REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

Żegnamy lata 90-te. Budujemy wieże

  8 kwietnia 2019

alt='Żegnamy lata 90-te. Budujemy wieże'
W latach 90. biurowiec Atrium International robił duże wrażenie.
źródło: materiały inwestora

Dwie dekady temu brązowe elewacje ze szklanymi elementami były ostatnim krzykiem mody. Dziś znikają.

REKLAMA

Ilmet na rondzie ONZ, Kolmex na rogu Towarowej i Grzybowskiej, Atrium International między al. Jana Pawła II, Grzybowską i Ciepłą - w latach 90. te trzy budynki wprowadziły na Woli zupełnie nową jakość. Warszawskie pogranicze światów. Między Ciepłą, Marchlewskiego i al. Jana Pawła II Warszawskie pogranicze światów. Między Ciepłą, Marchlewskiego i al. Jana Pawła II
Zrujnowana przez wojnę Ciepła, północnokoreańska Marchlewskiego i pełna lśniących biurowców al. Jana Pawła II to ta sama ulica, rozdzielona przez upływający czas.
Wraz z powrotem do Polski kapitalizmu z dnia na dzień pojawiło się zapotrzebowanie na tysiące miejsc pracy w usługach. Budowano dużo i szybko, wypełniając przestrzenie, w których dawni planiści widzieli ogromne, bezużyteczne trawniki - tak, jak w przypadku Atrium International.

Nowy wieżowiec?

W marcu biurowiec na rogu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej znalazł nowego właściciela, którym została austriacka firma Strabag Real Estate. Inwestor może zburzyć Atrium International i postawić tam 135-metrowy wieżowiec (dla porównania: stojący przy tym samym skrzyżowaniu Q22 ma 155 metrów do dachu). O budowie w tym miejscu wieży mówi się od lat.

- Protestujemy przeciwko stawianiu tego molocha i burzeniu Atrium - mówili w kwietniu 2013 roku przedstawiciele wspólnoty mieszkaniowej Wolska Żelazna Brama. - Nikt z nami takiej decyzji nie konsultował. Nowy budynek całkowicie zasłoni nam widok i zaciemni okolicę. Stanowczo się na to nie zgadzamy.

Budując wieżowiec inwestor będzie musiał zastosować się do prawa, zarówno dotyczącego zaciemnienia, jak zapisanego w planie zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z nim działka może być przeznaczona na "usługi" a maksymalna dopuszczalna wysokość to wspomniane 135 metrów. Trudno wyobrazić sobie w tym miejscu wieżowiec wypełniony do ostatniego piętra sklepami, więc wszystko będzie zależeć od tego, jak urzędnicy zinterpretują plan zagospodarowania.

Zapraszamy na zakupy

Kolmex też pod kilof

Kolejnym budynkiem, który prawdopodobnie już wkrótce zniknie z krajobrazu Woli, jest Kolmex. Zaprojektowany przez Tadeusza Spychałę biurowiec był w 1992 roku jednym z symboli powracającego do Warszawy kapitalizmu. Ośmiopiętrowy budynek z częściowo przeszkloną fasadą stał wówczas pośrodku zaniedbanej, poprzemysłowej dzielnicy. Nie minęło nawet 30 lat a właściciel coraz mocniej przymierza się do jego rozbiórki.

W miejscu obecnego biurowca firmy Kolmex miałby powstać 104-metrowy wieżowiec, zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci. Na 26 piętrach znalazłoby się ponad 26 tys. m2 powierzchni do wynajęcia, a pod ziemią parking na 282 samochody.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe