REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Plac Poli Negri w Śródmieściu? Jest już jej ulica na Białołęce

  13 maja 2021

alt='Plac Poli Negri w Śródmieściu? Jest już jej ulica na Białołęce'
źródło: MWKZ

Warszawski samorząd stracił kontrolę nad propozycjami nazewniczymi dla ulic i placów. Normalną praktyką staje się dublowanie nazw, co powiększa bałagan i generuje potencjalne zagrożenia dla mieszkańców.

REKLAMA

Plac Poli Negri - taką nazwę zaproponowali śródmiejscy radni dla placu powstającego na skrzyżowaniu Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Szpitalnej i Zgoda. Tymczasem imię aktorki nosi już ulica na Białołęce, odchodząca od Czołowej w pobliżu przystanku autobusowego Zyndrama z Maszkowiec.

Podwójne nazwy w Warszawie

- W Warszawie mamy wielki bałagan z nazewnictwem ulic i placów - czytamy w komentarzu do artykułu o dwóch ulicach Norwida, znajdujących się na Woli i w Wesołej. - W jednym mieście nie powinno być dwóch ulic czy placów o tej samej nazwie, bo to wprowadza bałagan i utrudnia życie. Otóż miałem skierowanie do przychodni na Rejtana na Mokotowie i posłużyłem się Google Maps w nawigacji. Nawigacja skierowała mnie do Wesołej. Dobrze, że nie zaufałem tej nawigacji, bo mnie oszukała. Skoro Google gubi się w nazewnictwie ulic w Warszawie, to tym bardziej ludzie się gubią.

Zdublowane nazwy skutkują czasem problemami znacznie większego kalibru. W 2019 roku pomyłka operatora telefonu alarmowego sprawiła, że do gaszenia pożaru przy Jeździeckiej wysłano strażaków z Wesołej, a nie z Bemowa. Warszawska radna Anna Nehrebecka powiedziała wówczas "Super Expressowi", że "zawiódł system, nie nazewnictwo" i że nazwy nie zostaną ujednolicone z obawy przed... bałaganem.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Plac Poli Negri?

Co ciekawe, śródmiejscy radni mają pełną świadomość, że ich propozycja oznaczałaby zdublowanie nazwy. Jak czytamy w informacji prasowej urzędu w ocenie Rady Dzielnicy Śródmieście nadanie imienia Poli Negri placowi w centrum Warszawy stanowiłoby "dodatkowy wyraz uznania" i "pozwoliłoby na lepszą promocję polskiej kultury". Zapewne chodzi o to, że turyści idący od strony Dworca Centralnego na Nowy Świat mijaliby plac Poli Negri i być może część z nich zainteresowałaby się pochodzeniem nazwy.

- Nadanie placowi nazwy nie będzie wiązało się z utrudnieniami dla mieszkańców - twierdzi śródmiejski ratusz.

REKLAMA

Kim była Pola Negri?

Apolonia Chalupec (1897-1987) była światową gwiazdą kina niemego pochodzenia słowacko-polskiego. Gdy była dzieckiem, jej ojciec został zesłany przez władze Imperium Rosyjskiego na Syberię. Wychowywała się w Warszawie, gdzie jej matka prowadziła sklep i pracowała jako służąca. W 1912 roku zadebiutowała w Teatrze Małym, a następnie w Teatrze Wielkim. Wkrótce zaczęła występować także w niemych filmach. Na cześć włoskiej poetki Ady Negri przyjęła wówczas pseudonim Pola Negri.

Podczas I wojny światowej Pola Negri zaczęła grać w filmach niemieckich, a w roku 1923 zadebiutowała w kinie amerykańskim. W Stanach Zjednoczonych została gwiazdą kina niemego i symbolem seksu, do czego przyczyniły się jej romanse z Charliem Chaplinem i Rudolphem Valentino. Jej kariera załamała się, gdy Hollywood przeszedł na kino dźwiękowe i okazało się, że Pola Negri mówi z silnym polskim akcentem, a jej głos uznano za mało kobiecy. Wróciła wówczas do Niemiec, gdzie występowała w filmach także po objęciu władzy przez narodowych socjalistów.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej Pola Negri ponownie wyjechała do USA. Już nigdy nie odzyskała dawnej popularności.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Bzyl

16.05.2021 09:17

No tonplac Apoloni Chalupiec
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe