REKLAMA

Bemowo

Historia

 

Bemowo, Boernerowo, Babice - jedno i to samo?

  5 czerwca 2017

alt='Bemowo, Boernerowo, Babice - jedno i to samo?'
źródło: Wikimedia Commons / Kleszczu

Gdyby nie polityka, zachodnia dzielnica Warszawy nazywałaby się dziś... "Babice".

REKLAMA

Najstarszym świadectwem istnienia wsi o tej nazwie jest pochodzący z 1313 roku dokument, w którym jednym ze świadków jest "Piotr z Babic". Przez wieki Babice, znane dziś jako "Stare", były najważniejszym ośrodkiem na zachodnich przedmieściach dzisiejszej Warszawy. Jako siedziba parafii, a później także gminy, zawsze były wyróżniane na mapach z XVIII i XIX wieku. Dopiero w latach 30. ubiegłego wieku na zachodnim skraju powstało miasto-ogród, nazywane oryginalnie Osiedlem Łączności.

Babice na Boernerowie

Na mapie Warszawy i okolic wydanej przez Wojskowy Instytut Geograficzny w 1934 wieś Babice ma już szacowny przydomek "Stare". Oznaczono na niej także Nowe Babice i... Osiedle Łączności Babice. Kiedy pod lasem przy dzisiejszej ulicy Kaliskiego budowano pierwsze domy, średniowieczna nazwa była jedyną, jaką - choćby w przybliżeniu - dało się określić te tereny. Tak było również świeżo po II wojnie światowej, gdy wybudowano lotnisko, nazwane oczywiście "Warszawa-Babice".

Bardzo ciekawie prezentuje mapa PPWK z roku 1958. Nazwą nadrzędną, określającą dzielnicę po znacznym rozszerzeniu granic Warszawy, jest oczywiście "Wola" (pamiątką po tym jest np. Hala Wola). Na terenie dzisiejszej dzielnicy Bemowo zaznaczono Chrzanów, Groty, Karolin i... "Babice (Bemowo)", przy czym nazwa ta została umieszczona na północ od Grotowskiej. Innymi słowy: Boernerowo zostało podpisane jako Babice, zwane też Bemowem. Ten pozorny bałagan wynikał z równoległego funkcjonowania trzech nazw: średniowiecznej oraz dwóch "politycznych" - "piłsudczykowskiej" (upamiętniającej ministra Ignacego Boernera) i nowej, promowanej przez komunistów. Na mapach z lat 60. pozostała już tylko ta ostatnia - Bemowo - choć dopóki nie powstały bloki, konsekwentnie podpisywano nią przedwojenne osiedle domów jednorodzinnych.

Wstąp do księgarni

Bloki wszystko zmieniły

Budowa bloków sprawiła, że środek ciężkości Bemowa zaczął przesuwać się w kierunku dzisiejszej Powstańców Śląskich. Na mapie PPWK z 1980 roku nazwę osiedla umieszczono dyplomatycznie przy Radiowej, pomiędzy przedwojennymi domami a powstającym blokowiskiem.

Gdy upadł komunizm, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nazwy używane na planach dostosowały się do używanych przez mieszkańców: teraz przy Kaliskiego już zawsze było Boernerowo, zaś przy Powstańców Śląskich - Bemowo. Starsza nazwa dla starszej zabudowy, nowsza - dla nowszej. Dość oczywisty podział zaczął zacierać się już kilka lat później.

REKLAMA

Bemowo górą?

Gdy w 1994 roku Warszawę na nowo podzielono na dzielnice, położoną najbardziej na zachód nazwano - tak jak osiedle - Bemowem. W ten sposób nazwa zaczęła sięgać tam, gdzie jeszcze niedawno nie miało prawa jej być: w okolice Człuchowskiej, a nawet Połczyńskiej. Od kilkunastu lat "Bemowo" coraz szybciej wypiera "Jelonki", nie wspominając nawet o "Chrzanowie".

Dominik Gadomski
historyk, redaktor portalu tustolica.pl

 

REKLAMA

Komentarze (13)

# miętus

06.06.2017 17:25

Bemowo to tak naprawdę nazwa historyczna żadna....
Fort Bema przemianowany z oryginalnej nazwy fort Parysów, może gen. Bem tamtędy kiedyś przejeżdżał?
Sowiński w okopach Woli, reduta Ordona (choć nikt nie potrafi na 100 % wskazać miejsca reduty) związane są z konkretnymi lokalizacjami i postaciami, podobnie Powązki właściwie Mostki, Koło czy Wola związane z lokalizacjami wsi czy folwarków ale Bemowo?
Znowu komuchy namieszały....

# Emerytka

06.06.2017 18:39

Kto właściwie używa nazwy Bemowo? Tylko urzędnicy i osoby z niewielkim stażem w charakterze warszawiaka. Wychowałam się na Boernerowie, od 43 lat mieszkam na Jelonkach, czasami bywam u znajomych na Górcach. I pomyśleć, że wszystkie te dobrze mi znane zakątki wielkiej Warszawy, wepchnięto w pewnym czasie w ramy jakiegoś administracyjnego potworka z własnym herbem i o nazwie niewiadomego pochodzenia. Do dzisiaj nie uważam, żebym mieszkała na Bemowie. Chyba dlatego w mało błyskotliwy sposób przypomina mi o tym urząd nowej dzielnicy Bemowo, zaskakując mnie nieprzerwanie od ćwierćwiecza co i raz kolejnymi porcjami kretynizmów.

# Babiczanin

07.06.2017 16:13

Zabawne, że z Bemowa przeprowadziłem się akurat do Starych Babic. Nie oszukujmy się jednak, ekspansja Warszawy nie jest nieuchronna i niedługo nie będzie tematu, czy Bemowo to Babice, tylko jak rozległy kawałek terenu obowiązuje ta druga nazwa.

REKLAMA

# MicRa

07.06.2017 16:55

#Emerytka Ja używam tej nazwy. 35 lat mieszkam na Bemowie IV. Dla mnie Boernerowo to Boernerowo, Jelonki to Jelonki, Groty to Groty, Górce to.... itd. Nie przeszkadza mi, ze stworzono takiego "administracyjnego potworka" o nazwie Bemowo.

# grzybek

07.06.2017 17:36

Nazwa Bemowo na mapach Warszawy pojawia się dopiero w 1970r. Przedtem była w tym miejscu nazwa Babice (Bemowo). Babice oczywiście ze względu na lotnisko Babice.
Natomiast nieopodal obowiązywały nazwy nawet za komuny: Parysów, Koło, Jelonki, Górce, Wola, Groty nawet Chrzanów, Boernerowo oczywiście nie.
Dziadek jadąc obecną Radiową mawiał, że jedzie na Koło lub Powązki w celu handlu gołębiami na przykład, ale nigdy nie powiedział że jedzie na Bemowo .

# grotolaz

08.06.2017 14:28

Po wybudowaniu S8 to najlepiej Bemowo zlikwidować jako dzielnicę - Boernerowo i osiedle Bemowo dołączyć do Bielan , a Jelonki Chrzanów i Mory do Woli.
Nie mam pomysłu co z Grotami - może referendum ?
Pewnie się opowiedzą za Babicami...

REKLAMA

# Czytelniczka

08.06.2017 18:57

#grotolaz napisał(a) 08.06.2017 14:28
Po wybudowaniu S8 to najlepiej Bemowo zlikwidować jako dzielnicę - Boernerowo i osiedle Bemowo dołączyć do Bielan , a Jelonki Chrzanów i Mory do Woli.
Nie mam pomysłu co z Grotami - może referendum ?
Pewnie się opowiedzą za Babicami...

Rozsądnie. Podzielam zdanie. Pozdrawiam.

# jkk

09.06.2017 09:03

Jakie to ma znaczenie? I tak kiedyś staniemy się częścią wielkiej aglomeracji zwanej Sasinowem.

# Jimmy Hendix

16.09.2018 15:16

Zgadzam się z #MicRa, od 24 lat mieszkam na bemowie IV i tak wlasnie mówię, choć najczęściej używam skrótu Bemo :)

REKLAMA

# Oburzony Roman

16.09.2018 20:48

Teraz to jest słojowo, kuffa słój na słoju, cały park zasrali. Cały weekend tabuny słoi pędzą do parku, tłuste jessiki i alanki wpierdziejają lodziki i rureczki z syfiastych bud, a potem tata słój wysadza 500+ pod drzewkiem. Smród, smród, po 18 tej słoje wracają do swoich gett na chsianuff.

# Jelonek z Jelonek

12.12.2020 11:51

Jelonki są pod okupacją Bemowa od lat 90` . Tu zawsze była Wola i zawsze tu będzie Wola.

# RagingBull

12.12.2020 21:03

Ja jestem słoikiem, od niedawna w Warszawie, dla mnie dzielnica to Bemowo ale znam podział wewnętrzny czyli wiem, gdzie są Jelonki, Chrzanów, Boernerowo.
Bawią mnie wpisy wielkich warszawiaków, którzy tak się chwalą, że mieszkają 30 lat czy 50 czyli tak na prawdę są potomkami robotników odbudowujących Warszawę czyli jakby nie patrzeć zasiedziałymi słojami.
Prawdziwych mieszkańców Warszawy po II Wojnie zostało niewielu.

REKLAMA

# upup dobre

13.12.2020 15:07

Teraz to jest słojowo, kuffa słój na słoju, cały park zasrali. Cały weekend tabuny słoi pędzą do parku, tłuste jessiki i alanki wpierdziejają lodziki i rureczki z syfiastych bud, a potem tata słój wysadza 500+ pod drzewkiem. Smród, smród, po 18 tej słoje wracają do swoich gett na chsianuff.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA