REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Puls Warszawy

absurdy

 

Warszawskie chodniki toną w liściach. Winna nowa polityka Zarządu Zieleni

  17 listopada 2021

Warszawskie chodniki toną w liściach. Winna nowa polityka Zarządu Zieleni
źródło: TuStolica.pl

Warszawskie chodniki oraz drogi rowerowe są tej jesieni wyjątkowo mocno zasypane śliskimi liśćmi. Seniorzy i niepełnosprawni narzekają na problemy z poruszaniem się.

REKLAMA

Jesienią 2021 roku na ulicach Warszawy pojawił się problem, z którym mieszkańcy nie mieli do czynienia od wielu lat: nawet na uczęszczanych chodnikach zalegają sterty liści. Jak donoszą nasi czytelnicy, tereny spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych są zazwyczaj dobrze uprzątnięte, ale zaraz po przekroczeniu furtki trzeba uważać na śliskie liście. Przykładowo na Elekcyjnej stan chodnika uniemożliwiał w ostatnich dniach bezpieczne przejście bez obaw o poślizgnięcie i upadek. Zapytaliśmy, z czego wynikają problemy z usuwaniem liści: zakazu stosowania dmuchaw, nowej polityki samorządu czy z czegoś zupełnie innego?

REKLAMA

Nowa polityka jesienna

- W Warszawie duża część chodników przylega do nieruchomości. Za czystość takiego chodnika, w tym także zamiecenie liści, odpowiada zarządca tej nieruchomości - przekazała nam Magdalena Niedziałek z Zarządu Oczyszczania Miasta. - W przypadku Elekcyjnej bardzo długi odcinek chodnika przylega do parku. Zarządcą jest Urząd Dzielnicy Wola, który powinien zlecić sprzątanie. Obserwujemy, że często zdarza się, że starania zarządców dbających o czystość terenów dla pieszych niweczą warunki atmosferyczne, np. wiatr, który zwiewa liście z trawników na chodniki i ulice. Dlatego zaapelowaliśmy do zarządcy największej części terenów zieleni w Warszawie, Zarządu Zieleni, o synchronizację grabienia liści z trawników przyulicznych i parków ze sprzątaniem pozostałych terenów, które prowadzą inni zarządcy, tak aby efekt porządków był trwalszy.

Innymi słowy: ZOM, urzędy dzielnic i prywatni właściciele starają się oczyszczać chodniki, ale wiatr nawiewa na nie liście z terenów, za które odpowiada Zarząd Zieleni. Jak przyznała w ubiegłym miesiącu dyrektorka-koordynatorka d/s zrównoważonego rozwoju i zieleni Justyna Glusman, miejscy ogrodnicy ograniczyli grabienie celowo, głównie w trosce o siedliska jeży. Interesy ludzi mających trudności z poruszaniem się zeszły na dalszy plan.

REKLAMA

Jeże ważniejsze od seniorów

- W celu dbania o różnorodność biologiczną z każdym rokiem zmniejszana jest powierzchnia terenów przeznaczonych do grabienia, szczególnie w parkach i skwerach - czytamy w odpowiedzi dyrektorki-koordynatorki na pytanie warszawskiej radnej Anny Auksel-Sekutowicz. - Sukcesywnie wygrabiane są wyłącznie tereny często uczęszczane, trawniki przy placówkach przedszkolnych i żłobkach, trawniki reprezentacyjne oraz miejsca pod kasztanowcami, w celu zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka. Obecnie opracowywane są standardy ochrony drzew, które zawierają wytyczne w zakresie ograniczenia grabienia liści.

Podczas gdy Zarząd Zieleni ogranicza grabienie, ZOM stara się możliwie szybko oczyszczać chodniki, na które wiatr nieustannie nawiewa niewywożone liście. Jak informuje Magdalena Niedziałek, podlegające zarządowi chodniki są sprzątane - w zależności od lokalizacji i natężenia ruchu - codziennie, trzy razy w tygodniu lub interwencyjnie, na podstawie wskazań kontrolerów i zgłoszeń warszawiaków.

(dg)

 

Komentarze (8)

# obywatel

17.11.2021 18:04

Ale podobnie jest z odśnieżaniem. Co z tego że odśnieżę chodnik jak za jakiś czas przejeżdża pług i zrzuca śnieg z ulicy na chodnik.

# Marian

17.11.2021 18:26

Banda ratuszowych nierobów. Na Świętokrzyskiej liście na granicie są śliskie jak lód.

# opie zoba

17.11.2021 22:19

droga rowerowa w parku szczęśliwickim to czyja ? dewelopera ? ściema jak nic, cięcie kosztów

REKLAMA

# Fatso

18.11.2021 09:35

Odśnieżanie ograniczają, żeby chronić pingwiny. Jak wiadomo miasto jest dla pingwinów i jeży, nie dla ludzi.

# nnn

18.11.2021 12:26

Bo jest tak, że jak nie odsnieżysz chodnika przy prywatnej posesji to przyjedzie straż miejska i wlepi mandat. Ale jak zarząd dzielnicy nie zadba o usunięcie śniegu lub jak w tym przypadku liści to jest jak najbardziej w porządku. Jeszcze nie słyszałem aby jakiś burmistrz dostał za to mandat. Bo w Warszawie są równi i równiejsi.

# Sanacjusz

19.11.2021 00:22

Zwykłe i bezczelne oszczędności a dodatkowo okradną mieszkańców na wywozie śmierci. Czy władze gmiasta grają na korzyść konkurencji politycznej w zbliżających się wyborach parlamentarnych w 2023? Gospodarz chyba ma problemy z rozeznaniem się w rzeczywistości go otaczającej i w złym miejscu szuka kasy. To się bez wapienia zemści. Nie ma za co.

# Matt0

19.11.2021 10:26

#Sanacjusz napisał(a) 19.11.2021 00:22
Zwykłe i bezczelne oszczędności a dodatkowo okradną mieszkańców na wywozie śmierci. Czy władze gmiasta grają na korzyść konkurencji politycznej w zbliżających się wyborach parlamentarnych w 2023? Gospodarz chyba ma problemy z rozeznaniem się w rzeczywistości go otaczającej i w złym miejscu szuka kasy. To się bez wapienia zemści. Nie ma za co.
Opłaty za śmieci były podniesione bo rząd zabronił samorządom dopłacać do wywozu, Warszawiacy to nie idioci kolego nie zagłosują na PIS NIGDY.

# Sanacjusz

20.11.2021 13:19

Oj abyś się nie zdziwił. Najczęściej rządzi decyzjami portfel wyborcy, a ten jest w bezczelny sposób łupiony. Manipulujesz przy okazji mówiąc część prawdy. Stawki to wybór samorządu, a te są z kosmosu nie oparte o rzetelne analizy. Zresztą również i ta decyzja będzie zaskarżona. I abyś dobrze zrozumiał zasady "demokracji". Wyborcy kierują się różnymi preferencjami, ale przede wszystkim dbają o swój interes, a nie ideologiczne bzdury, które wygadują "rządzący". A w układzie miejskim po tylu latach należałaby się wreszcie zmiana na cokolwiek innego. Władza, już tym bardziej tak długo trwająca ma zabetonowane układy i system korupcyjny. Nowa z czasem zrobi to samo, ale potrwa to trochę, plus jeśli będzie po myśli rządu centralnego to kapnie kasy. Czyż nie o to chodzi PiS? Dlatego twierdzę, że władze Warszawy grają na korzyść konkurencji politycznej. Tak w dużym skrócie. Pozdrawiam
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA