REKLAMA

Białołęka

historia »

 

Żołnierze wyklęci - lekcja historii w ratuszu

  18 lutego 2013

alt='Żołnierze wyklęci - lekcja historii w ratuszu'
źródło: pl.wikipedia.org

W tym roku dzielnica postanowiła się przyłączyć do obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. W ratuszu planowana jest historyczna impreza, która pozwoli przypomnieć o wydarzeniach sprzed lat.

REKLAMA

Żołnierze wyklęci - określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku. Jeszcze do niedawna historia o nich milczała. Dziś na nowo stali się bohaterami. Ich święto obchodzone jest od trzech lat 1 marca. W tym roku do obchodów przyłącza się też Białołęka. Inicjatorem imprezy jest radny Marcin Korowaj. To za jego namową urząd dzielnicy zorganizuje niecodzienną lekcję historii.

- Jesteśmy dzielnicą z największym odsetkiem młodzieży w Warszawie. Chcę zainteresować młodych ludzi historią - udowodnić, że może być czymś inspirującym, niekoniecznie patetycznym i nudnym. W przedsięwzięcie zaangażowane są białołęckie szkoły, które będą miały okazję pokazać, że lekcja historii nie musi odbywać się tylko w szkole - mówi Marcin Korowaj.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 w ratuszu. Chwilę później, o 10.15 krótką lekcję historii poprowadzi Robert Radzik. Później (na 10.30) zaplanowano projekcję filmów "Ostatni leśni Żołnierze Wyklęci Warszawy i Mazowsza". Godz. 11.00 to ciąg dalszy lekcji historii, o 12.00 kolejna projekcja filmów. Największe atrakcje czekają wszystkich o godz. 12.30. Wtedy odbędzie się spotkanie z grupą rekonstrukcyjną, która przedstawi inscenizację ataku na konwój NKWD. Po tym wydarzeniu obejrzymy kolejny film.

W tej niecodziennej lekcji historii weźmie udział młodzież gimnazjalna i licealna (Gimnazjum nr 122 i CV LO) oraz nauczyciele historii z białołęckich placówek oświatowych. Organizatorzy zapraszają też wszystkich mieszkańców. Przez cały dzień będzie można oglądać wystawę "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku", a także zobaczyć makietę pracowni mikromodelarstwa i gier strategicznych GROT z Białołęckiego Ośrodka Kultury.

AS

 

REKLAMA

Komentarze (8)

# Tridlle

18.02.2013 15:33

Brat mojego dziadka został skatowany przez UB za swoją działalność własnie w żołnierzach wyklętych. Dobra inicjatywa!

# Hak

18.02.2013 15:39

Rewelacyjny pomysł, gdyż historia jest matką życia. Dobrze by młodzi ludzie o tym wiedzieli. Trzeba im to przypominać.

# syn żołnierza A.K.

18.02.2013 15:42

Za tą inicjatywę Panie Marcinie pragnę bardzo panu podziękować. Jestem głęboko poruszony...

REKLAMA

 Matka_Sławka_z_Gdańska

18.02.2013 16:50, wpis modyfikowany 2 razy,ostatnio 19.02.2013 08:21

Dni 18 więcej niż rok temu, w niedzielę 30 stycznia 2011 r. na Podlasiu oddawano hołd ofiarom zbrodni sprzed 65 lat na ludności wyznania prawosławnego przez Pogotowie Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, pod dowództwem Kapitana Romualda Rajsa, pseudonim "Bury". Według Oddziałowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku - jest lub była to jednostka organizacyjna pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej popełnione zostały następujące czyny przestępcze, cytujemy:
"1. w dniu 29.01.1946 r. we wsi Zaleszany pozbawienia życia przez zastrzelenie, jak i spalenie 16 osób oraz usiłowania pozbawienia życia pozostałych mieszkańców poprzez zamknięcie ich w jednym domu, który
został podpalony, i spowodowania uszkodzeń ciała poprzez poparzenie co najmniej dwóch osób, i dokonanego w tym samym dniu we wsi Wólka Wygonowska pozbawienia życia przez zastrzelenie 2 osób,
2. w dniu 31.01.1946 r. w pobliżu miejscowości Puchały Stare pozbawienia życia przez rozstrzelanie 30 mężczyzn,
3. w dniu 2 lutego 1946 r. we wsi Zanie pozbawienia życia przez zastrzelenie, jak i spalenie 24 osób i spowodowania uszkodzeń ciała wskutek postrzelenia z broni palnej i poparzenia 8 mieszkańców oraz dokonanego w tym samym dniu we wsi Szpaki pozbawienia życia przez zastrzelenie lub spalenie 5 osób i spowodowania uszkodzeń ciała w wyniku postrzelenia z broni palnej 4 osób, z których to 2 osoby zmarły, jak również sprowadzenia pożaru zabudowań tych wsi i wsi Końcowizna"
Cytat pochodzi z oficjalnego komunikatu Instytutu Pamięci Narodowej - "Informacji o ustaleniach końcowych śledztwa S 28/02/Zi w sprawie pozbawienia życia 79 osób - mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski, w tym 30 osób tzw. furmanów w lesie koło Puchał Starych, dokonanych w okresie od dnia 29 stycznia 1946 r. do dnia 2 lutego 1946 r."
Jest dostępny oczywiście w internecie.
Po trzech latach, we wrześniu 1949 r. Kapitan Romualda Rajsa i zastępca jego oddziału - Pan porucznik Kazimierz Chmielowski, występujący pod pseudonimem "Rekin" doczekali się procesu. Pan "Bury" dostał wyrok śmierci, a Pan "Rekin" - dożywocie. Prokurator odwołał się jednak skutecznie od tego wyroku i Pan Chmielowski również otrzymał najwyższy wymiar kary. Wyroki wykonano.
Z mocy Ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. ''O uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego w okresie od 1 stycznia 1944 do 31 grudnia 1989 r." na podstawie z art. 2 tej ustawy, gdzie czytamy: "Niewłaściwość orzeczenia stwierdza sąd okręgowy albo wojskowy sąd okręgowy, jeżeli zgodnie z obowiązującymi przepisami w dniu wejścia w życie ustawy właściwy do rozpoznania sprawy o czyn będący przedmiotem tego orzeczenia jest sąd wojskowy. Stwierdzenie nieważności orzeczenia uznaje się za równoznaczne z uniewinnieniem", 15 września 1995 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego unieważnił wyroki wydane na Panów: Kapitana Rajsa i Porucznika Chmielowskiego. Czyli uniewinnił.
Uczcijcie zatem Ich Pamięć. Również.

# Urzednik

18.02.2013 18:16

Korowaj znów dzięki Echu przypisuje sobie nieswoje inicjatywy. Zaczyna mocno przeginać ...

# vizjer

19.02.2013 14:58

Mrągowaj promuje faszystów. Moje gratulacje i uznanie! Co z tego, że pomordowano niewinnych ludzi, liczy się nowa historia pisana przez osoby niedouczone!

REKLAMA

# Patriotyzm

20.02.2013 20:57

Jedyny radny, który jest patriotą! Oby więcej takich ludzi, a w czerwoną hołotę, raz sierpem, raz młotem! Chwała Bohaterom!

# tanie mięso

21.02.2013 09:00

niech Korowaj zaprosi do Ratusza rodziny pomordowanych w Zaleszczanach i Puchałach to będzie miał mokro. Proponuję wszystkich bandytów z PRL uniewinnić, dać im milionowe odszkodowania, wybudować pomniki a zyjących odznaczyć medalami za walkę z komuną - przecież zabijając i okradając dążyli do upadku PRL - to nowi kombatanci- kiedy w ich sprawie będzie mitting w Ratuszu z naszych podatków.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe