REKLAMA

marywilska karuzela 1marywilska karuzela 2marywilska karuzela 0
Żoliborz

inwestycje »

 

Budowa żłobka i przedszkola przy Ficowskiego. Radni mają wątpliwości

  22 sierpnia 2025

alt='Budowa żłobka i przedszkola przy Ficowskiego. Radni mają wątpliwości'
Tak ma wyglądać przyszły budynek żłobka i przedszkola na Powązkach, źródło: Dzielnica Żoliborz

Niektórzy samorządowcy powątpiewają w zasadność budowy nowego kompleksu żłobkowo-przedszkolnego przy ul. Ficowskiego. Powodem są m.in. prognozy niżu demograficznego. Co na to władze dzielnicy?

REKLAMA

zoliborz nie tylko handel 2zoliborz nie tylko handel 0

Radna Jolanta Zjawińska przypomina, że od siedmiu lat liczba narodzin w Warszawie systematycznie spada. Według szacunków ratusza w roku szkolnym 2027/28 w stolicy będzie o ponad 15 tys. mniej dzieci w wieku przedszkolnym niż obecnie, a w roku 2025/26 będzie około 6 tys. Nowe życie Śmiałej 21. Trwa przebudowa Żoliborskiego Domu Kultury Nowe życie Śmiałej 21. Trwa przebudowa Żoliborskiego Domu Kultury
Trwa przebudowa siedziby Żoliborskiego Domu Kultury przy ul. Śmiałej 21. Budynek z lat 50. XX wieku zyska nową formę, nawiązującą do modernistycznego dziedzictwa dzielnicy. Kiedy zakończą się prace?
wolnych miejsc w przedszkolach. Podobny trend widać w żłobkach - w naborze na rok 2025/26 zgłoszono 3514 dzieci, co oznacza, że w Warszawie będzie ponad 4 tys. wolnych miejsc.

W tej sytuacji radna pyta, czy prognozy dotyczące spadku liczby dzieci uwzględniają specyfikę Żoliborza oraz jakie dane demograficzne uzasadniają budowę placówki przy Ficowskiego.

Zielony teren kontra placówka

Planowana inwestycja przewiduje miejsce dla 150 dzieci w żłobku i 200 w przedszkolu. Część mieszkańców ul. Ficowskiego sprzeciwia się budowie, chcąc zachować tzw. "ptasi zakątek" - teren zielony. Obawy co do sensu inwestycji w kontekście spadającej liczby dzieci wyrażał wcześniej m.in. były radny Tadeusz Müller.

Kup bilet

Władze dzielnicy: deficyt miejsc jest realny

Burmistrz Renata Kozłowska przypomina, że dzielnica ma obowiązek zapewnienia miejsc przedszkolnych w pierwszej kolejności w placówkach publicznych. Jej zdaniem sytuacja na Żoliborzu Południowym jest odmienna od ogólnomiejskiej.

- W rejonie Przedszkoli nr 433 i 446 nie widać spadku liczby dzieci. Wręcz przeciwnie - od lat obserwujemy deficyt miejsc, mimo otwarcia nowej placówki przy ul. Anny German. W rekrutacji średnio na jedno miejsce przypadają 3-4 osoby - podkreśla burmistrz.

Dzielnica argumentuje, że dynamiczny rozwój osiedli mieszkaniowych powoduje stały wzrost liczby mieszkańców. Dlatego, w ocenie władz, budowa kompleksu przy Ficowskiego jest zasadna.

db

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

marywilska 7 dni w tygodniu 2marywilska 7 dni w tygodniu 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

bck hip hop 3bck hip hop 0
Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

bck joga 1bck joga 2bck joga 0

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

REKLAMA

cmp 09-2025 2cmp 09-2025 0

REKLAMA

zoliborz swieta 2025 3zoliborz swieta 2025 0

REKLAMA

bck balwanek 01 1bck balwanek 01 2bck balwanek 01 0

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

marywilska niedziele 3marywilska niedziele 0

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 1smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 3refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

REKLAMA

marywilska najlepszy adres 1marywilska najlepszy adres 2marywilska najlepszy adres 0

REKLAMA

biedronka 042 3

REKLAMA

marywilska pakowanie 1marywilska pakowanie 2marywilska pakowanie 0