Zmarł prof. Mieczysław Szostek, wybitny lekarz, honorowy obywatel Warszawy
17 listopada 2021
W wieku 88 lat zmarł profesor nauk medycznych, przewodniczący Rady Narodowej Warszawy z lat 1981-1990.
Mieczysław Szostek pochodził z Legionowa. W latach pięćdziesiątych studiował na Akademii Medycznej w Warszawie. W 1967 roku uzyskał tytuł doktora medycyny, osiem lat później obronił rozprawę habilitacyjną.
Mieczysław Szostek - kim był?
W latach osiemdziesiątych był dyrektorem Instytutu Chirurgii Akademii Medycznej, do 2003 roku także kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chorób Klatki Piersiowej. Dwukrotnie był konsultantem WHO d/s chirurgii naczyniowej, prowadząc kursy szkoleniowe m.in. w Chinach i Indiach.
Przez szereg kadencji zasiadał w Radzie Narodowej Warszawy, czyli poprzedniczki dzisiejszego samorządu miasta. W latach 1981-1990 pełnił funkcję jej przewodniczącego jako pierwsza bezpartyjna osoba w historii. Zasiadał także w Sejmie PRL jako poseł z okręgu Warszawa-Ochota.
Zmarł honorowy obywatel Warszawy
Po upadku komunizmu prof. Szostek pełnił funkcje prezesa Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych, prorektora Akademii Medycznej w Warszawie, prezesa Fundacji Rozwoju Chirurgii Naczyniowej, krajowego konsultanta d/s chirurgii naczyniowej oraz wiceprezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W ostatnich latach życia był dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu w Collegium Mazovia w Siedlcach. W 2014 rok został honorowym obywatelem Warszawy.
- Pan Profesor był autorem i współautorem ponad 250 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych, jednym z pionierów wprowadzenia w Polsce wewnątrznaczyniowych metod leczenia zwężenia tętnic, promotorem kilkunastu przewodów doktorskich i opiekunem habilitacji, kierownikiem 30 specjalizacji z chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i angiologii - pisze Szpital Praski.
(dg)