REKLAMA

Puls Warszawy

drogi

 

Autostrada do Łodzi zostanie poszerzona. Ogłosili przetarg na projekt

  31 stycznia 2023

Autostrada do Łodzi zostanie poszerzona. Ogłosili przetarg na projekt
źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła postępowanie przetargowe na dokumentację do przebudowy autostrady A2 między Łodzią a Warszawą, która zyska dodatkowy pas ruchu na długości 89 km.

REKLAMA

- Dotrzymujemy słowa. Deklarowaliśmy poszerzenie autostrady A2 między Warszawą a Łodzią i dzisiaj ogłaszamy przetarg na projekt tego przedsięwzięcia. Dzisiaj ta trasa coraz częściej się korkuje i kierowcy oczekują od nas zdecydowanych działań, które ułatwią komunikację między obiema aglomeracjami - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Poszerzą A2

W związku ze stałym wzrostem natężenia ruchu oraz planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego cały odcinek autostrady między Łodzią a Warszawą zostanie rozbudowany o dodatkowy pas ruchu dla każdej z jezdni. Zdecydowanie ułatwi to dojazd do stolicy z centrum kraju.

Dla województwa łódzkiego i mazowieckiego opracowane zostały już elementy koncepcji programowej dla poszerzenia autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu na długości około 89 kilometrów. Docelowo autostrada pomiędzy węzłami Łódź Północ i Pruszków będzie miała trzy pasy ruchu w każdą stronę, a dalej do węzła Konotopa po cztery pasy ruchu na każdej z jezdni.

Kup bilet

Szersza droga z Warszawy do Łodzi

- Dobudowa trzeciego pasa na 90 km A2 jest koniecznością. Codzienne natężenie ruchu między Łodzią a Warszawą to potwierdza. Ważne, że możemy zrobić kolejny wymierny krok, prowadzący do realizacji tej bardzo wymagającej inwestycji. Warto dodać, że wiąże się to z równoległym prowadzeniem robót pod ruchem - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad. - Ponadto chcemy, aby ten odcinek był pierwszym odcinkiem drogi samowystarczalnym energetycznie, wykorzystującym rozwiązania odnawialnych źródeł energii w wielu aspektach energetycznych możliwości - dodał.

Jednym z najistotniejszych elementów przygotowanej dokumentacji przetargowej jest szczegółowy opis oczekiwań związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej do zasilania infrastruktury na odcinku autostrady między Warszawą a Łodzią. Zadaniem projektantów będzie opracowanie minimum dwóch wariantów instalacji do pozyskiwania energii odnawialnej z wykorzystaniem magazynów energii. Przedstawią oni również szczegółową analizę ekonomiczną pozwalającą na optymalny wybór rozwiązania, zarówno pod względem rodzajowym, materiałowym, jak i lokalizacyjnym. Analiza będzie musiała uwzględniać koszty realizacji zadania, późniejszą eksploatację instalacji oraz jej utrzymanie.

(jok)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA