Wieża obok wieży. Niespodziewane wieści z Towarowej
27 stycznia 2021
Jeśli ktoś uważał, że kryzys położył kres budowie na Woli wieżowców, grubo się pomylił. Wkrótce zacznie się budowa 40-piętrowego budynku połączonego z zabytkiem z 1958 roku.
Choć w opinii wielu warszawiaków "koronakryzys" miał wyznaczyć początek masowego przejścia na pracę zdalną i położyć kres historii wielkich biurowców, rzeczywistość jest zupełnie inna. Największe firmy prawdopodobnie dadzą pracownikom możliwość pracy z domu przez 1-2 dni tygodniowo, ale wciąż będą potrzebować okazałych biur w prestiżowych lokalizacjach. Potwierdzają to plany belgijskiego dewelopera Ghelamco, świetnie znanego warszawiakom dzięki kompleksom Warsaw Spire i The Warsaw Hub oraz wieżowcowi Warsaw Unit. Co ciekawe, wszystkie inwestycje firmy były prowadzone przy rondzie Daszyńskiego.
Wieżowiec obok Bellony
Budynek o nazwie The Bridge stanie na rogu Towarowej i Grzybowskiej, przy zbudowanym przez Ghelamco placu Europejskim. Liczący 174 metry wieżowiec wyrośnie tuż obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona, wpisanej do rejestru zabytków. Oba budynki zostaną połączone wspólnym lobby, tworząc - jak zapowiada inwestor - "niespotykaną dotychczas na polskim rynku kompozycję". Koncepcję architektoniczną wieżowca opracowała holenderska pracownia UNStudio we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury Projekt.
The Bridge zaoferuje 47 tys. m2 powierzchni biurowej. Liczący 40 pięter budynek będzie wyposażony w około 280 miejsc parkingowych dla samochodów i 147 dla rowerzystów. W wieżowcu znajdą się m.in. ładowarki dla samochodów elektrycznych oraz specjalny parking dla elektrycznych rowerów i hulajnóg z 20 miejscami do ładowania.
The Bridge - nowy wieżowiec w Warszawie
- Cieszymy się, że możemy zaprezentować klientom kolejny, bardzo charakterystyczny projekt - mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju w polskim oddziale Ghelamco. - Zaprojektowany przez uznaną na całym świecie pracownię budynek The Bridge połączy przyszłość z przeszłością, oferując najemcom niepowtarzalny klimat. Klimat, którego nie znajdziemy w żadnym wieżowcu w Warszawie.
Na czas budowy część pl. Europejskiego zostanie wyłączona z użytku. Bez zmian działać będą restauracje i kawiarnia, a także fontanna. W przyszłości od strony Grzybowskiej, w miejscu dzisiejszego parkingu, powstanie skwer. Dodatkowe wejście na pl. Europejski prowadzić będzie również przez bramę kamienicy przy Grzybowskiej 73, która wkrótce doczeka się kapitalnego remontu.
Zmiany na placu Europejskim
Na parterze The Bridge od strony pl. Europejskiego przewidziano miejsce na kawiarnię, a na ostatnim piętrze biurowca Bellony powstanie restauracja z tarasem. Na samym placu po zakończeniu budowy wieżowca pojawią się nowe nasadzenia zieleni. Przewidywany termin zakończenia budowy The Bridge to koniec 2024 roku.
(dg)