REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Rozkręca się budowa szkoły na Tarchominie. Wycięto 78 drzew

  27 stycznia 2023

Rozkręca się budowa szkoły na Tarchominie. Wycięto 78 drzew
źródło: UD Białołęka

Obok skrzyżowania Świderskiej i Ćmielowskiej, w sąsiedztwie wału wiślanego, powstanie nowa szkoła podstawowa. W pierwszej kolejności białołęcki ratusz musiał pozbyć się części rosnących na terenie drzew. Urzędnicy zapewniają, że wycinka została... maksymalnie zminimalizowana.

REKLAMA

Za budowę kolejnej szkoły podstawowej na Tarchominie odpowiada konsorcjum Wodpol - PBO Śląsk - Conexio, które otrzyma od urzędu dzielnicy 91 mln zł. Galopująca inflacja i rosnące potrzeby dzielnicy sprawiają, że obok wiślanego wału wyrośnie najdroższa podstawówka w Polsce.

Nowa szkoła na Tarchominie

Podstawówka powstaje na działce, na której do 2019 roku znajdował się m. Białołęka uczy się na dwie zmiany. Pieniądze poszły na Muzeum Sztuki Nowoczesnej Białołęka uczy się na dwie zmiany. Pieniądze poszły na Muzeum Sztuki Nowoczesnej
W czternastu spośród siedemnastu podstawówek w dzielnicy nauka wciąż jest prowadzona na dwie zmiany. Tymczasem na pl. Defilad rośnie gmach muzeum, za który można było zbudować 8-9 nowych szkół.

Szkoły mają ogromny problem. Nauczycieli brakuje jak powietrza Szkoły mają ogromny problem. Nauczycieli brakuje jak powietrza
Warszawski ratusz alarmuje: w szkołach brakuje nauczycieli. Według szacunków aktualnie w mieście może być problem z obsadzeniem nawet dwóch tysięcy wakatów.
in. popularny bar Aloha, który spłonął w 2019 roku. Na pozostałej części terenu rośnie sporo drzew, o los których niepokoją się mieszkańcy sąsiednich bloków przy Świętosławskiego i Świderskiej.

- Zgodnie z decyzją marszałka województwa mazowieckiego wykonawca usunął wyłącznie drzewa i krzewy kolidujące z inwestycją bądź rośliny w złym stanie zdrowotnym, zamierające - informuje wiceburmistrz Jan Mackiewicz. - Do usunięcia było łącznie 78 drzew. Znaczną część stanowiły szybko rosnące, krótkowieczne gatunki pionierskie, pojawiające się spontanicznie na nieużytkach rolnych czy terenach poprzemysłowych, w tym gatunki obcego pochodzenia, jak m.in. klon jesionolistny czy mieszańce topoli. Natomiast dąb o obwodzie 82 cm kolidujący z inwestycją został już przesadzony. Zmienił miejsce zaledwie o kilkadziesiąt metrów, aby miał takie same warunki gruntowe, jak przed przesadzeniem i przyjął się na nowym miejscu. Uczniowie będą go widzieć wchodząc do szkoły, a wykonawca inwestycji jest zobowiązany przez trzy lata od zakończenia inwestycji do dbania o niego - podsumowuje Mackiewicz.

Kup bilet

Zasadzą młode drzewa

Decyzja urzędu marszałkowskiego zakłada, że w zamian za usunięte rośliny wykonawca posadzi 74 drzewa o obwodzie pnia wynoszącym minimum 12 cm na wysokości metra. Zasadzi też wokół szkoły 583 m2 krzewów.

- Już na etapie ogłaszania konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku szkoły zaznaczyliśmy, że prace konkursowe muszą uwzględniać ochronę zieleni, w tym lasu łęgowego w zachodniej części działki. Celem, jaki sobie wyznaczyliśmy, jest ochrona jak największej liczby drzew porastających teren i wyraźnie zaznaczyliśmy to w procedurze konkursowej. Dlatego też zwycięska praca zakłada wpisanie budynku szkoły w drzewostan porastający działkę. Na inwestycję zostanie przeznaczona tylko jej część od strony skrzyżowania ulicy Świderskiej z Ćmielowską - mówi zastępca burmistrza.

Szkoła z zieloną klasą

Budynek szkoły wraz z zapleczem sportowym powstanie we wschodniej części nieruchomości i nie przekroczy charakterystycznego tarasu, gdzie teren obniża się w kierunku Wisły. Na zielonej polanie w sąsiedztwie lasu łęgowego przewidziano utworzenie "zielonej klasy", która umożliwia przeprowadzenie lekcji na świeżym powietrzu. Do jej urządzenia wykorzystane zostaną drewniane ławy i tablice edukacyjne.

- Nie będziemy ingerować w podłoże, a w tej części terenu nie powstaną betonowe chodniki. Jednocześnie miejski ratusz planuje przeznaczyć własne, sąsiednie działki na zieleń urządzoną. Wpisuje się to w koncepcję utworzenia w tym miejscu terenu o charakterze naturalnego parku, który w przyszłości mógłby powstać wokół szkoły - mówi wiceburmistrz Mackiewicz.

(jok)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA