Alert antyterrorystyczny w Warszawie. Policja postawiona na nogi
17 kwietnia 2023
Od samego rana mieszkańcy Warszawy i okolic słyszą oraz mogą zaobserwować policyjne kordony pędzące na sygnale ulicami miasta. Tym razem nie chodzi o wizytę żadnego ważnego polityka w naszym kraju.
Do mieszkańców Warszawy wysłano z rana sms-owy alert RCB o ćwiczeniach antyterrorystycznych policji. Ostrzeżono o możliwych utrudnieniach w komunikacji. "Zachowaj spokój.
Czy kolumny policji muszą wyć syrenami o czwartej rano na pustych ulicach?
Podczas niedawnej wizyty w Warszawie prezydenta USA Joego Bidena radiowozy non-stop poruszały się używając sygnalizacji dźwiękowej. Podobnie było podczas ubiegłorocznej wizyty amerykańskiego przywódcy, a także przy okazji każdego ważniejszego święta. Sygnały dźwiękowe budzą mieszkańców nawet o 4:00 nad ranem.
Stosuj się do poleceń służb" - przekazano.
Ćwiczenia policji pod kryptonimem "Wolf-Ram-23"
Dziś, 17 kwietnia na terenie Warszawy rozpoczną się ćwiczenia z zakresu reagowania kryzysowego pod kryptonimem "Wolf-Ram-23". Ich organizatorem jest Komenda Główna Policji we współpracy z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Głównym celem ćwiczeń jest reagowanie policji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci ataku terrorystycznego związanego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, radiacyjnym lub nuklearnym. Ćwiczenia potrwają do środy 19 kwietnia a poszczególne epizody swoim zasięgiem obejmą obszar innych województw.
Dlaczego ćwiczą w Warszawie?
- Trudna sytuacja za wschodnią granicą, wymaga od wielu służb ciągłej gotowości oraz podnoszenia umiejętności w zakresie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Organizacja tego typu ćwiczeń ma na celu koordynowanie i współpracę służb stojących na straży bezpieczeństwa, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku wystąpienia zagrożenia - wyjaśnia Komenda Główna Policji. - Ćwiczenia odbywać się będą w warunkach zbliżonych do realnych, dzięki czemu możliwe będzie wypracowanie zasad współpracy z innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach oraz praktyczne sprawdzenie już posiadanej wiedzy przez funkcjonariuszy w zakresie realizacji czynności służbowych w działaniach kryzysowych.
(jr)
.