REKLAMA

Bemowo

różne »

 

Wieża na Wolfkego w ruinie "Jej losy zależą od przebiegu S7"

  20 stycznia 2014

alt='Wieża na Wolfkego w ruinie "Jej losy zależą od przebiegu S7"'

Przy ulicy Mieczysława Wolfkego 10A, pośrodku osiedla, stoi dość zaskakujący obiekt. To wieża kontroli lotów dawnego lotniska wojskowego Bemowo. Niestety budynek niszczeje, a jego przyszłość nie wygląda zbyt różowo, gdyż koliduje z trasą planowanej ekspresówki.

REKLAMA

- Varsavianista Rafał Jabłoński w "Warszawskich historiach" podaje, że wieża lotniska powstała na początku lat 50. ubiegłego wieku. Lotnisko było wojskowe i tajne - plany Warszawy go nie obejmowały, wstęp był oczywiście zakazany, choć mieszkańcy okolicznych osiedli nie mogli nie słyszeć huku odrzutowców, które stamtąd startowały. Z tego lotniska pozostał jeden czynny pas - obecne lotnisko sportowo-sanitarne, drugi zaś stanowi ciąg ulicy Powstańców Śląskich (swego czasu był to po prostu ciąg betonowych płyt, które wytrzymywały ciężar samolotów). Ponoć latało się tam mało "fajnie", bo w pobliżu dość nisko rozciągał się pokaźny drut radiowy. Informacja o tym przewodzie dotyczy okresu do lat 40. - wcześniej tereny te były ponoć sporadycznie wykorzystywane przez lotnictwo carskie, a potem cesarskie - niemieckie i to głównie im utrudniał życie. Słupy, na których się rozciągał, wysadzono w 1945 r - opowiada przewodnik Magdalena Senderowska z ekipy Warszawa Historia Ukryta.

Obecnie działka, na której stoi wieża należy do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Okoliczni mieszkańcy niewiele wiedzą na temat tego miejsca. Dzielnica proponuje zmianę przebiegu trasy S7. Chodzi przede wszystkim o poprowadzenie jej wzdłuż ulicy Gen. Maczka do Trasy Armii Krajowej, tym samym zrezygnowanie z odcinka trasy biegnącego przez Bemowo, po zachodniej stronie Fortu Bema. To pozwoliłoby m.in. na zachowanie wieży - mówi Mariusz Gruza.

- Mieszkam tu trzydzieści lat, wielokrotnie tędy przechodzę, ale nigdy nic tu się nie działo. To miejsce jest opuszczone i widać, że niszczeje - podkreśla jeden z mieszkańców.

Tędy przejdzie S7

Przez ten teren ma przebiegać trasa ekspresowa N-S (S7 na odcinku Bemowo - Czosnów). Obecnie jej budowa jest na etapie przygotowania materiałów do wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej. Analizowane są warianty przebiegu trasy.

- Ostateczny przebieg wylotu S7 zostanie ustalony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie w ramach przeprowadzonego postępowania zakończonego wydaniem omawianej decyzji środowiskowej. Planowany termin uzyskania dokumentu to koniec 2014 roku. Szczegółowe rozwiązania projektowe będą analizowane na kolejnych etapach przygotowania inwestycji, po wskazaniu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska przebiegu trasy - wyjaśnia Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kilka lat temu pisaliśmy na łamach "Echa", że droga na tym odcinku ma zostać poprowadzona w tunelu. Czy ta opcja jest aktualna?

- Poczekajmy aż zostanie wybrany jeden z wariantów przebiegu trasy, a potem będziemy rozmawiali. Za wcześnie, aby mówić o szczegółach - stwierdza Małgorzata Tarnowska.

Nie wiadomo więc, jaki będzie dalszy los wieży. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie dzielnicy Bemowo, ten obiekt nie jest objęty ochroną konserwatora zabytków i może zostać rozebrany.

- Generalnie dzielnica proponuje zmianę przebiegu trasy S7. Chodzi przede wszystkim o poprowadzenie jej wzdłuż ulicy Gen. Maczka do Trasy Armii Krajowej, tym samym zrezygnowanie z odcinka trasy biegnącego przez Bemowo, po zachodniej stronie Fortu Bema. To pozwoliłoby m.in. na zachowanie wieży - wyjaśnia rzecznik dzielnicy Mariusz Gruza.

Anna Krzesińska

 

REKLAMA

Komentarze (9)

# Piotr M

20.01.2014 20:32

Musze to zobaczyc :)

# BeMózg

21.01.2014 00:32

>>latało się tam mało "fajnie"<< - dlaczego p. Senderowska w dosyć oficjalnej wypowiedzi używa dziecięcej gwary? Czyżby nie wyrosła jeszcze z wieku przedszkolnego?

# Ameba

21.01.2014 09:13

Zero rzetelności dziennikarskiej Pani Anny Krzesińskiej.
Działka 48/4 należy do m.st.Warszawy a działka 49/2 i 50 do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej a nie jak Pani pisze do Agencji Mienia Wojskowego.

REKLAMA

# bembem

21.01.2014 09:38

Korygując opinię "sąsiada" - przez wiele lat była tam weterynarz ;)

# Realista

21.01.2014 10:40

#BeMózg
Twoja krytyka jest mało fajna.

# Gość

22.01.2014 12:56

#Ameba napisał(a) 21.01.2014 09:13
Zero rzetelności dziennikarskiej Pani Anny Krzesińskiej.
Działka 48/4 należy do m.st.Warszawy a działka 49/2 i 50 do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej a nie jak Pani pisze do Agencji Mienia Wojskowego.
Piszesz o rzetelności, a mylisz Agencje Mienia Wojskowego z Wojskowa Agencją Mieszkaniową.

REKLAMA

# Zachu

22.01.2014 13:34

http://fotopolska.eu/foto/241/241527.jpg

# czytelnik

10.02.2014 21:35

Widzę że nie jestem sam, bo również w moim odczuciu p. Anna Krzesińska jest bardzo nierzetelnym dziennikarzem. Naczelni Echa, może pora odświeżyć zespół?

# czaruś

07.03.2014 08:37

a może by tak obok wieży, na zachwaszczonym placu uruchomić parking ? Choćby tymczasowy...

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA