Wola pod śniegiem
17 grudnia 2010
Zima jak zwykle zaskoczyła i to nie tylko drogowców. Urzędnicy przypominają mieszkańcom o konieczności odśnieżania chodników przy swoich posesjach.
Zgodnie z ustawą właściciele nieruchomości muszą zapewniać czystość i porzą-dek m.
Przebudowa ścieżki rowerowej na Jana Pawła II. Kiedy początek zmian?
Warszawski Zarząd Dróg Miejskich otworzył oferty na przebudowę drogi dla rowerów wzdłuż al. Jana Pawła II. Odcinek między ulicami Nowolipki a Anielewicza doczeka się szeregu zmian.
in. poprzez uprzątanie błota, śniegu i innych zanieczyszczeń z chodników bezpośrednio przylegających do ich nieruchomości. - Co znaczy jednak bezpoś-rednio? Jeśli chodnik jest oddzielony od działki trawnikiem, który nie należy do nie-ruchomości, nie muszę chyba odśnieżać? - pyta "Echo" pani Alina.
Wątpliwości ma także radca prawny. - Interpretując literalnie wyrażenie użyte w ustawie, należałoby dojść do wniosku, że właściciel nieruchomości zostaje zwol-niony z obowiązku odśnieżania, gdy chodnik nie jest położony w bezpośrednim są-siedztwie granicy nieruchomości. Osobiście jednak uważam, że należy posłużyć się w tym wypadku wykładnią celowościową przepisów ustawy, uznając że chodzi nie tylko o chodnik "bezpośrednio" przy granicy nieruchomości, ale również chodnik przyległy do trawnika graniczącego z posesją - mówi radca prawny Aleksandra Bo-niuszko-Iwańczuk.
Niebezpieczne sople
W dwóch pierwszych tygodniach opadów śniegu straż miejska otrzymała aż ponad 4,5 tys. zgłoszeń dotyczących nieuprzątnięcia zalegającego śniegu, z czego więk-szość dotyczyła nieodśnieżonych dróg i chodników. Aż 500 interwencji dotyczyło sopli zwisających z dachów, parapetów i balkonów.- Odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Szczególną uwagę należy zwrócić na budynki o powierz-chni przekraczającej 2 tys. m2 oraz o powierzchni dachów wynoszącej ponad tysiąc metrów kwadratowych, m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe, magazyny. Za nie wywiązanie się z obowiązku grozi mandat a nawet zakaz użytkowania obiektu - mówi Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Admi-nistracji.
Straż pożarna niechętnie reaguje w takich przypadkach, przypominając o ewentualnym odgrodzeniu miejsca zagrożonego soplami. - Jeśli nie jest możliwe natychmiastowe usunięcie zwisających sopli, administrator lub zarządca obiektu jest zobowiązany do natychmiastowego wygrodzenia takiego niebezpiecznego miej-sca - mówi st. asp. Grzegorz Trzeciak, rzecznik warszawskiej komendy straży po-żarnej. Jednocześnie dodaje, że straż pożarna nie jest od likwidacji tego typu za-grożeń. - My w takich przypadkach interweniujemy sporadycznie, kiedy np. nie ma możliwości wygrodzenia niebezpiecznego miejsca - głównie w budynkach użytecz-ności publicznej, jak przedszkola, szkoły czy urzędy - tłumaczy rzecznik straży po-żarnej.
Osoby niewywiązujące się z obowiązku zabezpieczenia sopli mogą zapłacić mandat od 20 zł do nawet 500 zł.
Nie radzi sobie z atakiem zimy?
Główne miejskie drogi są na bieżąco odśnieżane, jednak dzielnicowe chodniki wy-glądają fatalnie. - Dlaczego spółdzielnie dają radę odśnieżać swoje chodniki, a na dzielnicowych zalegają hałdy nieodgarniętego śniegu? - pyta nasza czytelniczka.Dzielnica - odśnieżamy!
Za utrzymanie czystości dzielnicowych dróg i chodników na Woli odpowiedzialny jest wydział infrastruktury, z wyłączeniem chodników bezpośrednio przylegających do nieruchomości, które utrzymuje w czystości ich zarządca. Dodatkowo dzielnica odśnieża alejki parkowe i przyparkowe chodniki oraz tereny będące w zarządzie ZGN Wola.- W tym roku za zimowe odśnieżanie odpowiada wynajęta przez nas firma Ma-zowiecka Higiena Komunalna sp. z o.o., która odśnieża ulice i chodniki zgodnie z otrzymanym od nas wykazem. Od 1 grudnia odśnieżamy również miejsca parkin-gowe w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego - informuje Anna Fiszer-No-wacka, rzeczniczka urzędu dzielnicy Wola.
W 2009 roku dzielnica wydała na zimowe utrzymanie dróg ponad 500 tys. zł. W tegorocznym budżecie na ten cel zabezpieczono kwotę w wysokości 650 tys. zł. - Do 30 listopada 2010 r. wydaliśmy już ponad 600 tys. zł. Dlatego planujemy prze-znaczyć jeszcze oszczędności - 129 tys. Dodatkowo na zimowe odśnieżanie w grud-niu otrzymaliśmy z miasta 116 tys. - wylicza rzeczniczka wolskiego ratusza.
Śnieg nie jest wywożony, ponieważ według urzędników jest to zbyt kosztowne (32,10 zł brutto z jeden m3). - Wywożenie śniegu zlecane jest tylko incydentalnie tłumaczy Anna Fiszer-Nowacka.
Zaniedbania w odśnieżaniu dzielnicowych ulic i chodników można zgłaszać pod numerem tel.: 22 504-86-69, przystanków - 194-84. - Zgodnie z umową firmy sprzątające mają odśnieżyć przystanki w ciągu czterech godzin od opadów - mówi Konrad Klimczak, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.
Anna Przerwa
Czy urząd dzielnicy radzi sobie z odśnieżaniem? Czy na ten cel należy wydać więcej pieniędzy - kosztem niezrealizowanych inwestycji? A może zamiast odśnieżać, należy posypać drogi i chod-niki żwirem? Czekamy na opinie - 22 392-08-30 i echo@gazetaecho.pl.
.









































