REKLAMA

Białołęka

różne »

 

13 grudnia pierwszy Białołęcki Bieg Wolności

  8 grudnia 2015

alt='13 grudnia pierwszy Białołęcki Bieg Wolności'
Tak było w latach poprzednich

Pomysł, aby zorganizować bieg wokół Aresztu Śledczego na Białołęce w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, zrodził się w zeszłym roku przy okazji zgłaszania propozycji do budżetu partycypacyjnego. I choć nie przeszedł w głosowaniu, to sądząc po komentarzach i dużej liczbie głosów, podobał się mieszkańcom. Być może zabrakło dobrej promocji. Trudno było się z tym pogodzić, bo choć zawodów biegowych jest całe mnóstwo, ten mógłby być wyjątkowy, tym bardziej że tegoroczna rocznica wprowadzenia stanu wojennego wypada w niedzielę, a więc tak samo, jak w roku 1981.

REKLAMA

Postanowiliśmy zmienić trasę wyznaczając mniejszą pętlę i trzykrotnie ją powtarzać, tak aby finalnie przebiec symboliczne 13 km. Tym samym znacząco zmniejszyliśmy koszty imprezy, bo nie wszystkim wiadomo, że najdroższa jest zmiana organizacji ruchu. Udało się pozyskać sponsora, wielu partnerów i patronów medialnych. Spodziewamy się harcerzy do pomocy i wolontariuszy ze szkół. Zaprosiliśmy do współpracy Służbę Więzienną, która wsparła nas organizacyjnie, między innymi zapewniając polową grochówkę i gorącą herbatę.

W klasyfikacji oprócz kategorii "open" i wiekowych będą dwie kategorie dodatkowe: dla osadzonych oraz pracowników Służby Więziennej i Sądowej Służby Kuratorskiej. Zainteresowanie biegiem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Już miesiąc temu, w niespełna tydzień, limit 350 miejsc się wyczerpał, a nadal nadsyłane są liczne e-maile z prośbą o dopisanie do listy.

Swoją obecność zapowiedział Zygmund Berdychowski, szef Festiwalu Biegowego w Krynicy, represjonowany w stanie wojennym. To właśnie internowani mają uroczyście rozpocząć bieg.

Chcemy, aby Białołęcki Bieg Wolności nie był tylko i wyłącznie wydarzeniem sportowym. Połączyliśmy go z oficjalnymi obchodami rocznicowymi. Na godzinę przed startem Stowarzyszenie Wolnego Słowa i inne delegacje złożą kwiaty przy pamiątkowej tablicy. Na miejscu, niedaleko bramy głównej aresztu będzie wystawa pamiątek wykonanych przez ówczesnych opozycjonistów osadzonych na Białołęce. Aby przybliżyć mieszkańcom atmosferę tamtych dni, zostaną ustawione koksowniki, usłyszymy przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, a w trakcie biegu towarzyszyć nam będzie muzyka z epoki stanu wojennego.

Bieg rozpocznie się o godzinie 12.13, a zakończenie wydarzenia przewidziane jest około godziny 15.00.

Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Białołęki. Będzie to doskonała okazja do przeżywania nie tylko emocji sportowych, ale również do uświadomienia sobie, że wolność, którą uzyskaliśmy po 1989 roku, nie przyszła łatwo i nie jest nam dana raz na zawsze.

Anna Myślińska
Autorka jest radną dzielnicy,
pomysłodawczynią i współorganizatorką Białołęckiego Biegu Wolności

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe