Wilki wróciły do legionowskich lasów. Nie było ich tutaj od lat
26 lutego 2016
W okolicy Legionowa i Jabłonny pojawiły się wilki, które w naszych lasach są niezwykłą rzadkością.
A może by tak zostać harcerzem?
"Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy" - to zawołanie szarych mundurków znane jest każdemu, nawet tym, którzy w harcerstwie nigdy nie byli. I nic dziwnego, bo Związek Harcerstwa Polskiego trzyma się mocno, a w samym Legionowie mamy już blisko 400 harcerzy i harcerek.
W Polsce populacja wilków, swego czasu niemal całkowicie wytępionych - poza Bieszczadami i Białowieżą, powoli się odradza. Działania zmierzające do restytucji gatunku przynoszą skutek. Jeszcze w 2007 roku żyło ich w naszym kraju zaledwie 380, dziś liczba dobiega tysiąca. W poszukiwaniu pożywienia wilki wędrują zimą na nowe tereny i zaczynają się pojawiać tam, gdzie kilka lat temu ich jeszcze nie było. Przeważnie tylko okresowo, ale z czasem może się to zmienić. Wilki od kilkunastu lat są pod ochroną, a ich pojawienie się w okolicy jest rzadkością. Leśnicy uspokajają, że zwierzęta te nie są ani trochę niebezpieczne. Od wielu lat nie było w Polsce przypadku ataku wilka na człowieka. Nawet tam, gdzie bytują one stałe i większych liczbach.
(wk)
.






































