Oto centrum Jelonek. Jak zmienić okolice hali Wola?
13 stycznia 2016
Okolice hali Wola zostały wytypowane do rewitalizacji "w dalszej kolejności" w ramach programu Centra Lokalne. Czy centrum Jelonek wkroczy wreszcie w XXI wiek?
- Wszelkie dobudowy, rozbudowy hali o towarzyszące jej targowisko z nieregularnym (bo dyktowanym formą działek) kształtem wypadają nieatrakcyjnie i zamiast zapraszać, działają odpychająco - zwracają uwagę urbaniści z SARP w swoim raporcie. - Efekt ten pogłębia stosowanie tanich materiałów charakterystycznych dla obiektów tymczasowych (blacha), które źle sprawdzają się w ciepłych porach roku. Obiektom nie towarzyszy przestrzeń publiczna, w której chciałoby się przebywać.
Jako receptę - oczywiście poza remontem przestrzeni wokół hali - SARP proponuje otwarcie np. kawiarni, samoobsługowej księgarni albo punktu bibliotecznego. Warto zastanowić się także nad stworzeniem w hali Wola witryn, które "otworzyłyby" budynek na zewnątrz i przekształceniem bazaru w taki sposób, by budki nie tworzyły zamkniętych "tuneli". To jednak tylko luźne propozycje.
W ramach programu Centra Lokalne warszawski samorząd wyda do 2021 roku prawie 85 mln zł na rewitalizację najważniejszych miejsc w poszczególnych dzielnicach. W pierwszej kolejności rewitalizacja czeka bazar Różyckiego, bazar Trocka i willę przy Siarczanej na Targówku Fabrycznym. W drugiej - pl. Grunwaldzki, pl. Hallera, osiedla Niedźwiadek i Falenica, przedwojenny dom przy Modlińskiej, skwer Broniewskiego "Orszy" oraz ulice Kondratowicza, Nałęczowską, Mołdawską i Chruściela.
Okolice hali Wola jeszcze poczekają na swoją kolej. Dla mieszkańców Jelonek najistotniejsze jest, że żadne zmiany nie zostaną wprowadzone bez konsultacji z nimi. Jakie byłyby propozycje, gdyby rozmowy o rewitalizacji terenu miały odbyć się już teraz? Czekamy na opinie.
Dominik Gadomski