Warszawa kontynuuje program in vitro. Skorzystało ponad 2,7 tys. par
5 listopada 2019
Warszawscy podatnicy mieli wspierać finansowo pary walczące z niepłodnością tylko do grudnia. W ratuszu jest jednak wola polityczna do przedłużenia programu.
- Chcę, by Warszawa nadal wspierała osoby zmagające się z problemem niepłodności - pisze prezydent Rafał Trzaskowski. - Dlatego skierowałem do rady miasta projekt uchwały przedłużającej warszawski program in vitro do 2022 roku.
Biorąc pod uwagę układ sił w Radzie Warszawy głosowanie jest tylko formalnością i w budżecie na najbliższe lata znajdzie się w sumie 33,3 mln zł z przeznaczeniem na in vitro. Decyzja prezydenta będzie oznaczać przedłużenie programu trwającego od 2017 roku. Wówczas głosowanie w radzie miasta poprzedziła długa debata między radnymi PO a PiS i Prawicy RP. Opozycja była przeciwko a podstawowym argumentem była opinia Kościoła katolickiego, uznającego metodę in vitro za niemoralną.
Kto korzysta?
O dofinansowanie w wysokości maksymalnie 5 tys. zł dla trzech prób zapłodnienia in vitro mogą starać się kobiety w wieku 25-40 lat, zarówno zamężne, jak i żyjące w związkach nieformalnych. Na zlecenie ratusza program realizują Centrum Bocian przy Stawkach 2A, Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM przy pl. Starynkiewicza 1/3, FertiMedica Centrum Płodności przy Woronicza 31, Invimed-T przy Rakowieckiej 36, Invicta przy Złotej 6 oraz nOvum przy Bocianiej 13.
W okresie od listopada 2017 roku do końca października z programu skorzystało 2718 par. Potwierdzono 1537 ciąży klinicznych; dotychczas urodziło się 496 dzieci.
Zapłodnienie in vitro (łac. w szkle) jest powszechnie uznawane za najskuteczniejszą metodę leczenia bezpłodności. W Polsce refundacja zabiegów została wprowadzona przez rząd PO-PSL i obowiązywała w latach 2013-2016. Po zakończeniu ogólnopolskiego programu przez PiS ciężar finansowy zdecydowały się przejąć niektóre samorządy, w tym warszawski i mazowiecki.
(dg)