Wybierz życie
23 lutego 2009
Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mieszczący się przy Centrum Onkologii - Instytut w ramach pierwotnej prewencji nowotworów złośliwych prowadzi skryning raka szyjki macicy na terenie województwa mazowieckiego.
Więcej informacji uzyskasz na stronie www.profilaktykaraka.coi.waw.pl oraz pod numerami telefonów: 022-546-31-03, 022-546-29-92, 022-546-31-12.
Kiedy ostatnio robiłaś badanie cytologiczne?
Niestety kobiety nie dbają o swoje zdrowie, zawsze wydaje im się, że są sprawy ważniejsze: dzieci, mąż, praca, dom. Kiedy już decydują się na badanie - często jest już za późno. Wcześnie wykrytego raka szyjki macicy można wyleczyć!Warto przełamać strach i wstyd!
Pomyśl o swoich dzieciach, mężu, rodzicach, rodzeństwie.Jesteś im potrzebna
Polki błędnie myślą, że rak to choroba uwarunkowana genetycznie, że dotyczy tyl-ko starszych kobiet. Kierując się wstydem i obawami rezygnują z badań profilak-tycznych. Zmiana takiego nastawienia pomogłaby uniknąć wielu tragedii. Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy narządów płciowych u kobiet, który każdego roku wy-krywany jest u około 4 tysięcy Polek, niestety około 2 tysiące nich umiera, najczęś-ciej z powodu zbyt późnego wykrycia choroby. W 2008 roku tylko około 18% kobiet zamieszkałych na Mazowszu wykonało profilaktyczne badanie cytologiczne.Które kobiety chorują najczęściej?
Rak szyjki macicy może dotyczyć każdej kobiety a ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem już od 30 roku życia. Najczęściej chorują kobiety, które przez wiele lat nie poddawały się badaniom cytologicznym. Połowa chorych na ten nowotwór nigdy nie miała pobranego wymazu cytologicznego. Gdyby każdej kobiecie choć raz w życiu wykonano takie badanie, ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy obniżyłoby się o 40%! Udowodniono, że ryzyko tego nowotworu u kobiet 50-letnich, które re-gularnie wykonywały badania cytologiczne - jest bardzo niskie. Częściej od innych narażone są te kobiety, które wcześnie rozpoczęły współżycie płciowe, często zmie-niają partnerów płciowych, kilkakrotnie rodziły, szczególnie w młodym wieku, dłu-żej niż 4 lata stosowały doustne hormonalne środki antykoncepcyjne, palą papie-rosy, przechodziły częste wirusowe i bakteryjne zakażenia pochwy. Jednym z istot-nych czynników ryzyka jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV - Human Papilloma Virus), które przenoszone jest głównie na drodze płciowej.Jak długo rozwija się choroba i jakie są objawy?
Rak szyjki macicy rozwija się przez około 5-12 lat, w tym czasie za pomocą bada-nia cytologicznego możemy w obrębie szyjki macicy stwierdzić patologiczne zmia-ny, nazywane stanami przedrakowymi. Należy podkreślić fakt, że na wczesnych etapach rozwoju rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów klinicznych, a jedy-nym sygnałem choroby jest nieprawidłowy wynik badania cytologicznego! Wystą-pienie objawów takich jak: upławy, krwawienia kontaktowe czy ból świadczą o tym, że choroba jest już zaawansowana a jej wyleczenie będzie trudne, czasem wręcz niemożliwe.Co to jest badanie cytologiczne?
Cytologia, wymaz, rozmaz cytologiczny - wszystkie te określenia odnoszą się do badania, które polega na założeniu wziernika do pochwy i pobraniu przez ginekolo-ga lub położną wymazu cytologicznego. Za pomocą specjalnej szczoteczki przenosi się komórki z szyjki macicy na szkiełko i utrwala. Następnie specjalista cytotechnik lub patolog ocenia znajdujące się w rozmazie komórki oglądając je przez mikro-skop. Na badanie należy zgłosić się co najmniej 2 dni po miesiączce. Na 48 godzin przed badaniem nie należy wykonywać płukania pochwy ani używać żadnych leków dopochwowych, a na 24 godziny przed badaniem zrezygnować ze współżycia płcio-wego. Pobranie wymazu jest niebolesne, bezpieczne i trwa kilka minut.Badanie cytologiczne jest najskuteczniejszą metoda profilaktyki raka szyjki macicy. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badania dla Polek pomiędzy 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu trzech ostatnich lat nie miały pobra-nego wymazu cytologicznego w ramach ubezpieczenia w NFZ. |