REKLAMA

Wawer

różne »

 

Zameldowanie na razie po staremu

  16 stycznia 2009

Mimo wielu zapowiedzi, nowy system rejestracji miejsca zamieszkania nie wszedł w życie w styczniu 2009 roku. Co prawda rząd przyjął w listopadzie stosowny projekt zmian, który skierował do Sejmu, ale ten nie zdążył rozpatrzyć go na tyle wcześnie, aby mógł obowiązywać wraz z początkiem roku.

REKLAMA


Autor jest adiunktem na Wy-dziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, przewodni-czącym SDPL w Warszawie.
 
Powstał za to swoisty chaos informacyjny, bowiem wielu zdezorientowanych ludzi pyta o nowe zasady meldunkowe. Pytania oczywiście są kierowane do urzędów samorządowych, które prowadzą ewidencję mieszkańców.

Nowy system ewidencjonowania obywateli ma być oparty na zgłoszeniu miejsca zamieszkania. Na każdym z nas będzie spoczywał obowiązek zawiado-mienia (w terminie 30 dni) właściwego urzędu o pod-stawowym miejscu zamieszkania. Zatem, zamiast obowiązku meldunkowego, będziemy musieli zgła-szać miejsce zamieszkania. To prostsze do spełnie-nia i ma mniej sformalizowany charakter. Wprowa-dzone zostanie tzw. podstawowe miejsce zamieszka-nia. Należy przez to rozumieć adres więzi osobistych każdego z nas, a także miejsce, gdzie głównie spę-dza wolny czas. Tym samym chodzi o taki adres, pod którym faktycznie przebywamy, czyli np. wracamy po pracy. Nowe przepisy będą obarczone rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświad-czenia.

Ułatwieniem procedury ma być zgłoszenie miejsca zamieszkania w formie elektronicznej. Jednakże prawdopodobnie powstaną problemy, gdyż każdy musi dokonać osobistego potwierdzenia w formie podpisu, a jak wiadomo za pośrednic-twem internetu jest to możliwe tylko pod warunkiem posiadania podpisu elektro-nicznego.

W charakterze uzupełniającym zostanie wprowadzone tzw. dodatkowe miejsce zamieszkania (również tylko jedno), gdzie obywatel przebywa np. w czasie studiów lub w ramach wykonywania pracy. Zgłoszenie to będzie miało jedynie charakter dobrowolny. Dzięki nowym przepisom nie będzie już obowiązkowej rejestracji pobytu czasowego. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania będzie o tyle łat-wiej, że już nie zostaniemy zobligowani do zgłaszania się do urzędu właściwego dla poprzedniego miejsca zamieszkania. Wymeldowania (a raczej wyrejestrowania) z poprzedniego miejsca dokona urząd gminy, w którym dokonamy nowej rejestracji.

Urzędy będą też powiadamiać właścicieli lokali o tym, że określone osoby są już z nich wyrejestrowane. Nowe przepisy pociągają za sobą skutki w innych re-gulacjach prawnych. Jednym z przykładów jest umożliwienie korzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej, czemu ma służyć nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Wśród urzędników warszawskich pojawiają się głosy obaw o nieprzewidziane dla miasta skutki budżetowe i organizacyjne wynikające z nowych przepisów. Jedną z obaw jest to, że liczni bezrobotni i bezdomni, pochodzący z różnych stron Polski wybiorą właśnie Warszawę jako miejsce zamieszkania, co w konsekwencji wywoła roszczenia socjalne dotyczące m.in. wypłaty zasiłków i przydziału lokalu komunal-nego. Mogą również pojawić się trudne do skontrolowania nieprawidłowości, związane z podawaniem miejsca zamieszkania bez zgody właściciela mieszkania, a także z precyzyjnym wyliczeniem indywidualnych obciążeń czynszowych w bu-dynkach wielolokalowych. Jak przy każdej reorganizacji w skali kraju, jest tu wiele zawiłych trudności do pokonania. Na tym z pozoru prostym przykładzie reformo-wania elementów składowych systemu widać, jak wiele wyobraźni i zdolności prze-widywania jest potrzebne rządzącym, zanim postanowią zmienić jakikolwiek prze-pis prawny.

Sebastian Kozłowski
sebko@sebastian-kozlowski.waw.pl

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break