REKLAMA

Białołęka

inwestycje »

 

Kiedy koniec remontu Modlińskiej 257?

  6 czerwca 2023

alt='Kiedy koniec remontu Modlińskiej 257?'
źródło: Miasto Warszawa

Remont zabytkowej willi przy ul. Modlińskiej 257 nabiera tempa. Co już zostało zrobione, kiedy koniec prac i komu posłuży?

REKLAMA

Budynek główny i dwie oficyny mają już tynki zewnętrzne i przykrywa je nowy, tytanowo-cynkowy dach. W środku trwa montaż instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej. Nad zachowaniem oryginalnych elementów willi czuwa Stołeczny Konserwator Zabytków. Profesjonalna drukarnia - czym powinna się charakteryzować i co oferować? Profesjonalna drukarnia - czym powinna się charakteryzować i co oferować?
Druk czasopism, broszur i katalogów stał się nieodłączną częścią strategii marketingowej każdej firmy. Promocyjne materiały drukowane spełniają swoją rolę efektywniej, niż ulotne reklamy w sieci. Mają one formę fizyczną, a co za tym idzie, przeciętny odbiorca może wrócić do ich przeglądania w dowolnym momencie. Jednocześnie, by przygotować tego typu materiały niezbędny jest nie tylko projekt graficzny, ale także jego wykonawca, czyli drukarnia. Oferta tego typu placówek może być jak najbardziej zróżnicowana. Jednak czym powinna charakteryzować się profesjonalna drukarnia i jaka powinna być jej oferta?
A są to m.in. ozdobne wymalowania na ścianach i sufitach, lamperia i podsufitki na klatce schodowej, stalowa balustrada oraz częściowo posadzki z terakoty i klepki dębowej oraz dwa piece kaflowe.

Co zostanie zachowane?

Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków obecna drewniana konstrukcja schodów zostanie zastąpiona schodami żelbetowymi. Natomiast odzyskane elementy drewniane, jak stopnice, policzki i dekoracyjne elementy snycerskie staną się okładziną nowych schodów. Okna i drzwi, metalowe elementy ozdobne na dachach budynków i koszyki na donice kwiatowe będą odtworzone na wzór tych historycznych. Przed oficyny powróci niski płotek wykonany na wzór oryginalnego. Zostaną też odtworzone dwie ozdobne bramy od strony ul. Modlińskiej. Prace prowadzone przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta mają się zakończyć jesienią 2023 roku. W budynku będzie się mieścił dom kultury.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Trochę historii

Willa została wybudowana prawdopodobnie na początku XX wieku dla Leona Hajdzionego. Zabytek składa się z budynku głównego i dwóch parterowych oficyn. Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji.

Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadaptowany na ośrodek "Przystań" dla młodych prostytutek. Dziewczęta po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnościom mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień.

Podczas niemieckiej okupacji przy Modlińskiej 257 odbył się w konspiracji spektakl "Pastorałka" Leona Schillera, w którym zagrały podopieczne "Przystani". Widzami byli m.in. 32-letni Czesław Miłosz, 30-letni Witold Lutosławski i 28-letnia Danuta Szaflarska.

W czasie II wojny światowej kamienica była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów.

Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Potem budynki pełniły funkcje usługowe - działał tam sklep z narzędziami, biblioteka i gabinet weterynaryjny. Od ponad 20 lat porzucona kamienica popadała w ruinę.

(jr)

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Ei28

09.06.2023 00:03

Remont nigdy się nie zakończy, bo jak zwykle przypadkowo znany powód się pojawi, oczywiście brak wystarczających środków na dokończenie
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA