"Wkładka ważniejsza jest od buta". Rozmowa ze specjalistą
11 grudnia 2015
- Idąc ulicą często obserwuję dzieci koślawiące stopy. Wiem, że za kilkanaście lat duża ich część będzie borykać się zwyrodnieniami stawów i krzywymi kręgosłupami! A przecież nie trzeba wydawać majątku na leczenie, wystarczy dobrać odpowiednią wkładkę - mówi Ireneusz Lachowski z białołęckiej Kliniki Physio-Medica.
- Po co w ogóle są wkładki ortopedyczne?
- Przede wszystkim po to, by z ich pomocą korygować wady stóp - płaskostopie podłużne czy poprzeczne, koślawość czy szpotawość stawów skokowych, różnice w długości kończyn. Nawet błahe z pozoru przypadłości mogą skutkować poważnymi schorzeniami, a przecież już w początkowych fazach wad - można je leczyć.
- Jak z tym walczyć?
- Jeśli widzimy u dzieci wykrzywianie stóp na zewnątrz czy do wewnątrz przy chodzie, nierówne ich stawianie, widoczne krzywizny nóg, jeśli bolą nas kolana - to mogą być to objawy płaskostopia, koślawienia stawów czy nierównej długości nóg. Często wystarczy dobrać wkładki, by je zniwelować, a nawet całkowicie zlikwidować.
- W takim razie - jak dobrać wkładki?
- Zaczyna się od badania przez ortopedę, rehabilitanta czy podologa. na specjalnym skanerze, tzw. podoskanie. To pozwala sprawdzić, czy pacjent nie ma płaskostopia i ocenić, jak rozkłada się nacisk ciała na stopy. Później przychodzi pora na badanie podczas chodzenia - jeśli widać, że występuje koślawienie stóp czy kolan albo nadmierne przeciążenie jednej z kończyn, trzeba to uwzględnić przy projektowaniu wkładki. Co ważne - wkładki są robione dla każdej stopy oddzielnie, nie na zasadzie "lustrzanego odbicia", jak te dostępne w sklepach. Trzeba też pamiętać, że wkładki z czasem się zużywają, co więcej - przyjmuje się, że po roku używania trzeba je wymienić, bo tracą swe właściwości. Szczególnie jeśli korzystają z nich dzieci - tu dochodzi naturalny fakt, że rosną im stopy, a same wkładki zużywają się dużo szybciej...
- A jeśli zaniedbamy badania ortopedyczne?
- Konsekwencje mogą być poważne - od utrzymującego się skrzywienia kręgosłupa po zwyrodnienia stawów kolanowych, zużycie stawów biodrowych, a w rezultacie - nawet ich zniszczenie. Dochodzi nawet do patologicznych wad postawy czy bólów i napięcia mięśni. Takie zaniedbania są szczególnie fatalne dla dzieci, często takie wady mają swoje skutki w ich młodzieńczym i dorosłym życiu.
- Czyli wkładki dla zdrowia?
- Nie tylko. Dobrze spasowane dają komfort poruszania się - nie tylko dla sportowców, ale też na co dzień. W dobie masowej produkcji butów zapobiegają możliwym wadom, jakie można nabyć korzystając z "taśmowego" obuwia.
Physio-Medica
ul. Wałuszewska 24 Lokal U-1
tel. 22 300-40-66