REKLAMA

Puls Warszawy

inwestycje »

 

Wrony mają pętlę. Warszawskie przystanki mają służyć... ptakom

  12 kwietnia 2023

alt='Wrony mają pętlę. Warszawskie przystanki mają służyć... ptakom'
źródło: UM Warszawa

Zielone dachy z rozchodnika pojawią się w tym roku na wiatach 40 przystanków autobusowych w Warszawie. Zainstalowane zostaną w nich również szyby z oznaczeniami ostrzegającymi ptaki przed kolizją.

REKLAMA

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na dostawę i montaż 34 zielonych dachów wiat przystankowych oraz wymianę 165 szyb z oznaczeniami ostrzegającymi lecące ptaki przed kolizją. W ramach projektów z budżetu obywatelskiego na rok 2023 zazielenią się przystanki na Targówku i Ursynowie.

Zielone dachy w Warszawie

W ramach projektu z budżetu obywatelskiego 2023 "Zielone przystanki autobusowe na Targówku" metamorfozę przejdzie 26 wiat na Targówku, Bródnie i Zaciszu. Jak oszczędzać energię? Warszawa inwestuje w nowoczesny system Jak oszczędzać energię? Warszawa inwestuje w nowoczesny system
Komfort cieplny w budynku, a przy tym niższe rachunki za media i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko - według zapowiedzi urzędników umożliwi to System do Zarządzania Energią, którym warszawski samorząd chce objąć wszystkie swoje obiekty. W ten sposób chce zaoszczędzić 20 mln zł rocznie.
Rozchodnik na dachu oraz kropkowane szyby pojawią się na przystankach Bohuszewiczówny, CH Targówek, Chodecka, DKS Targówek, Handlowa, Lusińska, Łojewska, Malborska, Metro Trocka, Młodzieńcza, Przy Grodzisku, Rembielińska oraz Szpital Bródnowski.

Na Ursynowie zostanie zrealizowany projekt "Łąki na przystankach". Dachy zazielenią się na przystankach Metro Imielin, Metro Natolin, Lanciego oraz Polinezyjska. Jednocześnie, podobnie jak na Targówku, gładkie przezroczyste szyby zostaną zastąpione oznakowanymi w taki sposób, aby były lepiej widoczne dla ptaków.

Kup bilet

Nowe wiaty w Warszawie

"Sześć zupełnie nowych wiat ZTM ustawi na Bemowie - na przystankach: Os. Leśne 01 i 02 oraz Fort Bema 01 i 02 oraz w Rembertowie, na przystankach Rembertów-Akademia 01 i Rembertów Ratusz 01. Będą to tzw. wiaty seryjne, standardowo wyposażone w ławki i gabloty informacyjne, z rozchodnikiem na dachu i przyjaznymi ptakom szybami" - zapowiada warszawski ratusz.

Rozchodnik jest rośliną, która staje się coraz popularniejsza w Warszawie, zarówno na dachach wiat przystankowych, jak i torowiskach tramwajowych. Dobrze sprawdza się w miejskich warunkach i znosi niekorzystne warunki pogodowe. Nie wymaga podlewania i nawożenia.

REKLAMA

Wrony mają pętlę

Szyby nowych wiat będą oznakowane gęstą siatką kropek naniesionych metodą sitodruku. Takie oznaczenia ostrzegają ptaki przed zderzeniem przezroczystą szybą wiaty.

Firma, która zwycięży w postępowaniu przetargowym na zielone dachy, będzie miała pięć miesięcy od dnia podpisania umowy na modernizację. Kolejnych sześć wiat ma się pojawić na przystankach w ciągu ośmiu miesięcy. Po zakończeniu prac liczba zielonych przystanków autobusowych w Warszawie zwiększy się do 77.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (3)

# nnn

12.04.2023 11:15

Ptaki mają jedną wadę. Wypróżniają się gdzie popadnie a mądrale z ZTM robią wszystko aby przylatywały na wiaty przystankowe. Jeszcze zacznijcie je dokarmiać na dachach wiat. Ciekawe czy przewidzieli fundusze na pranie odzieży pasażerów?

# EvilD

18.04.2023 00:19

Kiedyś pracując w spółce skarbu musiałem zwolnić prawie 200 osób. Oczywiście części nie dało się zwolnić z różnych przyczyn, np: za sprawą związków zawodowych. Jeden z dyrektorów wpadł wtedy na świetny pomysł - utworzenia działu projektów strategicznych i upchnięcia tam tych wszystkich nieudaczników i patałachów i dania im czegoś do roboty, żeby nie przeszkadzali. Dziś mam wrażenie, że takie "działy" funkcjonują w większości struktur państwowych firm i urzędów. Kto normalny realizowałby takie jak ten projekty? W dobie braku kasy na chodniki czy na kanalizację - kasa idzie na trawkę na dachu przystanków autobusowych.... serio?

 Erneścio

28.07.2023 11:19, wpis modyfikowany 3 razy,ostatnio 28.07.2023 11:29

Zdziczałe kruki i wrony, atakujące dzieci na placu zabaw, atakujące ludzi dorosłych w parkach, atakujące inne ptaki na drzewach, stadnie niszczące obce gniazda będą miały teraz samowolę po całości. Zamiast do tego strzelać, pozbyć się tego w kierunku za miasta... będą budować im lotniska. Brawo!
Wystarczy posiedzieć dzionek w oknie na 8,9,10 piętrze i poobserwować to, co szajki kruków i wron odpierniczają między konkurencyjnym ptactwem a zrozumie się, że coś jest nie tak z tymi ptakami. Od dłuższego czasu coś nie tak a w tym roku na sezon nigdzie nie odleciały, w mieście zostały i demolują wszystko co się da. Mafia lotnicza? :))
Kruk i wrona to szkodniki, zagrażją mniejszym zwierzątkom i innym ptakom. One stadnie atakuja nawet psy i koty. U mnie na osiedlu pomogły tylko petardy i straż pożarna. Od 3,4 rano każdego dnia tylko kra,kra,kra,kra i wojenki w koronach drzew. Wszystkie inne ptaki probowały przepędzić, wszystkie! Wyniosły się wreszcie po ludzkiej interwencji i nastała cisza, milutkie ćwierkotanie ranem za oknem, miłe dla ucha. A co do trawki na dachach wiat - to - jeśli wiata jest za 15-20 tysięcy złotych to nasiona trawki i ziemia za ile będą? Po 1000 za worek?

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA