REKLAMA

Wola

różne »

 

Agawy: lokatorzy na łasce miasta

  18 listopada 2011

alt='Agawy: lokatorzy na łasce miasta'

Lokatorzy bloku przy ul. Agawy 16 chcą przekształcić budynek komunalny, w którym mieszkają, we wspólnotę mieszkaniową. Ich zdaniem urzędnicy rzucają im jednak kłody pod nogi.

REKLAMA

Dlaczego?

Budynek przy ul. Agawy 16 został wybudowany jako zakładowy przedsiębiorstwa Bumar-Waryński w 1963 roku. Wtedy każdy z lokatorów wpłacił obligatoryjnie 10% wartości zajmowanego mieszkania. - Przez wiele lat staraliśmy się o wykup mieszkań. W roku 2005, u schyłku upadku, firma przekazała budynek w zarząd gminy, bez uwzględnienia naszych roszczeń dotyczących możliwości pierwokupu. Gmina wielokrotnie w pismach upewniała nas o woli sprzedaży, niestety wycofała się z tych obietnic. Wielu mieszkańców podobnych bloków mogło wówczas skorzystać z korzystnego systemu bonifikat. Pomijając nasze 10%, uznano nas za tzw. setkę - tzn. całkowicie w administracji gminy. Dla nas ta sytuacja jest zdecydowanie niekorzystna, ponieważ uniemożliwiono nam tym samym utworzenie wspólnoty, która mogłaby skutecznie dbać o nasze interesy - żalą się mieszkańcy bloku przy Agawy 16.

Wstąp do księgarni

Traktują nas gorzej

Lokatorzy skarżą się, że "polityka mieszkaniowa" miasta uczyniła z nich obywateli trzeciej kategorii, z którymi nie ma potrzeby niczego uzgadniać i liczyć się z ich potrzebami.

- Banalnym przykładem opisywanej sytuacji niech będzie sprawa zamknięcia śmietnika, który stał się ogólnodostępny, ale to my jesteśmy obciążani kosztami jego utrzymania. Na nasze pismo dotyczące systemu rozliczeń i zamknięcia śmietnika dostaliśmy krótką i zwięzłą odpowiedź, że na zewnątrz znajduje się tylko pojemnik na selektywną zbiórkę odpadów, niewymagający zabezpieczenia, co niestety mija się z prawdą. Innym przykładem jest oświetlenie klatki schodowej automatycznie włączające się o zmierzchu - na równi z oświetleniem ulicznym. Przez to przez 2-3 godziny mamy ciemno, bo to klatka, a nie ulica! - dodają mieszkańcy.

REKLAMA

Potrzeba kontroli

Lokatorzy chcieliby stworzyć wspólnotę i mieć większą kontrolę nad budynkiem. Przekonują, że nawet najmniejsza wspólnota pozwala na kontrolę administracji i wymusza na niej jakiekolwiek działania.
W tym budynku w latach 2006-2010 miasto sfinansowało remonty za prawie 1,5 mln?zł - mówi rzeczniczka Woli.
- Czasem myślimy, że czas się dla nas zatrzymał, tak jakby demokratyzacja nie objęła struktur administracji. Oczekujemy weryfikacji decyzji miasta i uwzględnienia interesów nie anonimowej "polityki", ale nas jako jednostek ludzkich, partycypacji w decyzjach dotyczących remontów, bezpieczeństwa i ochrony budynku, czy stworzenia funduszu remontowego. Jak długo bowiem można wysłuchiwać, że nie ma pieniędzy. A my płacimy czynsze i to wcale nie niskie! - argumentują mieszkańcy.

REKLAMA

Nie opłaca się miastu?

Co na to urzędnicy? Czy jest szansa na to, aby blok przeszedł we władanie mieszkańców? Wątpliwości rozwiewa Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka Woli. - Według prawa budynek stanowi w 100% własność miasta. W takich budynkach sprzedaż lokali jest bardzo ograniczona, co wynika z konieczności zabezpieczenia w dyspozycji miasta lokali komunalnych i socjalnych dla osób, które na przydział takich lokali oczekują, którym przysługuje lokal z uwagi na trudną sytuację materialną i mieszkaniową. Ponadto w tym budynku w latach 2006-2010 miasto sfinansowało remonty za prawie 1,5 mln zł. Przeznaczenie lokali do zbycia w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców, z uwzględnieniem bonifikat, w tak krótkim czasie od zakończonej inwestycji, byłoby niegospodarne i sprzeczne z dyscypliną finansów publicznych. Miasto jako właściciel nie ma obowiązku sprzedawać lokali, ma natomiast obowiązek mądrze gospodarować nieruchomościami - wyjaśnia rzeczniczka.

Marzena Zemlich

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe