Nowe rzeźby w Warszawie? To pomysł mieszkańców
16 lutego 2024
Czy Muranów Południowy potrzebuje plenerowych rzeźb? Do takiego wniosku doszło dwóch pomysłodawców, którzy złożyli swój projekt do budżetu obywatelskiego Woli. Do czego miałyby one nawiązywać i gdzie mogłyby stanąć?
- Umiejscowienie rzeźb plenerowych ma przyczynić się do podniesienia wartości estetycznych wolskich przestrzeni zabytkowego osiedla Muranów Południowy. Projekt ma nawiązać bezpośrednio do założeń projektowych twórców osiedla, takich jak architekt Bohdan Lachert i rzeźbiarz Jerzy Jarnuszkiewicz - wyjaśniają Rafał Kowalczyk i Hubert Malczewski.
Więcej rzeźb w Warszawie
W ramach swojego projektu wycenionego na 150 tysięcy złotych proponują ustawienie rzeźb plenerowych na skwerze Bohdana Lacherta, skwerze Józefa Rotblata, alei Strzałkowskiego lub zieleńcach przed wejściem do Liceum Plastycznego na Smoczej, przy przedszkolu na Nowolipki 21c, przy przedszkolu na Nowolipie 31a, przy Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy Nowolipie 25b lub zielonym podwórku przy Smoczej 24.
Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
- W projektowaniu powojennego osiedla Muranów Południowy duży nacisk kładziono na małą architekturę (np. ławki, fontanny) oraz rzeźby plenerowe (nawiązujące tematyką do podwórkowych pawilonów, jak przedszkola, żłobki, urzędy). Niestety większości założeń nie udało się zrealizować. Po latach zniszczono też część tych już istniejących. Pośrodku osiedla funkcjonuje Liceum Plastyczne, którego potencjał można wykorzystać we wspólnej przestrzeni. Mamy też chętną do współpracy pracownię rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace młodych twórców szkół artystycznych lub wyłonione w konkursie rzeźby starszych artystów mogłyby stanąć na zieleńcach. Prace powinny nawiązywać do tematów proponowanych przez twórcę osiedla - Bohdana Lacherta, jak np. troska o dziecko, wiedza - nauka, więź społeczna, sport, pokój, fauna - wyjaśniają projektodawcy.
Projekt ocenią teraz urzędnicy. Jeśli dadzą zielone światło, trafi on pod ocenę mieszkańców w czerwcowym głosowaniu nad budżetem obywatelskim Woli na 2025 rok. Ewentualna realizacja już w przyszłym roku.
DB
.