REKLAMA

cemat box 1cemat box 2cemat box 0
Puls Warszawy

różne

 

Większe mieszkania kosztem bezpieczeństwa

  21 czerwca 2010

Mieszkam w wielopiętrowym bloku. Prawie na każdym piętrze lokatorzy zakładają sobie dodatkowe kraty, które są zamykane na klucz. Zabudowa kratowa często uniemożliwia dostęp do okien na piętrach. Nie można przewietrzyć budynku.

REKLAMA

moje bielany 2moje bielany 0
To przecież zwiększanie metrażu mieszkania, bo lokatorzy często za kratami trzy-mają meble, fotele i inne szpargały, które nie mieszą się w mieszkaniach. Jakie są podstawy prawne do zakładania takich krat na klatkach? Czy można nakazać loka-torom ich demontaż?


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
 
Przepisy nie przewidują bezwzględnego zakazu instalowania krat na korytarzach w blokach. Jednak trzeba pamiętać, że korytarz zawsze należy do tzw. części wspólnych nieruchomości. Oznacza to, że współwłaścicielami korytarzy są wszyscy mieszkań-cy. Dlatego każdy, zanim zdecyduje się zabudować część korytarza przylegającą do swojego mieszka-nia, powinien uzyskać na to zgodę wspólnoty miesz-kaniowej (jeżeli domem zarządza wspólnota) lub spółdzielni mieszkaniowej (jeżeli dom należy do spółdzielni). Dotyczy to zarówno instalowania krat, jak i budowy na korytarzu np. szafek. Trzeba liczyć się, że zabudowanie części korytarza będzie wiązało się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat, bo jest to przeznaczenie części wspólnej do wyłącz-nej dyspozycji właścicieli jednego czy kilku lokali. Należy także wziąć pod uwagę, że na żądanie zarzą-du zawsze będzie istniał obowiązek zezwolenia na wstęp do odgrodzonej części korytarza - ilekroć będzie to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także gdy zachodzi potrzeba wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali, w dodatkowe instalacje.

Kwestia zabudowy korytarza jest istotna także z punktu widzenia przepisów przeciwpożarowych. Spółdzielnia lub wspólnota powinna uzależnić wydanie zgody od akceptacji organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Chodzi o to, aby zabudowa korytarza w razie pożaru nie uniemożliwiła strażakom gaszenia ognia. Przepisy techniczne wymagają, by z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, była zapewniona możliwość ewakuacji w bezpieczne miejsce na zewnątrz budynku. Kraty mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić ewakuację.

Ważne jest też, by nie zabudować hydrantu albo drogi ewakuacyjnej w razie pożaru. Zakratowane, niedostępne klatki schodowe to częsta przyczyna przedłuża-jącej się akcji ratowniczej.

dr Michał Kuliński

Masz pytanie do prawnika? Pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl lub dzwoń 22 392-08-30.
Prawnik odpowiada na pytania tylko na łamach gazety.

 

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 3smaki zycia 2024-09-03 0
Kup bilet

REKLAMA

atal 002 1atal 002 2atal 002 0

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

bck lubie wracac 2bck lubie wracac 0

REKLAMA

bck smartfon 2bck smartfon 0

REKLAMA

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 1san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl