REKLAMA

Wawer

budżet obywatelski »

 

Trzy lokalizacje nowej tężni nie zostały dopuszczone do głosowania

  14 maja 2021

alt='Trzy lokalizacje nowej tężni nie zostały dopuszczone do głosowania'
źródło: bo.um.warszawa.pl

W ostatnich trzech latach - spoglądając na realizację inwestycji rekreacyjno-zdrowotnych w dzielnicy Wawer - można było odnieść wrażenie, że zapanowała nowa moda na tężnie. I pewnie czwarty taki obiekt też spotkałby się z aprobatą mieszkańców, gdyby tylko urzędnicy dali mu szansę w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego.

REKLAMA

Drewniane altany ze służącym zdrowiu mikroklimatem to prawdziwie polska specjalność. O największych w Europie tężniach w Ciechocinku słyszał każdy, a ostatnio w kraju zapanowała moda na małe, miejskie inhalatoria.

Tężnia solna czeka na inaugurację

Pierwsza w naszej dzielnicy ogólnodostępna tężnia powstała w 2017 roku na terenie obiektu sportowo-rekreacyjnego "Syrenka" przy ulicy Starego Doktora. Drugą zaś zbudowano w kolejnym roku, obok placu zabaw na terenie OSiR przy V Poprzecznej 22 w Aninie i - jak przekonują sami mieszkańcy - doskonale się sprawdza. Solankowe inwestycje spodobały się na tyle mieszkańcom, że w ramach budżetu obywatelskiego pod koniec ubiegłego roku powstał całoroczny taki obiekt - tężnia, tym razem solna przy ul. Pożaryskiego (w okolicy Kolarskiej) na terenie placu zabaw. Na razie, póki co, ze względu na pandemię tężnia jest wyłączona z użytku.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Kolejnej tężni - póki co - nie będzie

Mieszkańcom wciąż mało, o czym może świadczyć projekt do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Zakładał on kupno oraz postawienie tężni solankowej w trzech alternatywnych lokalizacjach: na placu zabaw przy ul. Króla Maciusia lub Henryka Łasaka oraz przy szkole nr 204 im. 19 Pułku Ułanów Wołyńskich (Bajkowa 17). Szacunkowy koszt został określony na 440 tys. zł. Projekt ostatecznie nie przeszedł weryfikacji. Dlaczego?

Z dwóch powodów. Jego autor nie przewidział, że realizacja projektu wiąże się z kosztami utrzymania tężni zarówno w roku ustawienia, jak i latach kolejnych. Ustawienie tężni nie byłoby też możliwe ze względu na zaproponowane lokalizacje. Przy podstawówce nr 204 tężnia nie zyskała akceptacji dyrekcji szkoły. Zaś jak wyjaśniają urzędnicy, plac zabaw przy Łasaka to teren przeznaczony dla dzieci, z planem doposażenia w nowe urządzenia zabawowe. Pomysł na tężnię przy ul. Króla Maciusia też ostatecznie upadł ze względu na to, iż w osiedlu Marysin znajduje się już taki obiekt.

(DB)

REKLAMA

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# qvertz

16.05.2021 10:57

To są wydatki bez sensu. Nie ma wiarygodnych badań, które udowadniałyby korzyści zdrowotne wynikające z korzystania z kosztochłonnych klocków, które muszą być zasilane codziennie energią elektryczną (z węgla), by mogły w ogóle działać. No i na dodatek epidemia jest wystarczającym powodem, by cofnąć ten wydatek, a zamiast tego postawić normalną fontannę i ławki wokół.

# polaczek

17.05.2021 00:58

Tężnie solne mają wszelkie badania potwierdzające działanie lecznicze. Tężnie solankowe nie mają takich badań.
Wiem że tężnie solne stawiają w uzdrowiskach sanatoryjnych. Nie kierujmy się modą tylko wiedzą.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA