REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Zechcieć chcieć

  23 czerwca 2006

Na jakość życia wpływa stan otaczającej nas infrastruktury. Wybudowane drogi, kanalizacja i wodociągi, ścieżki rowerowe, parki i ławki przydrożne, szkoły i przedszkola stają się miarą naszego zadowolenia i wpływają na jakość życia. Dobrze to znamy z naszej dzielnicy, która nadrabia cywilizacyjne zaległości.

REKLAMA


Autor jest radnym
dzielnicy Białołęka
Jest coś jeszcze, co ma wpływ na jakość życia każ-dej społeczności. Socjologowie nazywają to kapita-łem społecznym i definiują go jako zespół niefor-malnych wartości i norm (np. zaufanie, solidarność) oraz więzi międzysąsiedzkich uznawanych przez członków danej społeczności. Kapitał ten umożliwia współpracę i współdziałanie na rzecz rozwiązywania problemów indywidualnych i zbiorowych. Zintegro-wane i aktywne osiedla, grupy mieszkańców, grupy parafialne mogą skutecznie działać na rzecz swoich społeczności, rozwiązywać problemy lokalne, wpły-wać na władzę przy wypracowywaniu decyzji waż-nych dla tych mieszkańców i realizować ciekawe pomysły. Podam kilka białołęckich przykładów dla zachęty i inspiracji:
  • Stowarzyszenie Nasza Choszczówka - integrowanie mieszkańców poprzez wy-dawanie gazety lokalnej, organizacja olimpiady dla dzieci oraz zorganizowanie protestu przeciwko budowie spalarni w oczyszczalni Czajka.
  • Fundacja AVE - organizowanie imprez kulturalnych (koncerty, Betlejem u Ave-tek, Cecyliada - przegląd parafialnych zespołów młodzieżowych), spływów ka-jakowych oraz wydawanie miesięcznika "Aveciarz" - gazety młodych dla mło-dych o ciekawych pomysłach, kulturze i sporcie w Białołęce.
  • Ruch Światło-Życie (tzw. Oaza) z parafii św. Jakuba - prowadzenie świetlicy "Akwarium", kawiarenki dla młodzieży, organizowanie turnieju piłkarskiego, balu karnawałowego oraz pomoc przy organizacji Balu Młodego Mistrza Sportu Białołęki.
  • PKS Agape - organizacja ligi piłkarskiej, imprez sportowych, liczne turnieje szachowe, tenisa stołowego, prowadzenie sekcji piłki nożnej.
  • Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych Krasnal - prowadzenie oś-rodka rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci, organizowanie olimpiady integracyjnej.
To nie wszystkie ciekawe inicjatywy w naszej dzielnicy i za to przepraszam. Z dru-giej jednak strony, tych obywatelskich przedsięwzięć nie jest aż tak dużo i teraz krótko o tym.

Mieszkańcy Białołęki tworzą społeczność, która jest w ciągłej budowie. Wystę-pują tutaj enklawy zintegrowanych osiedli (np. Choszczówka, Białołęka Dworska, czy stare osiedla Tarchomina), jednak dynamiczny rozwój dzielnicy z ogromnym napływem nowych mieszkańców sprawia, że mieszkańcy poszczególnych części Białołęki są słabo zakorzenieni i zintegrowani między sobą.

To wszystko wpływa także na ilość i jakość organizacji społecznych, działa-jących w naszej dzielnicy. Na ok. 30 zarejestrowanych, funkcjonuje kilkanaście. Natomiast wnioski o dotacje w ramach licznych konkursów ogłaszanych przez urząd miasta Warszawy (i nie tylko) składa zaledwie kilka. Po pieniądze na realizację bardzo ciekawych i potrzebnych przedsięwzięć dla białołęczan po prostu nie ma kto wyciągnąć ręki. A szkoda, i to z dwóch powodów: społecznego i ekonomicznego, ponieważ przepada mnóstwo funduszy, które finansują pomysły w innych dziel-nicach.

Ludzie dzielą się na tych, którzy narzekają na otaczający świat i na tych, którzy próbują go zmieniać biorąc sprawy w swoje ręce. Nie podoba mi się moja ulica, osiedle, szkoła, nie podobają mi się działania różnych instytucji, nie odpowiada mi oferta sportowo-kulturalno-rozrywkowa w dzielnicy lub jak niektórzy twierdzą jej brak, i to, że Białołęka jest kulturalną "pustynią" (z takimi będę polemizował podpierając się "Aveciarzem") itd. Można tak długo i można na tym zakończyć. Można też inaczej - brać sprawy w swoje ręce i zacząć zmieniać rzeczywistość, w której żyjemy i wtedy właśnie rodzi się w nas obywatel. Działając wspólnie tworzymy kapitał, którego nie da się wycenić, a który ma wpływ na naszą codzienność. Stajemy się obywatelami, aktywnie uczestniczącymi w życiu społeczności, w której mieszkamy, uczymy się, pracujemy, wykazujemy się troską o tę wspólnotę i bierzemy za nią odpowiedzialność. Obywatelstwo to aktywność, która nie ogranicza się tylko do aktu wyborczego (chociaż to i tak dużo).

Najważniejsze to przełamać w sobie bierność, często idąc pod prąd opinii sąsiadów. Należy uwierzyć, że naprawdę mogę zmieniać świat poprzez drobne inicjatywy i zacząć chcieć chcieć. Nawet most można wspólnie zbudować. To tylko taka białołęcka metafora, chociaż coś w niej jest! Może warto spróbować!

Wszystkich chcących chcieć pragnę zaprosić na szkolenie w ramach Biało-łęckiego Forum Inicjatyw Obywatelskich: "Myślę projektem, dlatego otrzymuję dotacje - pisanie wniosków o dotacje i praca metodą projektów." Szkolenie przez-naczone jest dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych zaintere-sowanych pozyskiwaniem środków na inicjatywy społeczne.

Podczas szkolenia zaprezentowane będą także źródła finansowania organizacji pozarządowych realizujących zadania z zakresu polityki społecznej, profilaktyki uzależnień, kultury, sportu, turystyki, oświaty, ochrony zdrowia.

Szkolenie poprowadzi trener Stowarzyszenia BORIS. Organizowane jest ono we współpracy z urzędem dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy. Termin: 26 czerwca 2006 r., w godz. 15-19. Miejsce: sala konferencyjna urzędu dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197.

Chęć uczestnictwa należy zgłosić pod adresem: poracz@poczta.fm lub do wy-działu spraw społecznych i zdrowia urzędu dzielnicy Białołęka, tel. 022-510-31-65.

Skorzystajmy z okazji, żeby nauczyć się jak skuteczniej stawiać czoło nowym wyzwaniom, aby móc realizować nasze marzenia!

Piotr Oracz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe