Wichura zrywała dachy, wyrywała drzewa. Tysiące interwencji w Warszawie
21 lutego 2022
W Rembertowie wiatr zniszczył fragment ściany dwupiętrowej kamienicy, na Bródnie zerwał dach hali sportowej, a w wielu innych miejscach poprzewracał drzewa. Straż pożarna powoli podsumowuje straty i przygotowuje się na kolejną wichurę.
Do jednego z najpoważniejszych zdarzeń związanych z trwającymi od kilku dni wichurami doszło w Rembertowie. W sobotę 19 lutego około południa mieszkańcy domu jednorodzinnego przy Gawędziarzy usłyszeli potężny huk. Gdy wybiegli z budynku, zorientowali się, że na posesję spadł fragment muru sąsiedniej kamienicy.
Zniszczenia w Warszawie
Zniszczeniu uległy nowa altana i stojący obok garaż. Przedwojenna, dwupiętrowa kamienica przy ulicy Dziewosłęby od dawna jest niezamieszkała i znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Wiatr zepchnął fragment muru z ostatniego piętra.
Potężna wichura powaliła też drzewa rosnące wzdłuż Jagielskiej, przylegającej do Lasu Kabackiego. Wysokie świerki upadając pozrywały linie energetyczne i zwisały nad jezdnią oraz chodnikiem. Zauważyły to patrolujące rejon strażniczki miejskie, które zabezpieczyły miejsce oraz wezwały straż pożarną i pogotowie energetyczne.
Zerwało dach hali
Do niebezpiecznej sytuacji doszło na Bródnie. W sobotę 19 lutego o godz. 11:45 do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o zerwanym dachu hali sportowej przy Bartniczej 2. Do akcji ruszyły trzy zastępy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że około 90% poszycia dachu zostało zerwane.
W początkowej fazie działań ewakuowano mieszkańców pobliskiego bloku, których okna bezpośrednio sąsiadują z halą. Działania strażaków polegały na usunięciu zwisających elementów blachy oraz zabezpieczeniu dachu przed deszczem. Straty zapewne będą liczone w setkach tysięcy złotych.
Strażacy podsumowują
W czwartek 17 lutego na terenie województwa mazowieckiego strażacy interweniowali łącznie 1845 razy. Dzień później było 606 wyjazdów, natomiast w sobotę aż 4468 tylko do godz. 20:00. Zgłoszenia dotyczyły głównie przewróconych drzew, połamanych konarów i gałęzi, a także uszkodzeń budynków. Na terenie województwa zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne.
- W związku z aktualną sytuacją atmosferyczną zalecamy ograniczenie w przemieszczaniu się - apelują strażacy. - Jeżeli możemy, zostańmy w domu. Pamiętajmy, że silny wiatr może przewrócić drzewo, zerwać elementy konstrukcyjne z budynków, wiat przystankowych czy przewrócić banery reklamowe, co stwarza dla nas realne zagrożenie. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu przedmiotów znajdujących się na balkonach czy w ogródkach, które mogą zostać porwane przez wiatr.
(db)