REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wyzwiska, kłótnie, spory. Maseczki w komunikacji miejskiej
REKLAMA

REKLAMA

Wyzwiska, kłótnie, spory. Maseczki w komunikacji miejskiej

Póki co najbardziej zauważalnym skutkiem zakrywania ust i nosa w autobusach jest fatalna atmosfera panująca między pasażerami.

REKLAMA

Czy w warszawskiej komunikacji miejskiej obowiązuje nakaz noszenia maseczek? Według rządu i ratusza - tak, według dużej części prawników - nie, bo nie ma on podstaw prawnych. Na początku miesiąca pierwszy sąd - rejonowy - w Kościanie umorzył sprawę o brak maseczki, uznając że nie wolno nakazywać masowego zakrywania twarzy w drodze rozporządzenia. Tymczasem w warszawskich autobusach i tramwajach ciągle dochodzi do kłótni.Konflikty o maseczki

- Usłyszałem od starszego pana, że jestem analfabetą, bo nie umiem przeczytać rozporządzenia - pisze nasz czytelnik. - Najwyraźniej sam go nie zna, bo astmatycy są zwolnieni z obowiązku zakrywania twarzy. Zresztą nie muszę tłumaczyć się przypadkowemu człowiekowi, któremu włączył się "tryb PRL" i postanowił zostać samozwańczą służbą bezpieczeństwa.

- Spotkałam w autobusie emeryta pouczającego wszystkich, jak mają zakładać maseczki i przekonującego, że bez tego czeka nas jakaś tragedia - dodaje czytelniczka. - Atmosfera jest bardzo nerwowa i nieprzyjemna, aż odechciewa się korzystać z komunikacji miejskiej. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na codzienną jazdę samochodem.Ratusz prosi policję

Jeśli chodzi o interpretację przepisów, warszawski ratusz stoi murem po stronie rządu. Zarząd Transportu Miejskiego cały czas utrzymuje "strefy bezpieczeństwa" przy kabinach kierowców i motorniczych, nadaje z głośników specjalne komunikaty i wywiesza na szybach plakaty.

- Niestety pomimo aktywnych działań edukacyjnych i informacyjnych odnotowujemy coraz częstsze przypadki niestosowania się pasażerów do obowiązujących w tym zakresie obostrzeń - ubolewa Urząd m.st. Warszawy. - W związku z niepokojącym trendem zwróciliśmy się do policji z prośbą o rozszerzenie kontroli obowiązku zakrywania ust i nosa przez pasażerów korzystających z pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Stolica
24.07.2020 09:17 #corona
Nie noszą bo zdaja sobie sprawę, że to kompletnie bez sensu...
24.07.2020 10:13 #Jaaa
Nie, to nie jest bez sensu.
Tak twierdzi większość epidemiologów.
24.07.2020 10:51 #Visard
Kontrolować i wlepiać mandaty jak nie maja maseczek. Takie są obowiązujące przepisy. Jeśli ktoś ma w nosie bezpieczeństwo innych to nie płaci mandaty i tyle w temacie.
24.07.2020 11:21 #lolita33
Dla mnie nie ma czegoś takiego jak ,, nie nosze maseczki bo mam astmę ,, sama jestem astmatykiem ale chodzę w maseczce ze względu na bezpieczeństwo i wkurza mnie takie wykręcanie się tą choroba ( dla osób mało świadomych astma to choroba , która wynika w większości przypadków przez uczulenie na dany alergen wiec noszenie maseczki po części chroni przed atakiem astmy , plus astma w większości przypadków jest zaleczona i takie osoby , które twierdzą , ze nie mogą nosić maseczek są dla mnie nie douczeni i po prostu unikają odpowiedzialności ;)
24.07.2020 11:25 #Debile w maskach
Teraz maski a później, homomonto wam założą
REKLAMA
24.07.2020 11:42 #dbam o zdrowie nie noszę
w zakładach pod Włocławkiem w Brześciu Kujawskim 150 osób straciło przytomność pracując w maskach i jakoś nikt tego nie rozgłasza... a szkoda
24.07.2020 12:46 #Adrian222
Ludzie się po prostu obudzili. Na początku był strach i nie było wiadomo jak groźny jest ten wirus. Teraz jak już to wiemy, coraz mniej ludzi będzie się stosowało do ograniczeń
24.07.2020 12:53 #qwerty
#lolita33 napisał(a) 24.07.2020 11:21

Dla mnie nie ma czegoś takiego jak ,, nie nosze maseczki bo mam astmę ,, sama jestem astmatykiem ale chodzę w maseczce ze względu na bezpieczeństwo i wkurza mnie takie wykręcanie się tą choroba ( dla osób mało świadomych astma to choroba , która wynika w większości przypadków przez uczulenie na dany alergen wiec noszenie maseczki po części chroni przed atakiem astmy , plus astma w większości przypadków jest zaleczona i takie osoby , które twierdzą , ze nie mogą nosić maseczek są dla mnie nie douczeni i po prostu unikają odpowiedzialności ;)
Cóż, a ja mam problemy z krążeniem i nosić nie zamierzam. Po 5 minutach mam objawy niedotlenienia i zawroty głowy. Chcesz nosić, nawet jeśli nie musisz-Twoja sprawa, ale nie pouczaj innych.
24.07.2020 14:29 #Lucek
#Visard napisał(a) 24.07.2020 10:51

Kontrolować i wlepiać mandaty jak nie maja maseczek. Takie są obowiązujące przepisy. Jeśli ktoś ma w nosie bezpieczeństwo innych to nie płaci mandaty i tyle w temacie.
. To jest rozporządzenie nie przepisy czytanie ze zrozumieniem się kłania
24.07.2020 16:03 #Wera
Maskę można nosić max. 20 min, póżniej to wylęgarnia bakteri, proszenie się o grzybicę płuc
REKLAMA
24.07.2020 16:07 #Waldek
Wirus korona unosi się na wysokości powyżej 1 m, dlatego wszyscy musimy chodzić na czworakach.
Macie w głowach telewizory, a nie zdrowy rozsądek.
24.07.2020 20:02 #Nikola
Codziennie obserwuję święte krowy ktore nic nie muszą .Nikt nie nosi masek dla przyjemnosci .Jest to wzajemna odpowiedzialność za najslabszych .P podróżują z nami osoby po przebytych chorobach onkologicznych starsi i oslabieni.Na mojej trasie wsiadaja Ukraińcy bez masek a na zwrócona uwagę zostalam obkaslana. Mam dosyć.To nie Ukraina a to ze czegos nie widac nie oznacza ze tego niema.Popieram kontrolę i kary jak za brak biletu .Pieniadze z mandatów proponuję przeznaczyc na podwyżki dla kierowców.
24.07.2020 22:11 #robert pigne
1. jest przepis który mówi: na ulicy możesz bez maski chodzić w autobusie i metrze w masce.
zwolnienie z obowiązku noszenia maski z powodu astmy itp to bzdura bo astmatyk nie odczuje róznicy przez 30min jazdy. nie pracujecie fizycznie w kopalni 8h w masce aby zemdleć!

2. przepisy: co za róznica że rozporządzenie a nie ustawa w konstytucji? jak macie rozporządzenie o zakazie skakania prze bramki w metrze to mandaty są legalne. a tu nagle domortośli prawnicy wymyślają że nie?

3. brak maski to ŚWIADOME narażenie życia i zdrowia innych ludzi. macie to wpisane od dawien dawna w KK. (żadne "nielegalne" rozporządzenie) tylko władza boi się was zmusić definitywnie bo wie że wszyscy mają covida w nosie.
25.07.2020 07:06 #pANbUk
Do autora tego ,,cudownego artykułu....
ASTMA - Nie jest przeciwwskazaniem do noszenia maski medycznej czy przeciwpyłowej, wręcz odwrotnie, bo grubo przed pandemią Astmatykom zalecało się noszenie masek w aglomeracjach miejskich .
Tyle prawdy w tym wszystkim.
Osobiscie cieszę się, że jest tylu oszołomów gotowych się zarazić i zarażać dalej, selekcja naturalna a za 5 lat nadmiar peacy, nadmiar mieszkań, mało emerytów na utrzymaniu i zeeo korków.
25.07.2020 08:54 #Kcin
Każdy sam decyduje czy będzie jechał zbior-komem, czy nie. Jak się decydujesz być pasażerem to skasuj bilet (lub upewnij się że miesięczny nie wygasł) i dostosuj się do regulaminu obowiązującego pasażerów, a nie obrażaj się, że Ci ktoś zwrócił uwagę. Ktoś inny ma prawo chronić swoje zdrowie takimi metodami jakie są dostępne. Nie Twoja sprawa czy WHO myliło się rekomendując maseczki, czy się nie myliło, ani czy noszenie maseczek może nakazywać ustawa, czy rozporządzenie. Zamiast utyskiwać na atmosferę - sam coś zrób dla jej poprawy i jak Cię proszą o zasłanianie nosa i ust, to noś prawidłowo czystą maseczkę, albo "przyłbicę".
REKLAMA
25.07.2020 08:56 #andrej
Witam, mam astmę i nie prawda jest że maseczka nie przeszkadza, po 30 minutach mam katar i problemy z oddychaniem. Jestem kierownikiem pociągu i pracodawcę nie obchodzi że mam astmę. Pracujemy do 12 godzin , więc nie jest to parę minut. Noszę więc w pracy przyłbice . Pasażerowie maja gdzieś przepisy , niestety nam nakazano zwracać uwagę. Wyciąga siew stosunku do nas konsekwencje służbowe, patroli policji czy sanepidu , zero. Pełno donosicieli rodem z PRL-u robi nam zdjęcia i donosi pracodawcy , że ktoś w pociągu nie miał maseczki. Paranoja,debilizm. Mam już dość tej sytuacji i jedynym skutkiem tego wirusa , będzie to że coraz częściej myślę o zwolnieniu się z pracy.
25.07.2020 09:59 #I.O
Szanowni Państwo
Czytając wasze wypowiedzi i nie tylko napiszę tak maseczka tak chroni przed wirusem jak stringi du..e przed mrozem większość albo nawet całe społeczeństwo dało sobie wyprać mózgi teraz proszę odpowiedzieć sobie na pytania

1.Czy ktoś kiedy kolwiek widział Pana ministra Szumowskiego w maseczce na twarzy i dlaczego jej nie nosi
2.Czy ktoś może pamięta jak Pan minister mówił na początku pandemi że maseczka przed wirusem nie chroni
3.Cy ktoś zastanawiał się jle razy maseczkę chirurdzy wymieniają na sali operacyjnej podczas operacji trwającej np.8 godzin
4.Czy ktoś z was piszących na tym forum i nietylko zastanawiał się co może powodować długotrwałe noszenie maseczki dla zdrowia.
5.Dlaczego w komunikacji miejskiej zaklejono ciepłe guziki i przystanki na żądanie sa jako stałe i co to wspulnego ma z wirusem.
6. Dlaczego wyłączono przyciski przy przejściach dla pieszych.
Jeśli odpowiecie na te pytania to dojdziecie do wniosku że jak niewiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze ale także odwrucenie uwagi społeczeństwa od ważnych spraw.Przecież słuchając radia oglądając telewizję i słysząć że chińscy naukowcy odkryli że w spermie męskiej wykryto czynnik który powoiduje koronawirusa lub mówi jakiś głupio mądry uczony gamoń że tam gdzie występuje duży smog np.Warszawa,Katowice tam występuje koronawirus to można się domyślić że to jest ściema a nie wirus my całe życie żyjemy z wirusami .także proszę państwa proszę słuchać i patrzeć realnie na świat.

P.S Przypomnę że wlatach 1918-20 panowała grypa hiszpanka i ludzie też nosili maseczki a potem był kryzys światowy .
25.07.2020 10:34 #matys
Koronaświrusa nie ma to była grypa sezonowa , temperatura 30° ,a ja w nieklimatyzowanym pojeździe komunikacji Miejskiej i z kierowcą nawalonym towarem mam zakładać kaganiec , jak tam tmperatura dochodzi do 50-60° ,chore...niechaj w rządzie zaczna stosowac maseczki i odległość , a nie im wolno a, a my z innej gliny ulepieni bo my ZWYKLI obywatele bez imunitetu?
NIE NOSZE MASECZEK BO RZĄD SIE TEŻ DO TEGO NIESTOSUJE!
25.07.2020 12:04 #Ło jeżu...
Wirusa nie ma, maseczki to spisek Kaczyńskiego, który chce ludziom kagańce założyć, ziemia jest płaska, Gates chce mieć kontrolę nad Polakami, a szczepionki powodują autyzm, a według co niektórych Downa. Zlitujcie się.
25.07.2020 16:15 #normalnyeiritj
Mozgi wyprane przez mainstreamowe media. Nie ma zadnego wirusa dajcie sobie spokoj z ta ściemą dla ubogich rozumem. Wiecej ludzi sie w ten weekend w polsce utopilo niz zmarlo na tego waszego groznego wirusa to zalosne...
Moze zakażecue teraz kąpieli i zasypiecie rzeki i jeziora. Ja raczej polecam troche samodzielnego myslenia o swiecie i checi decydowania o swoim zyciu zamiast sluchania ksiedza i bandytow w garniturach w tv.
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA