Wścieklizna na Elsnerowie. Ostrzeżenie dla Wilna i Targówka Fabrycznego
10 listopada 2021
W tym roku u dzikich zwierząt żyjących na terenie Warszawy stwierdzono osiem przypadków wścieklizny. Ostrzeżenie wydano m.in. dla wschodniej części dzielnicy Targówek, Wesołej, Rembertowa i Wawra.
Pierwszy w tym roku potwierdzony przypadek wścieklizny odnotowano w lipcu u lisa w Wesołej. We wrześniu choroba została zauważona u lisa w Wawrze, w pod koniec października pojawiła się w granicach dzielnicy Targówek. 18 października odnotowano przypadek chorego jenota przy Janowieckiej.
Wścieklizna w Warszawie
- Apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze - mówi wojewoda Konstanty Radziwiłł. - Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne zwierzęta mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane.
5 listopada wojewódzkie służby weterynaryjne potwierdziły wściekliznę u kota w Zielonce. Obecnie za obszar zagrożony chorobą w granicach Warszawy uznaje się całe dzielnice Wesoła, Rembertów i Wawer, a także wschodnie rejony Pragi Południe i Targówka, w tym osiedle Wilno, wschodnie Zacisze, Targówek Fabryczny i Utrata.
Co to jest wścieklizna?
- Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Jest chorobą śmiertelną - przypominał w maju warszawski ratusz. - U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).
Przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach na terenie zagrożonym powinny stać czytelne tablice z napisem "Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt". Zabronione jest organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, polowań i odłowów zwierząt łownych, z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki. Psy, koty i inne zwierzęta gospodarskie muszą przebywać w zamkniętych wybiegach.
(dg)