REKLAMA

bck ladies 1bck ladies 2bck ladies 0
Puls Warszawy

środowisko »

 

Wolontariusze uratowali setki płazów podczas migracji

  dzisiaj, 08:26

alt='Wolontariusze uratowali setki płazów podczas migracji'
źródło: cdn.um.warszawa.pl

Ponad 200 płazów udało się uratować dzięki akcji Zielonego Wolontariatu w Warszawie. Wolontariusze pomagali zwierzętom bezpiecznie przejść przez jezdnię podczas wiosennej migracji.

REKLAMA

bck osiecka 2bck osiecka 0

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przeprowadził pilotażową akcję ochrony płazów w ramach Zielonego Wolontariatu. Działania odbywały się podczas wiosennej migracji zwierząt wzdłuż ul. Piaseczyńskiej, pomiędzy Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi a Parkiem Arkadia. Na tym odcinku ustawiono płotek herpetologiczny oraz specjalne pułapki, które umożliwiły bezpieczne przenoszenie płazów przez jezdnię.

Ponad 200 uratowanych płazów

Akcja trwała od 20 marca do 16 kwietnia. Wzięło w niej udział 11 wolontariuszy i wolontariuszek, którzy pełnili dyżury dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

Łącznie przeniesiono ponad 200 płazów, w tym ponad 120 ropuch szarych oraz 80 traszek zwyczajnych. Dzięki temu znacząco ograniczono ryzyko ich śmierci podczas migracji.

Kup bilet

Jak przebiega migracja płazów w Warszawie?

Płazy zimują na terenach ogrodów, a wczesną wiosną przemieszczają się do zbiorników wodnych w Parku Arkadia, gdzie odbywają gody. Wolontariusze, po przeszkoleniu przez specjalistów ds. bioróżnorodności, monitorowali pułapki, wyjmowali z nich zwierzęta i przenosili je w bezpieczne miejsca po drugiej stronie drogi.

REKLAMA

olowkowa swiatowida dzien otwarty 2olowkowa swiatowida dzien otwarty 0

Dlaczego płazy są zagrożone?

Płazy należą do grupy zwierząt szczególnie narażonych na wyginięcie w skali globalnej. Zagrażają im zarówno zmiany klimatyczne, jak i działalność człowieka.

Również w Warszawie obserwuje się spadek liczebności tych gatunków. Dlatego tak ważne są działania ochronne oraz ostrożność mieszkańców, którzy mogą pomóc ograniczyć ryzyko ich śmierci.

REKLAMA

bck zumba kids 2bck zumba kids 0

Współpraca i działania na rzecz bioróżnorodności

Akcja została przeprowadzona we współpracy z Urzędem Dzielnicy Mokotów oraz za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i instytucji możliwe było wsparcie lokalnej bioróżnorodności i ochrona zagrożonych gatunków.

Red

Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

refleks chlodnictwo praca 2 2refleks chlodnictwo praca 2 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

autoreklama tustolica 1autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 2olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 0

REKLAMA

refleks chlodnictwo praca 1 2refleks chlodnictwo praca 1 0

REKLAMA

bck koncert retro 31 maja 3bck koncert retro 31 maja 0

REKLAMA

bck teatralny poranek bajkowy 1bck teatralny poranek bajkowy 2bck teatralny poranek bajkowy 0

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni