REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

drogi

 

Węzeł Chomiczówka? SISKOM: trzeba było czytać umowy

  3 kwietnia 2013

Węzeł Chomiczówka? SISKOM: trzeba było czytać umowy
www.siskom.waw.pl

Budowa węzła trasy wylotowej na Gdańsk oraz przedłużenia trasy mostu Północnego ma ruszyć w przyszłym roku i kosztować aż 3 mld zł. Wciąż jednak nie wiadomo, czy się nie opóźni i gdzie ostatecznie węzeł powstanie. SISKOM proponuje ulokowanie go na Chomiczówce. - To najbardziej logiczne. Takie rozwiązanie odciąży drogi na Bielanach - dowodzi szef organizacji zajmującej się m.in. planowaniem budowy dróg Jan Jakiel.

REKLAMA

W związku ze zmianami w "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w zakresie powiązania drogi S7 i Trasy Mostu Północnego" została przygotowana analiza planów rozbudowy. Do tej pory Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad forsowała budowę węzła Janickiego, ale zdaniem SISKOM-u to rozwiązanie szkodliwe. W tej sytuacji uchylenie decyzji środowiskowej dla dotychczas planowanego poprowadzenia trasy zostało uznane za dobry znak, który mógłby skłonić do korekty wcześniejszych planów.

- Proponowana przez nas lokalizacja uwzględniająca poprowadzenie trasy przez ul. Czcionki i Wóycickiego oraz Brukową w Łomiankach skieruje ruch ponadlokalny na drogi szybkiego ruchu. Trasę S7 z przedłużeniem mostu Północnego można byłoby powiązać tunelem. Dzięki takiemu rozwiązaniu na drogach Bielan i Łomianek pozostałby tylko ruch lokalny. Skrzyżowanie tras na węźle Chomiczówka, na zachód od zbiegu Wólczyńskiej i Arkuszowej, pozwoliłby zmniejszyć ruch na Wólczyńskiej, Broniewskiego, Reymonta i Conrada. Bloki budowane w dawnych czasach były stawiane z zastrzeżeniem, że znajdują się w pobliżu rezerwy przeznaczonej na trasę szybkiego ruchu.

- Dotychczas planowana lokalizacja powodowałaby, że kierowcy próbowaliby skracać sobie przejazd od strony mostu. Na przykład przez Conrada w kierunku Powstańców Śląskich. Patrząc na plany widać to gołym okiem - argumentuje prezes SISKOM-u.

- O wydanie ponownej decyzji środowiskowej wystąpimy w ostatnim kwartale tego roku. Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przedstawimy kilka wariantów poprowadzenia trasy. W tej chwili nie można jeszcze powiedzieć, ile tych wariantów będzie i co konkretnie będą zawierać. Nasz projektant weźmie pod uwagę wszystkie aspekty ekonomiczne, środowiskowe czy też techniczne. Wybrany zostanie wariant najmniej ingerujący w środowisko zielone czy też wyburzenia. Poprzednia decyzja środowiskowa została uchylona ze względu na protesty różnych stowarzyszeń. Chodziło głównie o negatywny wpływ inwestycji na Puszczę Kampinoską, czy też naruszenie przepisów prawa materialnego, niewystarczające uzasadnienie, dlaczego trasa miałaby przebiegać w konkretnym miejscu - tłumaczy rzeczniczka GDDKiA Małgorzata Tarnowska.

Zdaniem SISKOM-u w gronie proponowanych wariantów koniecznie powinien zostać wzięty pod uwagę węzeł Chomiczówka. Może to być istotne także w kontekście planowanej na terenie Bielan budowy galerii handlowej, do której dojazd przy obecnej topografii tamtejszych dróg najprawdopodobniej zostanie zakorkowany.

- Wiemy jednak, że z Chomiczówką jest problem ze względu na protesty mieszkańców. Bloki budowane w dawnych czasach były stawiane z zastrzeżeniem, że znajdują się w pobliżu rezerwy przeznaczonej na trasę szybkiego ruchu. U nas jest jednak taki problem, że ludzie nie czytają umów i jak przychodzi co do czego, to bywają zaskoczeni. Zobaczymy, jak sprawa się rozwinie. My proponujemy najlepsze rozwiązanie - uważa prezes Jakiel.

mac

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (16)

# R17

03.04.2013 18:21

No nie da się ukryć, że jadąc od Mostu wiele osób pojedzie prosto aniżeli będzie "objazdem" wiec ma to sens. A protesty? Każdy wie gdzie mieszka i gdzie się wprowadzał.

# eRDe

03.04.2013 18:30

Od dawna było wiadomo, że przez Chomiczówkę jest planowana trasa. Podejrzewam, że protestujący to głównie mieszkańcy niedawno zbudowanych bloków, którzy "zapomnieli" sprawdzić gdzie kupują mieszkanie. Pomysł SISKOM-u jest szczególnie atrakcyjny w świetle planów budowy centrum handlowo-biurowego przy hucie. Zresztą taka trasa sporo odciąży Conrada, gdzie powoli robi się nie za dobrze.

# tata

04.04.2013 08:52

"Zdaniem SISKOM-u w gronie proponowanych wariantów koniecznie powinien zostać wzięty pod uwagę węzeł Chomiczówka. Może to być istotne także w kontekście planowanej na terenie Bielan budowy galerii handlowej, do której dojazd przy obecnej topografii tamtejszych dróg najprawdopodobniej zostanie zakorkowany."
Co tam mieszkańcy,galeria się liczy-LOBBY działa , a ten SITCOM to na czyim garnóżku????????????????????

REKLAMA

# pafson

04.04.2013 09:34

w przeciwieństwie do taty i przede wszytskim innych podmiotów realizujących politykę drogową w kraju Siskom bierze pod uwagę spektrum okoliczności i uwarunkowań, na tym tle widać kto jest "dotowany" przez dobrego wujka a kto faktycznie dba o ogólny interes, a nie tylko prywatny, bądź lokalny... ta organizacja ma mądre spojrzenie na sprawy komunikacyjne i tak trzymać... na stronie siskomu jestem codziennie i najbardziej rzuca mi się w oczy obnarzanie ewidentnych błędów, może zamierzonych czytaj zamówionych może nie, ale rozwiązania siskomu nie zawsze populistyczne wydaje mi się są przede wszytskim pozytywne dla miasta jako całości... wyszła laurka, ale nic od nich za to nie dostaję tato ;-)

# dajan55

04.04.2013 09:43

Podstawowym błędem GDDKiA jest to że nie słuchają lokalnych społeczności i organizacji a wszystko wiedzą najlepiej - niby konsultacje są na porządku dziennym a póżniej dziwią się że bez kłopotu uwalają dokumentację - brawo "urzędnicy" !!!. A przecież nowa dokumentacja to nie tylko praca ale i KASA którą przez nieudolność i nierzetelność "urzędników" trzeba wyciągnąć z NASZEJ kieszeni !!!

# adamb

04.04.2013 10:31

SISKOM powtarza do znudzenia bzdurę o skracaniu drogi przez Conrada...prawda jest taka że w momencie zbudowania bezkolizyjnego węzła nikt nie będzie skracał sobie drogi przez Conrada która jest jednopasmowa, z dużym ruchem lokalnym i światłami...tacy właśnie "specjaliści" wyspowiadają się w SISKOM-ie..normalny kierowca jeśli ma trasę bezkolizyjną która nawet lekko wydłuża drogę wybierze ją ze względu na szybkość przejazdu i bezpieczeństwo...miejmy nadzieje że wojewoda mazowiecki i GDDKiA nie zmienią lokalizacji węzła i nie naruszą kompromisu który kilka lat temu został z trudem wypracowany..zresztą lokalizacja węzła koło Rodziny Pałanieckich (tak jak chce SISKOM) uniemożliwiłaby budowę tunelu po stronie Chomiczówki o czym doskonale wiedzą "specjaliści" z SISKOMu

REKLAMA

# bosy

04.04.2013 11:06

Konsultacje są , bo muszą być , a co z nich wynika wiadomo.

# tata

04.04.2013 13:22

Do adamb
Całkowicie się z tobą zgadzam i pieprzenie o tym , że bez węzła Chomiczówka nie da się żyć , że zakorkuje conrada jest wciskanie ludziom ciemnoty .

# eRDe

04.04.2013 21:28

Nie do końca się zgodzę tata. Jeśli węzeł będzie zbyt daleko, to goście przybywający mostem północnym i jadący w stronę Woli i Bemowa będą jechać Conrada. A jak jest, już teraz to widać. Podobnie jest na Sokratesa w szczycie.

REKLAMA

# Blasphemy

04.04.2013 21:41

#tata napisał(a) 04.04.2013 08:52
garnóżku????????????????????
a co to jest 'garnóżku'? Skończyłeś podstawówkę, lub przynajmniej cztery klasy?

# bosy

05.04.2013 09:12

Blasphemy to nie egzamin do gimnazjum, nie sprawdzaj poprawności pisowni tylko dorzuć coś merytorycznego do dyskusji!!!

# Księżycowy

08.04.2013 09:19

No dobra jaki jest ten tak zwany OGÓLNY INTERES ???
Myślicie o galerii Młociny? Piszecie o błędach ZDM-u lub GDDKiA ? Jakich błędach,przecież jeszcze nic na Bielanach nie wybudowali ?!
Faktem jest ,że muszą powstać dwie trasy - S7 i nazwijmy ją Nowolazurowa.
Dla mieszkańców Bielan lepsza jest alternatywa węzła Chomiczówka ,dla mieszkańców Chomiczówki węzeł będzie bardzo uciążliwy....
Ale z kolei węzeł Janickiego będzie fatalny dla całego regionu wystarczy sobie wyobrazić tranzyt przez skrzyżowanie Conrada z Wólczyńską.
A dojazd do galerii ,też ulicami Bielan -katastrofa w ruchu lądowym ile by tych samochodów nie jeździło ,do tego dochodzą Łomianki i przyjezdni do pracy z dalszych okolic....

REKLAMA

# radeks11

10.04.2013 18:37

#tata
>Chomiczówka nie da się żyć , że zakorkuje conrada jest wciskanie ludziom ciemnoty .
Conrada już jest zakorkowane. W dodatku o ile w poprzednich latach nie dochodziło tu do wypadków ze skutkiem śmiertelnym tak w 2012 na Conrada zginęły 3 osoby. To jest między innymi efekt wzmożonego ruchu po otworzeniu Mostu Północnego
Jak rozumiem mieszkasz w nowych blokach na obrzeżach Chomiczówki - stąd protest. Ale drogi szybkiego ruchu powinny objeżdżać osiedla a nie być wpychane w ich środek.
Rozwiązaniem salomonowym byłoby puszczenie TMP i S7 w tunelach/wykopach. Nie wiem czy to przejdzie z powodu ceny. Nie zmienia to jednak faktu, że zwłaszcza TMP jest potrzebna.

# Miszkaniec

12.04.2013 16:58

Do dajana55 - podstawowym błędem GDDKiA jest to że SŁUCHAJĄ lokalnych społeczności i organizacji. Niestety, lokalne społeczności w d.. mają wszystkich i wszystko za wyjątkiem swojego interesu. Tak jest np. w Łomiankach gdzie mieszkańcy Dąbrowy zablokowali budowę trasy S7 bo zbudowali domy w pobliżu korytarza przewidzianego na budowę tek drogi.
Kto ich słuchał i jakim prawem?? Acha, sąd ich wysłuchał i uchylił decyzję środowiskową. Pewnie dlatego że mieszka tam wielu prawników (np. GIERTYCH)

# Miszkaniec Łomianek

12.04.2013 16:59

Do dajana55 - podstawowym błędem GDDKiA jest to że SŁUCHAJĄ lokalnych społeczności i organizacji. Niestety, lokalne społeczności w d.. mają wszystkich i wszystko za wyjątkiem swojego interesu. Tak jest np. w Łomiankach gdzie mieszkańcy Dąbrowy zablokowali budowę trasy S7 bo zbudowali domy w pobliżu korytarza przewidzianego na budowę tek drogi.
Kto ich słuchał i jakim prawem?? Acha, sąd ich wysłuchał i uchylił decyzję środowiskową. Pewnie dlatego że mieszka tam wielu prawników (np. GIERTYCH)

REKLAMA

# Darek

22.11.2013 08:55

Nie do końca się zgadzam. Większość kierowców i tak pojedzie trasą, nawet dłuższą, ale bezkolizyjnie. Jadąc przez Chomiczówkę, np. ul. Conrada kierowcy utkną na światłach, a jak ich zbyt wielu pojedzie "na skróty" to utkną także w korku i nastepnym razem pojadą dłuższą trasą ale szybszą. Także takie argumenty, że kierowcy pojadą "prosto", że zapchają Bielany, zwłaszcza Chomiczówkę, nie są przekonywujące. Ktoś na siłę chce "uszczęśliwić" mieszkańców Chomiczówki.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA