Zmieniamy Wolę! Czy to są dobre pomysły?
16 czerwca 2015
Od 16 do 26 czerwca można głosować na projekty, które będą realizowane na Woli w przyszłym roku w ramach budżetu partycypacyjnego. To okazja na pozornie małe, choć w efekcie spektakularne zmiany naszych podwórek.
Głosować można na dwa sposoby - przez internet za pośrednictwem strony www.twojbudzet.um.warszawa.pl, wypełniając papierową kartę do głosowania, dostępną do pobrania na ww. stronie lub na www.wola.waw.pl/partycypacja (osoby głosujące na Woli mogą pobrać również papierowe karty do głosowania z urzędu dzielnicy przy al. Solidarności 90). Wypełnioną kartę będzie można wrzucić do urny w urzędzie lub wysłać pod jego adresem.
Na co głosować?
Z ponad czterdziestu projektów dotyczących całej Woli wybraliśmy kilka - naszym zdaniem najciekawszych.
Na pierwszy ogień - remont Norwida. 150 metrów ulicy ma być pokryte nowym asfaltem, który ma kosztować 180 tysięcy złotych. Za 300 tysięcy złotych planowana jest przebudowa skrzyżowania Brożka i Księcia Janusza. Zmiany mają objąć sygnalizację (której teraz tam nie ma), a która ma zapewnić większe bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu - szczególnie, że w okolicy znajdują się szkoła i przedszkole. Teraz Norwida wyłożona jest trelinką, która lata świetności ma już za sobą.
Dużo droższe jest wytyczenie ścieżki rowerowej wzdłuż Towarowej między rondem Daszyńskiego i Kolejową. Za 365 tysięcy może taka powstać wraz z chodnikiem po zachodniej stronie ulicy. Warto?
Inna ścieżka mogłaby powstać w parku Księcia Janusza. Inna, bo nie rowerowa, a rolkowa - miałaby uzupełniać ofertę rekreacyjną tego miejsca. Planowana długość - 450 metrów, koszt - 160 tysięcy. Jednak już podnoszą się głosy, że realizacja tejże ścieżki zaburzy zamysł projektantów parku, którzy chcieli utrzymać ten fragment jako "uroczysko", z jak najmniejszą ingerencją w przyrodę...
274,4 tys. mieszkańcy chcieliby przeznaczyć na rewitalizację Skweru Sybiraków. Ten teren często odwiedzają osoby starsze, a nie ma tam miejsca odpowiedniego dla odpoczynku: za mało ławek, zieleni, a sporą część skweru zajmuje stare asfaltowe boisko. Projektodawcy postulują zakup ławek i koszy na śmieci, likwidację asfaltowej plamy i zastąpienie jej trawnikiem. Do tego nasadzenia zieleni i odtworzenie alejek.
Warto wspomnieć także o projekcie nasadzeń drzew na Woli - mieszkańcy planują posadzić co najmniej 100 drzew i 300 krzewów, co ma wpłynąć na jakość powietrza w dzielnicy. Pisaliśmy niedawno o tym, że Wola ma bardzo brudne powietrze - to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce (sic!) - nowe drzewa mają nieco oczyścić atmosferę. Sadzonki mają kosztować 152 tysiące złotych.
A za 300 tysięcy planowana jest przebudowa skrzyżowania Brożka i Księcia Janusza. Zmiany mają objąć sygnalizację (której teraz tam nie ma), a która ma zapewnić większe bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu - szczególnie, że w okolicy znajdują się szkoła i przedszkole.
I na koniec prawdziwy ewenement. W powodzi projektów ciekawostka pod nazwą "Zgromadzenie Przyjaciół Biednych i Potrzebujących Pomocy". Ten projekt zakłada utworzenie na Woli punktu konsultacyjnego, w którym bezdomni, biedni czy po prostu potrzebujący uzyskaliby bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną. Koszt - 100 tysięcy złotych. Czemu zwróciliśmy na niego uwagę? Bo nie jest remontem, budową placu zabaw czy wyposażeniem szkolnej biblioteki. I choć inne projekty są potrzebne - skoro znalazły się w etapie głosowania - to ten wart jest chyba zastanowienia się...
Które projekty przypadną do gustu mieszkańcom - przekonamy się wkrótce.
(red)