Bemowo 2013 - co ciekawego działo się u nas?
20 grudnia 2013
Wybraliśmy kilka tegorocznych tematów czy wydarzeń najczęściej komentowanych przez czytelników. Czekamy jednak na opinie: co najbardziej zapadło w pamięci mieszkańców Bemowa w tym roku?
Burmistrz dostał kopniaka w górę
Hanna Gronkiewicz-Waltz zdymisjonowała wiceprezydenta Jarosława Kochaniaka za błędy w przetargu na wywóz śmieci. Nowym wiceprezydentem został cieszący się dużym poparciem pani prezydent Jarosław Dąbrowski, a jego miejsce na stanowisku burmistrza Bemowa zajął Albert Stoma. - Zamierzam kontynuować dzieło poprzednika. Najważniejsza będzie oświata oraz przebudowa Górczewskiej i budowa ul. Pełczyńskiego - zadeklarował.
Burza o komunikację
- Kiedy wróci 506? To było idealne połączenie Bemowa z Targówkiem - dopytywali mieszkańcy. Mnóstwo uwag do niedogodnego połączenia autobusowego mieli mieszkańcy Grot, Jelonek i Starego Bemowa. Nowa polityka transportowa ZTM to jednak więcej przesiadek, ale i większa częstotliwość kursowania. Mieszkańcy południowo-zachodniej części Bemowa czują się pominięci i zapomniani. A urzędnicy żyją jakby w innej rzeczywistości.
- Wiele razy konsultowaliśmy się z ZTM. Linie przyspieszone jak 422 i 506 stały często w korkach, więc komfort jazdy był gorszy niż przy obecnym układzie - tłumaczył Mariusz Gruza, rzecznik bemowskiego ratusza. - Zdajemy sobie sprawę, że przesiadki mogą być problemem dla osób starszych, jednak zgadzamy się z podejściem, aby nie kierować długich linii na główne ulice Warszawy, na przykład Aleje Jerozolimskie, które często w ciągu dnia są po prostu nieprzejezdne.
Szadkowskiego we wszystkich mediach
W gorącej atmosferze rozpoczął się rok szkolny w podstawówce nr 321 przy ul. Szadkowskiego. Nowa p.o. dyrektora zwolniła 16 nauczycielek, a 2 września budynek był nieprzygotowany na przyjęcie uczniów. W gorącej atmosferze rozpoczął się rok szkolny w podstawówce nr 321 przy ul. Szadkowskiego. 16 nauczycielek dowiedziało się, że traci pracę, a 2 września budynek był nieprzygotowany na przyjęcie uczniów. Dla nauczycielek był to szok. Po wielu dyskusjach pani dyrektor przyjęła argumentację i część pań zgodziła się przyjąć z powrotem. - Udało się znaleźć kompromis. Ideą zmian było odmłodzenie kadry przez nową panią dyrektor. Wszystkie popracują jeszcze przez rok albo dwa lata. Dwie trzecie pań zostało przywróconych do pracy. Sześciu, nie mającym wychowawstwa, udało się znaleźć pracę w innych szkołach - poinformował wiceburmistrz Krzysztof Zygrzak.
Połczyńska bez korków
Jak "odkorkować" Połczyńską - zastanawiali się czytelnicy? Nasza czytelniczka "wini" za zatory głównie kierowców jadących ul. Powstańców Śląskich z Bemowa w kierunku Włoch. - Wjeżdżają na skrzyżowanie, mimo że nie ma możliwości zjazdu - zgłasza. Mieszkańcy mieli sporo pomysłów na usprawnienie ruchu na tym skrzyżowaniu. - Aby zniknął zator na Połczyńskiej, trzeba zlikwidować ten na Powstańców Śląskich i Dźwigowej. A co z planem pasa 2+1? Zamiast tego zrobiono ścieżkę rowerowa - zbędną. Wystarczyło zrobić system dwóch pasów i jednego czasowego: rano na Włochy a wieczorem na Bemowo - pisali czytelnicy. - Przebudowa skrzyżowania też nic nie da, zator tworzy się za skrzyżowaniem (jadąc od strony Bemowa w kierunku Włoch), więc to raczej zmiany na ulicy Dźwigowej a nie Powstańców Śląskich mogłyby teoretycznie przynieść poprawę. Tam jednak jest tunel, więc o poszerzeniu nie ma mowy. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przedłużenie budowanej ulicy Nowolazurowej przynajmniej do ulicy Połczyńskiej - konkludował miejski inżynier ruchu. Na planowaną od dawna Nowolazurową przyjdzie jednak mieszkańcom Bemowa poczekać przynajmniej dwa lata.
Sposób na psie kupy?
Taka ciekawostka: możliwe, że na Bemowo wkroczy "Rekuperator" - jednoręki bandyta, który wśród użytkowników będzie losował nagrody. Zamiast pieniędzy będzie przyjmował... psie odchody. To nie prima aprilis, taką maszynę wymyślono, aby poradzić sobie z niesprzątającymi po swoich pupilach na terenie Gdańska, Torunia oraz Poznania. Pomysł spodobał się na Bemowie. W zamian za pozostałości trawienne czworonoga można wygrać ekologiczny gadżet. Jakoś jednak nie słychać, by do tej pory pojawił się na terenie dzielnicy.
Będzie nowy kościół, przychodni nie będzie
Pod adresem Widawska 17 jeszcze do niedawna można było ujrzeć wielki hangar - pozostałość po lotnisku Bemowo. Miał zostać rozebrany wraz z rozpoczęciem budowy w tym miejscu trasy ekspresowej. Z mapy Bemowa zniknął na dobre w lutym. Działkę po hangarze dostał Kościół, który wybuduje w tym miejscu nową świątynię.
Budowa przychodni na Chrzanowie miała się rozpocząć w przyszłym roku, a zakończyć w 2015. Potrzebne były tylko pieniądze od miasta. - Inwestycja nie znalazła się w prognozie finansowej na lata 2014-2017 - poinformował radnych podczas sesji Paweł Chęciński z miejskiego biura polityki zdrowotnej. Brakuje, bagatela, 27 mln zł.
Centra handlowe mają plany
Na koniec jeszcze nieco o centrach handlowych. Mało zachęcające swym wyglądem Centrum Handlowe Bemowo, choć lata świetności ma za sobą, nie będzie likwidowane. Na razie na papierze snuje wstępne plany rozwoju, czekając na decyzję o przebiegu trasy S7.
Za to za pięć lat sąsiednie centrum naprzeciwko lotniska nabierze całkowicie nowego kształtu. Przebudowy Galerii Bemowo ma podjąć się firma Apsys Polska, właściciel obiektu. Warunkiem jest przeprowadzenie zmian w studium uwarunkowań i zagospodarowania terenu, a następnie uchwalenie nowego planu zagospodarowania.
- Chcemy powiększyć powierzchnię obiektu z 37 tys. do 60 tys. mkw. Zlikwidujemy dotychczasowe garaże, połączymy galerię handlową z kinem. Garaże przeniesiemy na drugi koniec kompleksu - na dwa poziomy, pierwszy i minus jeden. Przed centrum planujemy skwer, na którym odbywałyby się rozmaite wydarzenia czy koncerty. Postawilibyśmy coś na kształt amfiteatru - zapowiada właściciel.
Jeszcze w tym roku Apsys chce wykupić działkę, na której stoi Galeria Bemowo. Obecnie jest to wieczyste użytkowanie.
I to wszystko. Oczywiście, dobór tematów w tym zestawieniu jest tendencyjny, nieobiektywny i pobieżny - ale po całość zapraszamy na naszą stronę internetową.
Archiwa przeglądał Wiktor Tomoń