REKLAMA

Targówek

budżet obywatelski

 

Ławki rzępolą Elsnera, nie dają się wyłączyć. Kosztowały kilkadziesiąt tysięcy

  23 lutego 2021

Ławki rzępolą Elsnera, nie dają się wyłączyć. Kosztowały kilkadziesiąt tysięcy

Miała być promocja kultury i atrakcja turystyczna, wyszło żenująco. Elsnerowskie ławeczki na Zaciszu i Targówku straszą koszmarną jakością muzyki.

REKLAMA

Ławki solarne dające możliwość doładowania smartfona i posłuchania muzyki Józefa Elsnera (1769-1854) miały być sposobem na upamiętnienie 250. rocznicy urodzin kompozytora, przypadającej w 2019 roku. Ich kolorystyka, a zwłaszcza jakość odtwarzanych utworów jest jednak taka, że nauczyciel Fryderyka Chopina raczej nie byłby zachwycony.

Ławki "grają" Elsnera

Choć ławki mają upamiętniać właściciela folwarku Elsnerów, na terenie którego znajduje się dziś m.in. osiedle Wilno, są rozrzucone po całej dzielnicy. Dwie stoją nad Kanałem Bródnowskim w pobliżu domów jednorodzinnych.

Wyglądają jak meble z korytarza w przeciętnym centrum handlowym a po wciśnięciu przycisku zaczynają wydawać z siebie głośne, nieprzyjemne dźwięki, mające układać się w melodie Elsnera. Co ciekawe, nie da się im przerwać, a jedynie zmienić utwór. Ławki stojącej naprzeciwko przedszkola przy Sterhnela nie da się również przyciszyć, bo ktoś zepsuł przyciski kontrolne.

Kup bilet

Nietrafiony budżet obywatelski

Ustawienie jednej ławki solarnej z "muzyką" kosztowało kilkanaście tysięcy złotych. O wydaniu pieniędzy zdecydowali mieszkańcy, skuszeni opisem pomysłu radnej dzielnicy Katarzyny Górskiej-Manczenko i radnej miasta Iwony Wujastyk.

- Cena ławeczki nie jest niska, jednak to sami mieszkańcy oddając głosy zadecydowali, że warto zrealizować taką inwestycję - mówiła dwa lata temu Górska-Manczenko.

Kim był Józef Elsner?

Przechodnie, którzy zdecydują się obejrzeć ławkę solarną dookoła, zauważą na boku króciutki biogram Elsnera. Przyszły kompozytor pochodził z Grodkowa na Górnym Śląsku, należącym wówczas do Królestwa Prus. W wieku 30 lat zamieszkał w przyłączonej do Prus Warszawie, gdzie tworzył muzykę, organizował koncerty, wydawał pierwszy na naszych ziemiach miesięcznik nutowy i działał w masonerii.

Do historii przeszedł jako wykładowca w Szkole Głównej Muzyki i nauczyciel Fryderyka Chopina. Geniusza z Żelazowej Woli poznał w 1822 roku, gdy ten miał 12 lat. Specjaliści uważają, że Elsner był jedną z osób, które najbardziej wpłynęły na rozwój talentu Chopina.

W 1830 roku Elsner wydzierżawił od polskiego rządu folwark, nazwany Elsnerowem - część dzisiejszej dzielnicy Targówek. Stracił posiadłość już rok później, po upadku Królestwa Polskiego i przejęciu władzy przez Rosjan. Szybko odzyskał akt własności dzięki prezentowi dla cara-imperatora, którym było oratorium "Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa". Elsner zmarł w swoim folwarku w wieku 85 lat. Jego grób znajduje się na Starych Powązkach.

(dg)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# melo

23.02.2021 10:11

muzyka łagodzi obyczaje

# ciemnogrodzianin

23.02.2021 20:07

Całą to koncepcja obsiania kanału Bródnowskiego i Zacisza skwerkami i ławkami, często w zakamarkach i miejscach uniemożliwiający skuteczny dojazd służb, ale za to parę metrów od okien mieszkań czy domów, jest koncepcją chybioną co widać w tym artykule. Powstają lokalne wylęgarnie bezkarnej chuliganerii skutecznie uprzykrzające życie okolicznym ludziom. Autorom tego typu pomysłów radzę przejść się nocą po tych atrakcjach aby uświadomić sobie jaka jakość obywatela i młodzieży na nich przesiaduje.

# Pomysł

24.02.2021 10:14

Przecież ławki to pomysł Błaszczaka. Obciążyć Błaszczaka za takie pomysły i na przyszłość nie jeden decydent zastanowi się nad swoim pomysłem.

REKLAMA

# hGW

27.02.2021 15:11

nie to pomysł Rafała, to jeden z wielu z serii : kozy na wiślanej wyspie !
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023