Więcej uprawnień dla policji. Nowe zasady kontroli drogowej
24 października 2019
7 listopada wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące policyjnych kontroli.
Co wprowadzają ministerialne przepisy? Kilka paragrafów, które dają większe możliwości funkcjonariuszom, m.in. możliwość zatrzymania kierującego pojazdem w obszarze zabudowanym przez nieumundurowanego policjanta, a miejsce zatrzymania pojazdu może być wyznaczone przez ustawienie znaku "stój - kontrola drogowa". Policjanci podczas kontroli trzeźwości nie będą musieli się przedstawiać i legitymować, co ma usprawnić i przyspieszyć cały proces.
Dużo emocji wzbudza §3 - "jeżeli jest to niezbędne dla prowadzenia działań kontrolnych, dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwa ruchu drogowego". Oznacza to, że kontrole mogą być przeprowadzane np. z miejsc objętych zakazem zatrzymywania czy wyłączonych z ruchu.
Przepisy wprowadzają zmiany również w przypadku wpuszczania osób do pojazdu policyjnego. Może to się odbyć w przypadku konieczności m.in. udzielenia pomocy choremu lub rannemu, przewiezienia do komisariatu, izby wytrzeźwień lub szpitala, poddania badaniu trzeźwości, jeśli nie może być wykonane w innych warunkach, okazania przebiegu zarejestrowanego wykroczenia czy też "umożliwienia uiszczenia grzywny, nałożonej mandatem karnym w formie bezgotówkowej, za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego".
- Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie - napisano w komunikacie MSWiA przekazanym przez ministerialne biuro prasowe.
Nowe przepisy będą obowiązywały od czwartku, 7 listopada.
(mk)