77 milionów na budżet obywatelski. Rewolucja w głosowaniu
28 stycznia 2019
Coraz mniej osób decyduje o coraz większych wydatkach - tak można podsumować pierwszych pięć edycji budżetu partycypacyjnego w Warszawie.
W Warszawie pierwsze głosowanie odbyło się w czerwcu 2014 roku i zainteresowało 167 tys. mieszkańców. W drugiej edycji frekwencja drgnęła w górę (172 tys.), po czym zaczęła pikować. W roku 2016 głosowało 128 tys. osób, w 2017 - już tylko 117 tys., a budżet partycypacyjny na rok bieżący ustaliło zaledwie 90 tys. spośród 1,76 mln warszawiaków.
Co nowego?
Decyzją Rady Warszawy w tegorocznej, szóstej edycji do wydania będzie aż 77 mln zł; o 12 mln zł niż w poprzednim roku. Zgłaszać można projekty dzielnicowe, ale również ogólnomiejskie, dotyczące całego miasta lub kilku dzielnic. Dzielnice mogą podzielić się na mniejsze obszary a w każdym obszarze do realizacji przejdzie projekt, który uzyskał największą liczbę głosów oraz zagłosowało na niego co najmniej 50 mieszkańców. Pozostałe projekty przejdą, gdy otrzymają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania ogólnej kwoty w danej dzielnicy. Zwiększy to szanse na realizację przynajmniej jednego projektu w rzadziej zaludnionych obszarach.
Zmieniają się także zasady głosowania. Każdy mieszkaniec będzie mógł głosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i 10 na nowym poziomie ogólnomiejskim, na którym projekt będzie musiał zdobyć nie 50, ale 100 ważnych głosów. Na koniec sprawa prawdopodobnie najistotniejsza: nadal nie będzie możliwości głosowania "przeciwko" projektom.
(dg)