Białołęka z wizytą w USA
14 listopada 2014
Dziesięć dni mojej amerykańskiej podróży wypełniło poszukiwanie inspiracji - jak współtworzyć miasto.
Trzy miasta - Washington, New York, Albany
Zwiedziłam trzy miasta, w każdym z nich codziennie odwiedzałam po trzy organizacje, instytucje, przedsiębiorstwa - łącznie ponad dwadzieścia. Byliśmy m.in. w Departamencie Stanu USA, urzędzie miasta Nowy Jork w Departamencie ds. Młodzieży, na Uniwersytecie w Brooklynie, mediach lokalnych oraz w Senacie Stanu Nowy Jork.
Podczas tej krótkiej wizyty poczułam na własnej skórze znaczenie słowa "intensywny". Mimo to chłonęłam wszystko wokół, dzieląc wraz z dziewięcioma innymi uczestnikami doświadczenia, które można przenieść na nasz lokalny grunt, do miejsc w których pracujemy. Jako ciekawostkę załączam zdjęcie parkingu wielopoziomowego. Czy ten pomysł na rację bytu - nie wiem. Jednak od tego się zaczyna zmiana na lepsze, od szukania inspiracji, dyskusji i pomysłów innych niż wszystkie.
Różnorodność - drugie imię rozwoju
W Stanach uderzyła mnie różnorodność ludzi. Zwiedzając wielokulturową dzielnicę Nowego Jorku - Brooklyn, widziałam ulice zamieszkiwane przez ludzi z różnych krajów, stanów, reprezentujących różne kultury i tradycje. Spotkałam się z tym, o czym mówię od dawna: mieszkańcy przyjezdni są potencjałem i dzięki nim Warszawa się rozwija. Zdobyte doświadczenia chętnie przeniosę na białołęcki grunt. Nie może być tak, że pieniądze leżą na ulicy i nie ma się komu po nie schylić. Rozwój i sukces w danej okolicy to efekt wytężonej pracy, wiedzy, doświadczenia, współpracy z wieloma podmiotami. Chętnie się tym zajmę, jeśli będę miała możliwość w przyszłej kadencji.
Freedom made in Poland
Podczas wizyty studyjnej w USA wsparliśmy projekt prezydenta Bronisława Komorowskiego - Freedom made in Poland. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na fakt, że to nie zburzenie muru berlińskiego było przełomowe dla obalenia komunistycznego bloku w Europie, ale Okrągły Stół i utworzenie w Polsce pierwszego niekomunistycznego rządu. Dzięki zmianom zainicjowanym przez Polaków runął mur berliński, dokonała się "aksamitna rewolucja" w Czechosłowacji, odzyskały wolność i niepodległość kraje bałtyckie, Węgry, Bułgaria i Rumunia. Baner z napisem Freedom made in Poland prezentowaliśmy przed Białym Domem, pomnikiem Kościuszki w Waszyngtonie, przed Senatem Nowego Jorku i w wielu innych miejscach.
Mała - duża Ojczyzna
Już wkrótce - 16 listopada odbędą się wybory samorządowe i będziecie zastanawiać się Państwo na kogo zagłosować. Namawiam Państwa, abyście nie przegapili tego dnia i uczestniczyli w wyborach. Państwa zaangażowanie jest niezbędne dla rozwoju naszej lokalnej społeczności. To Wy wybieracie.
Agnieszka Borowska
Kandydatka na radną dzielnicy Białołęka
Lista nr 4, pozycja 2
Platforma Obywatelska