REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wawer

komunikacja

 

Wawerczycy chcą Veturilo. Nie tak prędko

  13 września 2021

Wawerczycy chcą Veturilo. Nie tak prędko
źródło: ZDM

W całej Warszawie jest ponad 300 stacji warszawskiego roweru publicznego, ale ani jedna nie działa w największej terytorialnie dzielnicy. Czy jest szansa na rozbudowę systemu Veturilo?

REKLAMA

Pomysły na wypożyczalnie Veturilo były zgłaszane przez mieszkańców od lat. Zarząd Dróg Miejskich regularnie odpowiadał, że priorytetem jest zagęszczanie sieci w centralnych dzielnicach. Dlaczego? Jeśli wypożyczalnie są rzadko rozmieszczone a w pobliżu są tylko domy jednorodzinne, liczba klientów jest zbyt mała. Zamiast krążyć między stacjami, rowery są ciągle przewożone z miejsca na miejsce samochodami dostawczymi.

REKLAMA

Veturilo w Wawrze

Mimo tych zastrzeżeń już kilka lat temu drogowcy przygotowali listę ośmiu miejsc w Wawrze, w których mogłyby powstać wypożyczalnie finansowane przez prywatne firmy: na skrzyżowaniach Korkowej z Kościuszkowców, Torowej z Rezedową, Wydawniczej z Lucerny, Sęczkowej z Kadetów i Traktu Lubelskiego z Kadetów i Zwoleńską, wreszcie przy stacjach kolejowych Międzylesie i Wawer.

Pierwsza wypożyczalnia w dzielnicy została otwarta w 2018 roku na stacji benzynowej Orlenu przy Wydawniczej, obok wiaduktu Płowieckiej i Czecha oraz planowanej do przesunięcia stacji kolejowej Wawer. W odróżnieniu od większości warszawskich wypożyczalni, wawerska nie została sfinansowana z miejskiej kasy. Była ona jedną ze stacji, które ustawiły wspólnie operator systemu Veturilo - firma Nextbike - i państwowy gigant paliwowy PKN Orlen. Dlaczego wypożyczalnia została zlikwidowana?

- Po zakończeniu poprzedniej umowy i starcie nowego sezonu część stacji tego rodzaju dotychczasowi sponsorzy wycofali, m.in. właśnie Orlen - mówi Jakub Dybalski, rzecznik ZDM.

REKLAMA

Czy rowery wrócą?

O powrót wypożyczalni i ustawienie kolejnych upomina się radna Marta Turska. Jej zdaniem brak Veturilo stawia Wawer w pozycji... dzielnicy gorszej od innych.

- Rozbudowana sieć warszawskiego roweru publicznego Veturilo to powód do dumy dla mieszkańców i władz Warszawy - uważa radna. - System automatycznych wypożyczalni rowerów stał się nieodłącznym elementem krajobrazu stolicy oraz codziennego życia warszawiaków. Mieszkańcy naszej dzielnicy wielokrotnie zgłaszali i nadal zgłaszają potrzebę instalacji stacji w Wawrze.

Jak dodała w rozmowie z naszą redakcją, zależy jej na co najmniej trzech stacjach, w tym jednej obok wawerskiego ratusza i centrum handlowego Ferio Wawer.

REKLAMA

Veturilo musi poczekać

Jak wyjaśnia szef drogowców Łukasz Puchalski, otwarcie nowych wypożyczalni Veturilo w latach 2021-2022 jest możliwe tylko dzięki pieniądzom sponsorów.

- Wynika to z braku dodatkowych pieniędzy na rozbudowę systemu - wyjaśnia dyrektor ZDM. - Na początku 2020 roku ogłosiliśmy przetarg na operatora systemu w latach 2021-2028. Jednak z powodu wybuchu pandemii oraz trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znalazło się miasto [dwumiliardowa dziura budżetowa była już przed stanem epidemii - red.], przetarg musiał zostać unieważniony. Wówczas została złożona tylko jedna oferta znacząco przekraczająca budżet na to zadanie. Chcąc zapewnić mieszkańcom stolicy ciągłość funkcjonowania systemu ogłosiliśmy postępowanie pomostowe, obejmujące obsługę systemu Veturilo w kształcie zbliżonym do obecnego.

Drogowcy nie ukrywają już, że pomostowa umowa z Nextbike ma zostać przedłużona do końca sezonu 2022. Oznacza to, że co najmniej do wiosny 2023 roku nie ma mowy o powiększaniu liczby wypożyczalni z pieniędzy podatników.

(db/dg)

 

Komentarze (2)

# swojak

13.09.2021 10:10

Przecież w naszej dzielnicy nie ma ścieżek rowerowych. Tylko proszę nie wyliczać tych krótkich odcinków, które nie są połączone ze sobą. Pomnikiem dla rowerzystów jest moim zdaniem tunel w Międzylesiu. Geniusz naszych włodarzy sięgnął sufitu. Z jednej strony mamy łagodny zjazd, a z drugiej strony schody. Ciężko jest przebić takie rozwiązanie. Jest jeszcze winda. Ale bez maski przeciwgazowej lepiej do niej nie wchodzić. Winda ta, to szalet dla lokalsów. Jest zaszczana i zarzygana. Pan burmistrz z niej korzysta, więc nie ma problemu. Urzędnicy raczej też nie korzystają z tej windy. Aż się prosi, aby tę "atmosferę" przenieść do windy w budynku urzędu gminy. Być może wtedy ktoś by się tym zajął. Problem był zgłaszany wielokrotnie, ale jak to Wawer - nie da się.

# .m.

13.09.2021 20:54

Dokładnie. A szczytem jest brak podjazdu/szyny rowerowej na schodach prowadzących z tunelu.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA