REKLAMA

Wola

Powrót osiemnastowiecznej nazwy ulicy

 

Wola znów ma swój stary Kłopot

  7 maja 2015

alt='Wola znów ma swój stary Kłopot'

Po blisko półwieczu na plany miasta wróciła ulica Kłopot. Niedawno drogowcy zawiesili tabliczki z tą nazwą wzdłuż drogi biegnącej od Burakowskiej do Arkadii. Kłopot to nazwa historyczna, ma prawie 250 lat. Kiedyś była zabudowana dworkami, ale od blisko stu lat zaczęła zanikać, aż całkowicie o niej zapomniano. Na szczęście wróciła - jest co świętować.

REKLAMA

Ulica Kłopot to od niedawna droga prowadząca na zapleczu Arkadii do ulicy Burakowskiej na Powązkach. Poza Kłopotem przywrócono tu także dwie inne stare nazwy, które zniknęły w wyniku powojennej przebudowy sieci ulicznej Muranowa i północnego Śródmieścia. Kłopot od dawien dawna znajdowała się w innym miejscu - biegła na przedłużeniu ul. Bonifraterskiej. Jej nazwa pochodziła od Mateusza Kłopockiego - właściciela kilku działek na Muranowie.

Kamienice i oficyny

"Powstała w pierwszej połowie XVIII wieku jako droga na przedłużeniu Bonifraterskiej, wiodąca do szpitala sierot moralnie zaniedbanych - zespołu zabudowań ukończonych w 1720 z fundacji biskupa poznańskiego Krzysztofa A. Szembeka. (...) W 1808 znajdowały się tu 23 budynki drewniane i dwa budynki murowane na posesji dawnych magazynów. Taryfy z 182 i 1817 wymieniają kamieniczkę na posesji nr hip. 1145 (nieco na zachód od dzisiejszego Dworca Warszawa Gdańska, na wysokości peronów). Na posesji nr hip. 2140B niemal naprzeciw wymienionej poprzednio, istniała w 1819 kamieniczka z kuźnią, która podówczas i przez kilkadziesiąt następnych lat należała do Marianny Lędzowiczowej. W 1829 oprócz wspomnianych domów murowanych przy Kłopot znajdowały się 24 drewniane budynki frontowe oraz ok. 30 oficyn różnego przeznaczenia, w tym tylko jedna murowana" - pisze w książce "Ilustrowany Atlas Dawnej Warszawy" znany badacz dziejów stolicy Jarosław Zieliński.

Kup bilet

Powolna zagłada

Budowa Cytadeli i następnie linii kolejowej pozbawiły ulicę Kłopot zabudowań. Z czasem stała się dojazdem do szosy marymonckiej, jednak praktycznie zanikła podczas budowy wiaduktu łączącego ulice Bonifraterską i Mickiewicza. Ostateczny cios zadała ulicy budowa trasy mostu Gdańskiego. Kłopot zniknął, od czasu do czasu pojawiając się jako ścieżka pomiędzy altankami ogródków działkowych przy dworcu.

Po starym, przedwojennym Kłopocie pozostał podziemny kanał burzowy. Wykonawca jednego z budynków musiał ominąć burzowiec poprzez zostawienie wolnej przestrzeni. "Brama" w bryle budynku biegnie pod kątem - tak jak dawny, stary Kłopot.

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024