Antyalkoholowe Legionowo
19 listopada 2004
Gmina Legionowo po raz kolejny została włączona w Ogólnopolską Sieć Gmin Wiodących. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Gmina wiodąca wyróżnia się od innych nie tylko realizowaniem wszystkich zadań zapisanych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ale także nowatorskim i długofalowym sposobem działania. Ważna jest też dobra współpraca lokalnego samorządu z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Gminy wiodące podejmują szczególne działania w zakresie wspierania lecznictwa odwykowego, udzielania rodzinom pomocy psychospołecznej i prawnej, a także tworzenia i finansowania pomocy dla ofiar przemocy domowej.
Gmina Legionowo bardzo aktywnie zabiega o profilaktykę i przeciwdziałanie alkoholizmowi. - We współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Sądem Rejonowym w Legionowie uruchomiliśmy program dla nietrzeźwych kierowców - informuje Ewa Milska-Wieteska. Dzięki niemu, popełniający wykroczenia drogowe po zażyciu alkoholu są kierowani na specjalne szkolenia psychologiczne.- Nie chodzi o to, aby na szkoleniu powiedzieć tym osobom, że źle robią. Najważniejsze, aby zmienić ich osobiste postępowanie - dodaje kierownik Referatu Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego. Jednocześnie podkreśla, że w dwóch szkołach nauki jazdy na terenie Legionowa odbywały się także specjalne zajęcia dotyczące trzeźwości za kierownicą. Podobnych inicjatyw na terenie gminy było wiele. Dotyczyły one nie tylko alkoholizmu, ale uzależnienia od tytoniu, przemocy w rodzinie czy narkomanii. Od pół roku istnieje np. punkt konsultacyjny dla osób z problemem narkotycznym.
Trzeba jednak przyznać, że w profilaktyce i zwalczaniu nałogów działania lokalnego samorządu nie wystarczą. Potrzeba współdziałania wielu osób i instytucji. Konieczna jest więc pomoc organizacji pozarządowych i mieszkańców miasta.
Elżbieta Żarnowska