REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

komunikacja

 

Więcej Veturilo nie będzie

  23 marca 2023

Więcej Veturilo nie będzie
DB

Radna Joanna Tomaszewska zwróciła się do samorządu warszawskich Bielan o dodatkowe stacje Veturilo na terenie dzielnicy. Czy są one jednak potrzebne?

REKLAMA

W marcu wystartowała nowa edycja Veturilo, czyli Warszawskiego Roweru Miejskiego. Jak wyjaśniają urzędnicy, kształt Veturilo, to "wypadkowa wielu czynników" - profesjonalnej koncepcji opracowanej specjalnie dla Warszawy, konsultacji społecznych oraz sytuacji rynkowej i możliwości finansowych miasta

Veturilo na Bielanach

"Jedną z głównych zasad przyświecających organizowaniu systemu rowerów miejskich jest większe nasycenie stacji w obszarach, które odwiedza dużo osób, czyli potencjalnych użytkowniczek i użytkowników" - czytamy na stronie warszawskiego magistratu.

Najwięcej stacji, bo aż 60, znalazło się w Śródmieściu. Jedna z najpopularniejszych tras Veturilo jest na Bielanach Jedna z najpopularniejszych tras Veturilo jest na Bielanach
Sezon Veturilo startuje w środę 1 marca. Największego ruchu tradycyjnie można się spodziewać między stacją metra Stare Bielany a kampusem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lesie Bielańskim. To od lat jedna z najpopularniejszych tras, którymi poruszają się użytkownicy Veturilo.
Na drugim miejscu z 35 stacjami jest Wola, a na trzecim z 26 stacjami Praga-Południe. Łącznie w całym mieście jest ich równo 300. Dość przeciętnie na tym tle wyglądają Bielany, tutaj przewidziano 15 stacji. Znaleźć je można na rogu Reymonta i Conrada, Broniewskiego i Perzyńskiego, Kochanowskiego i Galla Anonima, Książąt Mazowieckich i Heroldów, Marymonckiej i Dewajtis, Marymonckiej i Podleśnej, Marymonckiej i Przy Agorze, Wólczyńskiej i Conrada oraz przy bielańskim ratuszu, metrze Młociny, Słodowiec, Wawrzyszew i Stare Bielany, w Parku Kępa Potocka i przy UKSW.

Kup bilet

Chcą więcej Veturilo

Radna Joanna Tomaszewska na prośbę mieszkańców zwróciła się do samorządu Bielan o dodatkowe stacje rowerów miejskich, które mogłyby stanąć na Chomiczówce.

- Na terenie miasta powstało około 300 stacji rowerowych, w tym na Bielanach zaledwie 15. W związku z tym, że dodatkowe stacje mogą być finansowane przez poszczególne dzielnice, zwracam się z pytaniem, czy władze dzielnicy planują takie finansowanie - zapytała radna Tomaszewska.

Bielany nie potrzebują nowych stacji Veturilo?

Jak się dowiedzieliśmy, koszt uruchomienia dodatkowej stacji Veturilo wyniósłby w tym roku ponad 55 tys. zł, zaś w każdym następnym roku aż do 2028 - ponad 50 tys. zł. Łącznie w latach 2023-2028 dzielnica musiałaby posiadać zarezerwowane pieniądze w Wieloletniej Prognozie Finansowej na tylko jedną stację 306 tys. zł. Jak informuje burmistrz Grzegorz Pietruczuk, obecnie samorząd Bielan nie posiada takich pieniędzy. Jak przypomina, stacje rowerów miejskich są utrzymywane również z opłat za wypożyczenia.

- Dlatego Zarząd Dróg Miejskich ustawia stacje Veturilo w pobliżu miejsc przesiadkowych komunikacji miejskiej, w rejonach zabudowy wielomieszkaniowej. Ustawione w ubiegłych latach stacje przy al. Reymonta i Broniewskiego, ul. Bogusławskiego i Rodziny Połanieckich, Wolumen i Aspekt (w pobliżu marketu Leclerc) oraz ul. Arkuszowej (w pobliżu sklepu Żabka), wykazały się bardzo małą liczbą wypożyczeń i ze względu na brak rentowności Zarząd Dróg Miejskich postanowił nie uruchamiać ich w nowym sezonie - wyjaśnia burmistrz Pietruczuk.

(db)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA