci uwzględniają specyfikę Żoliborza oraz jakie dane demograficzne uzasadniają budowę placówki przy Ficowskiego.

Zielony teren kontra placówka

Planowana inwestycja przewiduje miejsce dla 150 dzieci w żłobku i 200 w przedszkolu. Część mieszkańców ul. Ficowskiego sprzeciwia się budowie, chcąc zachować tzw. "ptasi zakątek" - teren zielony. Obawy co do sensu inwestycji w kontekście spadającej liczby dzieci wyrażał wcześniej m.in. były radny Tadeusz Müller.

Kup bilet

Władze dzielnicy: deficyt miejsc jest realny

Burmistrz Renata Kozłowska przypomina, że dzielnica ma obowiązek zapewnienia miejsc przedszkolnych w pierwszej kolejności w placówkach publicznych. Jej zdaniem sytuacja na Żoliborzu Południowym jest odmienna od ogólnomiejskiej.

- W rejonie Przedszkoli nr 433 i 446 nie widać spadku liczby dzieci. Wręcz przeciwnie - od lat obserwujemy deficyt miejsc, mimo otwarcia nowej placówki przy ul. Anny German. W rekrutacji średnio na jedno miejsce przypadają 3-4 osoby - podkreśla burmistrz.

Dzielnica argumentuje, że dynamiczny rozwój osiedli mieszkaniowych powoduje stały wzrost liczby mieszkańców. Dlatego, w ocenie władz, budowa kompleksu przy Ficowskiego jest zasadna.

db

.

REKLAMA

zoliborz pomoc psychologiczna 2zoliborz pomoc psychologiczna 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

zoliborz wyniki egzaminu ósmoklasisty 1zoliborz wyniki egzaminu ósmoklasisty 2zoliborz wyniki egzaminu ósmoklasisty 0

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

zoliborz latajacy teatr 2zoliborz latajacy teatr 0

REKLAMA

bielany dozynki 2025 2bielany dozynki 2025 0

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 3smaki zycia 2024-09-03 0

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 1san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

cemat box 3cemat box 0

REKLAMA

koneser lato 2025 1koneser lato 2025 2koneser lato 2025 0

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

mazowsze BO 2025 3mazowsze BO 2025 0

REKLAMA

bielany spacery hisoryczne 1bielany spacery hisoryczne 2bielany spacery hisoryczne 0

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 3refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl