REKLAMA

Wola

historia »

 

Wola doczeka się pomnika ofiar hitlerowskiej masakry?

  11 maja 2012

alt='Wola doczeka się pomnika ofiar hitlerowskiej masakry?'

Jadąc ulicą Górczewską od strony Śródmieścia dociera się do zaniedbanej obecnie linii kolejowej biegnącej wiaduktem, gdzie od 5 do 12 sierpnia 1944 r. hitlerowcy gromadzili mieszkańców Woli, których potem rozstrzeliwali - kilkadziesiąt metrów dalej.

REKLAMA

Zaraz po wojnie w miejscu zbrodni ustawiono krzyż, a w latach 50. tablicę pamiątkową. Gdy w sąsiedztwie krzyża stanął salon Nissana, środowiska kombatanckie zaczęły domagać się należytego oddania hołdu pomordowanym. - To wstyd, aby krzyż stał na parkingu samochodowym - skarżyli się. Dziś po ośmiu latach starań jest szansa, że w miejscu krzyża powstanie pomnik.

Pomysł budowy pomnika przy Górczewskiej 32 dojrzewał od wielu lat. Niestety, sprawę komplikowała bliskość salonu Nissana. Właściciel salonu samochodowego dawno już rozbudowałby swój parking, przeszkodę stanowił jedynie stojący krzyż. W obawie przed jego likwidacją Rada Kombatancka czyni starania, aby miejsce walki i męczeństwa 12 tys. warszawiaków rozstrzelanych na Woli przy ul. Górczewskiej 32 podczas powstania warszawskiego upamiętniono budową pomnika. Nie zadowala ich jedynie wizja wyeksponowania krzyża. - W 1944 r. tam, gdzie dziś mamy ul. Górczewską 32, działy się straszne rzeczy. Ziemia w tym miejscu wchłonęła krew tysięcy ofiar hitleryzmu. Tu rozstrzelano 12 tys. Polaków.

Tutaj hitlerowcy palili układane w warstwy zwłoki tysięcy zabitych. Dziś te zbezczeszczone zwłoki proszą o pamięć - argumentuje Tomasiewicz.
Wróg nie miał litości. Wśród pomordowanych były kobiety, dzieci, młodzież, starcy, a także pacjenci i lekarze ze szpitala przy ul. Płockiej - wspomina Franciszek Tomasiewicz, uczestnik powstania, przewodniczący Rady Kombatanckiej. - Tutaj hitlerowcy palili układane w warstwy zwłoki tysięcy zabitych w egzekucjach. Dziś te zbezczeszczone zwłoki proszą o pamięć. Aby przejeżdżający tędy, choć na chwilę przypomnieli sobie o tej kaźni, która się tu odbyła - argumentuje konieczność budowy pomnika Tomasiewicz.

Na kwietniowej sesji rady dzielnicy Wola rajcy podjęli wreszcie uchwałę o zagospodarowaniu rejonu Górczewskiej 32. - Nie wiemy jeszcze, jaką formę przybierze pomnik, ale tą uchwałą otwieramy furtkę do zagospodarowania rejonu miejsca pamięci masowego mordu dokonanego na ludności cywilnej Woli - mówił Dariusz Puścian, przewodniczący rady dzielnicy. Choć pomnik ma być podobno skromny, Rada Kombatantów i tak jest wdzięczna dzielnicy za podjęcie działań zmierzających do jego budowy.

Anna Przerwa

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024