REKLAMA

biedronka 016 1biedronka 016 2
Puls Warszawy

społeczeństwo »

 

Brak empatii w komunikacji miejskiej. Czego uczymy dzieci?

  11 grudnia 2018

alt='Brak empatii w komunikacji miejskiej. Czego uczymy dzieci?'
źródło: ZTM

Matka dziecka z niepełnosprawnością po wejściu do autobusu nie została wpuszczona przez grupę szkolną na należne jej miejsce.

REKLAMA

moje bielany 2moje bielany 0

Przykrą sytuację, jaka spotkała jej siostrę, opisuje na facebookowej grupie pani Asia.

"Wstyd"

Kobieta musiała pojechać z dzieckiem po receptę do lekarza. Wsiadła do autobusu linii 120, który był zapełniony uczniami i nauczycielkami. Na miejscu dla matki z wózkiem stały dzieci. Po zwróceniu nauczycielkom uwagi i pytaniu, dlaczego nie reagują i nie zwrócą uwagi swoim podopiecznym, kobieta dostała od nich burę. Wedle słów mieszkanki - nauczycielki miały pretensje o to, że kobieta w ogóle miała czelność wejść do autobusu widząc, że jest cały wypełniony.

- Miejsca z tyłu było mnóstwo, a nauczycielki nie poprosiły uczniów, by się przesunęli. Moja siostra też pracowała w szkole, ale potrafiła uczniów zdyscyplinować, żeby zdjęli plecaki i tak stanęli, aby innym nie przeszkadzać. Kiedy siostra powiedziała, że nauczyciele też wychowują dzieci i powinni zwracać uwagę, to dostała odpowiedź, że tylko rodzice wychowaniem się zajmują. Nie wiem, z jakiej są szkoły nauczyciele głoszący takie mądrości, ale mam nadzieję, że moje dziecko tam nie trafi. Starsze babki z wózkami zakupowymi też się nie ruszyły. W ogóle sytuacja była żenująca - opisuje pani Asia.

Kup bilet

Kiedyś...

- Wychowują rodzice, a zaraz po nich szkoła i całe społeczeństwo. Niestety mało kto jest świadomy, że brak reakcji i otoczenia również wpływa na wychowanie i kształtowanie zachowań dzieci i młodzieży... - komentuje na Facebooku pani Urszula. Choć temat wałkowaliśmy wielokrotnie, a i sam ZTM przeprowadzał w tym roku kampanię informacyjną na ten temat, to wydaje się, że brak empatii na każdym kroku daje o sobie znać. - Jako małolaty ani ja, ani koledzy aniołkami nie byliśmy, ale każdy wiedział, że jak do autobusu czy tramwaju wszedł ktoś starszy lub z dzieckiem, to natychmiast się wstawało i ustępowało. Tak było w Warszawie kiedyś, to się wynosiło z domu i to było zakodowane i normalne. Tak samo z wsiadaniem. Czeka się, aż ludzie wysiądą i dopiero się wsiada, a nie przepycha i taranuje sąsiadów w walce o miejsce - komentuje pan Marcin.

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Savoir-vivre podróżowania

REKLAMA

bck smartfon 2bck smartfon 0

Przypominamy podstawowe zasady:

  • Pierwszeństwo mają osoby wychodzące. Dopiero po ich wyjściu, do pojazdu powinny wejść osoby zainteresowane jazdą.
  • Jedzenie i picie w środkach komunikacji to przejaw złego wychowania.
  • Plecaki i wysoko zawieszone na ramieniu torby - ściągamy. Pamiętajmy, że stojący przy nas współpasażerowie są różnego wzrostu i z pewnością nie jest im przyjemnie oberwać po twarzy klamrą torby lub wypełnionym po brzegi twardym plecakiem.
  • Miejsca dla kobiet ciężarnych, rodziców z dzieckiem czy osób niepełnosprawnych są przeznaczone właśnie dla nich. Ustąpienie miejsca takiej osobie, to nie kwestia dobrej woli, ale przede wszystkim obowiązek.
  • Nie stójmy przy drzwiach, jeśli w autobusie nie jest bardzo tłoczno. Utrudnia to wsiadanie i wysiadanie.
  • Gdy czytamy gazetę, to nie rozkładajmy jej nad czyjąś głową. Naruszamy tym samym czyjąś strefę nietykalności i zapewne sami byśmy tego nie chcieli.
  • Kiedy rozmawiamy przez telefon, starajmy się robić to na tyle dyskretnie, żeby nikomu nie zakłócać jazdy.
  • Jeśli czujemy się źle, bo np. chorujemy, nie bójmy się poprosić o ustąpienie miejsca siedzącego.
  • Bądźmy wyczuleni, by pomagać innym - na przykład wsiąść lub wysiąść matce z wózkiem dziecięcym albo osobie o kulach. To nie powinno być dla nas problemem. Jednym słowem - pomagajmy, nie bądźmy obojętni.

    (DB)

  •  

    REKLAMA

    atal 002 2atal 002 0

    Komentarze (4)

    # wars

    11.12.2018 11:02

    Ta nauczycielka to jakiś słój, jakich na Białołęce pełno. Całe życie jako dzieciak dojeżdżając do szkoły do najbliższego miasta powiatowego walczyła o miejsce siedzące w autobusie i nie rozumie, że w MIEŚCIE panują inne zasady. Że w mieście pomaga się słabszym.

    # marek11

    11.12.2018 11:55

    a kierowca nie otrzymał braw bo miał wszystko gdzieś

    # ddd

    12.12.2018 20:23

    Niestety to jest norma wśród szkolnych wycieczek. Panie nauczycielki z reguły nie zwracają uwagi nawet na to, co te dzieci robią i jak wrzeszczą. A przecież przejazd autobusem czy tramwajem to bardzo dobra okazja dydaktyczna.
    Dziwi też bierność kierowcy.

    REKLAMA

    olowkowa kraina 002 2olowkowa kraina 002 0

    # razz

    13.12.2018 10:55

    Te dzieci są wychowane przez dorosłych, którzy teraz zachowują się tak samo. W KAŻDYM wieku. Może zapytajcie rówieśników, którzy te dzieci wychowali, czemu nie przekazali im wartości, które im ponoć wpojono?
    więcej na forum

    LINKI SPONSOROWANE

    REKLAMA

    bck lubie wracac 3bck lubie wracac 0
    Wstąp do księgarni

    REKLAMA

    san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 1san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

    Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

    REKLAMA

    smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

    REKLAMA

    cemat box 2cemat box 0

    REKLAMA

    REKLAMA

    Lato 2025
    Lato 2025
    Lato 2025

    Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

    Misz@masz

    Artykuły sponsorowane

    REKLAMA

    REKLAMA

    Promocje Cyfrowe.pl
    Promocje Cyfrowe.pl
    Promocje Cyfrowe.pl

    Kup bilet

    Znajdź swoje wakacje

    Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

    Polecamy w naszym pasażu

    Wstąp do księgarni

    REKLAMA

    Majówka 2025 za granicą
    Majówka 2025 za granicą