REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

inwestycje

 

Czemu przy okazji remontu Jarzębskiego ZDM nie zrobił drogi rowerowej?

  22 marca 2023

Czemu przy okazji remontu Jarzębskiego ZDM nie zrobił drogi rowerowej?
źródło: ZDM

Zarząd Dróg Miejskich niedawno zakończył długo wyczekiwany remont ulicy Jarzębskiego. Oprócz nowej nawierzchni jezdni z możliwością zaparkowania na jej boku, ulica zyskała także nowe chodniki. Jednak wielu zastanawia się, co z rowerzystami.

REKLAMA

Aby poprawić bezpieczeństwo, trzy lata temu Zarząd Dróg Miejskich zamontował na Jarzębskiego wyspy z prefabrykatów, oddzielające pasy ruchu w obu kierunkach. Chodziło o uniemożliwienie kierowcom wyprzedzania w rejonie przejść dla pieszych.

Jarzębskiego po remoncie

W roku 2020 wymieniono jeszcze oświetlenie na ledowe. Po co nam rondo na Rudnickiego? ZDM wyjaśnia Po co nam rondo na Rudnickiego? ZDM wyjaśnia
Ciąg Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego wreszcie przechodzi zapowiadany od lat kapitalny remont. Jednym z najważniejszych elementów inwestycji jest przebudowa skrzyżowania z Kochanowskiego, gdzie powstanie rondo turbinowe. Drogowcy zapewniają, że likwidacja sygnalizacji świetlnej pozwoli znacznie usprawnić ruch.
W ubiegłym roku przyszła pora na kolejne działania. W listopadzie drogowcy wymienili nawierzchnię jezdni, a przez całą jesień remontowali chodniki. Prace brukarskie trwały najdłużej, bo wiązały się również z wyłożeniem kostką zjazdów do garaży i na osiedlowe parkingi. Ponadto wymieniono azyle na przejściach dla pieszych.

Ponieważ jednopasmowa jezdnia ul. Jarzębskiego ma aż 9,5 m szerokości (ponad 4 m w każdym kierunku), drogowcy uznali, że nie ma przeszkód, aby służyła nie tylko do jazdy. Po stronie wschodniej powstały więc nowe miejsca postojowe.

Kup bilet

Rowerem po Bielanach

Jednak mieszkańcy czują niedosyt. "Co z rowerzystami?" - pytają. Jak zauważają, samorząd miasta systematycznie namawia mieszkańców do porzucania samochodów na rzecz komunikacji miejskiej bądź jednośladów. Radny Krystian Lisiak postanowił zaapelować o utworzenie na Jarzębskiego ścieżki rowerowej. Zapytał też, dlaczego nie powstała przy okazji niedawnego i gruntownego remontu ulicy, ponieważ teraz koszty będą znacznie wyższe. Zapewne będzie wymagało to powstania nowego projektu i kolejnego przetargu, zaś to, co zostało zrobione, w sporej części musiałoby zostać przebudowane.

Nie chcieli czekać

- Budowa drogi rowerowej na ul. Jarzębskiego stanowi zadanie inwestycyjne wymagające przygotowania dokumentacji projektowej - potwierdza dyrektor ZDM Łukasz Puchalski.

Jak dodaje, aby zbudować infrastrukturę rowerową, konieczna byłaby przebudowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Jarzębskiego z Żeromskiego.

- Rozpoczęcie prac w celu realizacji tej inwestycji mogłoby nastąpić po przyznaniu odpowiednich funduszy przez radę miasta. W związku z tym nie było możliwości budowy infrastruktury rowerowej podczas remontu ul. Jarzębskiego, który stanowił jedynie naprawę nawierzchni jezdni i chodników - wyjaśnia Łukasz Puchalski.

(jr)

.
 

Komentarze (3)

# Panjan

23.03.2023 06:35

Puchalski "NIEDASIE" - wszystko jasne. Taką mamy władzę w Warszawie.

# sssss

24.03.2023 16:59

na podczaszysnkiego przez lata byla sciezka rowerowa wyłączona z użytkowania, ktorą teraz zburzyli aby polozyc nową identyczną;) i takie remonty lubie;)

# Edril

03.04.2023 13:57

#sssss napisał(a) 24.03.2023 16:59
na podczaszysnkiego przez lata byla sciezka rowerowa wyłączona z użytkowania, ktorą teraz zburzyli aby polozyc nową identyczną;) i takie remonty lubie;)

W ogóle nie identyczną. Nie z kostki, tylko z asfaltu. Z niweletą przy Jasnorzewskiej. Odsuniętą od pięknej gruszy przy Cegłowskiej. Szerszą. Wygodniejszą. Oddzieloną od chodnika.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA