REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd »

 

Jak oszczędzać energię? Warszawa inwestuje w nowoczesny system

  7 lutego 2023

alt='Jak oszczędzać energię? Warszawa inwestuje w nowoczesny system'
źródło: UM Warszawa

Komfort cieplny w budynku, a przy tym niższe rachunki za media i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko - według zapowiedzi urzędników umożliwi to System do Zarządzania Energią, którym warszawski samorząd chce objąć wszystkie swoje obiekty. W ten sposób chce zaoszczędzić 20 mln zł rocznie.

REKLAMA

System do Zarzadzania Energią jest zbudowany z połączonych ze sobą urządzeń pomiarowo-regulacyjnych, takich jak liczniki energii elektrycznej i ciepła czy głowice termostatyczne z urządzeniami teletransmisyjnymi.

Droga energia w Warszawie

- Obecnie, w ramach pilotażu projektu, system zainstalowano w 10 placówkach oświatowych. Czujniki zbierają dane o zużyciu mediów i integrują działanie wewnętrznych instalacji, ale też alarmują o sytuacjach awaryjnych, umożliwiając zdalne zarządzanie ze stanowiska operatora. Warszawa ma patent na drogi prąd. Zaoszczędzi miliony wymieniając latarnie Warszawa ma patent na drogi prąd. Zaoszczędzi miliony wymieniając latarnie
Energooszczędne, ledowe oprawy oświetlą kolejne warszawskie ulice. Wybrany przez warszawski samorząd wykonawca wyprodukuje i dostarczy prawie 37 tysięcy opraw. Dzięki wymianie ulicznego oświetlenia w kasie samorządu pozostanie 80 mln zł w skali roku.
Jedną z placówek, gdzie trwa pilotaż Systemu do Zarządzania Energią, jest przedszkole nr 420 przy ul. św. Urszuli Ledóchowskiej na Wilanowie. Szacujemy, że dzięki wdrożeniu monitoringu zużycia energii elektrycznej i cieplnej we wszystkich miejskich obiektach, Warszawa może oszczędzić nawet 20 mln zł rocznie - zapowiada Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy. - Bardzo się cieszę, że zaczęliśmy od budynków oświaty - dodaje.

W każdej placówce objętej systemem prowadzony jest szczegółowy monitoring parametrów instalacji grzewczej i elektrycznej oraz sterowanie ogrzewaniem w zależności od warunków zewnętrznych. Pod uwagę brany jest także plan korzystania z obiektu przez użytkowników w ciągu każdej doby.

Wstąp do księgarni

Systemy zarządzania ciepłem

W Warszawie funkcjonuje ponad 70 placówek oświatowych z systemem zarządzania ciepłem, przy czym wszystkie znajdują się w dwóch dzielnicach: Śródmieście i Targówek. Obecny projekt ma na celu stworzenie zintegrowanego systemu, który będzie działał na terenie całego miasta.

W tym roku budynki zostaną doposażone w czujniki kolejnych mediów i podłączone do systemu. W latach 2023-2025 zarezerwowano w budżecie samorządu 45 mln zł na dalszą rozbudowę systemu w kolejnych obiektach miejskich.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Benita

07.02.2023 23:20

Super. Miasto inwestuje w oszczędzanie prądu a jadąc przez Służewiec we wszystkich biurowcach oświetlenie pięter włączone poza godzinami pracy. Brawo, oby tak dalej.

# WrednyKot

08.02.2023 09:53

Z tego co Trzask pisze na TT, to gdyby przestał sponsorowkać homo kommando, soki z buraka, różnej maści wywrotowe, anarchistyczne, ultra-socjalistyczne [bo nie socjalne] organizacje, to Warszawa mogła by zaoszczędzić 180mln złotych. Tyle, że facet łże jak pies, więc sądzę, iż mogło by to być znacznie więcej.

# nnn

08.02.2023 19:30

#Benita napisał(a) 07.02.2023 23:20
Super. Miasto inwestuje w oszczędzanie prądu a jadąc przez Służewiec we wszystkich biurowcach oświetlenie pięter włączone poza godzinami pracy. Brawo, oby tak dalej.
Bo po godzinach to jest dla korpoludków. Potem w tych biurach pojawiają się ekipy sprzątające. Po ciemku mają pracować?

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break